Sergüzeşt

Sergüzeşt – Samipaşazade Sezai

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanSamipaşazade Sezai1887
Karakterler

Dilber: Çok gururlu ve sakin bir kız olan dilber, Onu gören herkesin aşık olabileceği ama mahkum olduğu için evlenmesi mümkün olmayan biridir. Kurtuluşu intiharda bulur.

Celal Bey: Soylu bir ailenin çocuğu olan Celal Bey, iyi eğitim görmüş, kendi değerlerine sahip, terbiyeli bir adamdır. Dilber’in satılmasından sonra akli dengesini kaybeder.

Cevher Ağa: Yardımsever ve içten olan Cevher Ağa, Dilber’i çok sever ve onu kurtarmak ister, bu uğurda can verir.

Konusu

Sami paşazade Sezai’nin 1888 yılında yayımladığı romandır. Macera anlamına gelen bir kelimedir. Esaret konusunu işleyen ve bir paşazade ile cariyenin yakışıksız aşkını anlatan kitabın kahramanı Kafkaslardan getirtilen ve konaklarda halayık yapan Dilber’dir.

Sergüzeşt Özeti

Kafkasya’da bir köyde Dilber adında küçük bir kız köle tacirlerinin eline düşer. İstanbul’a getirilir. Dokuz yaşındaki güzel kız, Mustafa Efendi isimli bir subaya satılır. Evin hanımı sert, huysuz biridir. Dilber’e çok acı verir, bütün ağır işleri ona yükler, gücüyle çalışır ve sık sık dövülmekten, aşağılanmaktan kurtulamaz. Mustafa Efendi Erzurum’un bir ilçesine tayin edilir. Dilber’i elinden almak istemediği için bir bayiye satar. Dilber’in sıkıntılı yılları geçer. Müzik, okuma, ev işleri öğretilir. Sonra satılır. Bir paşa konağına düşer. Asaf Paşa’nın ailesi iyi huylu ve bilgilidir. Evde dengeli bir atmosfer var. Dilber burayı çok sever, ilk defa rahat hissetmeye başlar kendini. Ailenin oğlu Celal, Avrupa’da resim tahsili görmüş, kültürlü ve yakışıklı bir gençtir. Dilber’i model olarak kullanır ve iki genç zamanla yakınlaşır. Ebeveynler durumu sezince paniğe kapılırlar. Oğullarından habersiz, kızı bir köle tüccarına satarlar ve onu konaktan uzaklaştırırlar. Celal olan biteni öğrenince üzüntüden yatağa düşer. Dilber’in yeni sahibi Mısırlı zengin bir adamdır. Onu haremine kapatma niyetindedir. Bunun için onu Mısır’a götürür. Genç kız hareme girmek istemediği için üst katta karanlık bir odaya kilitlenir. Hadım Cevher kıza acır ve onu kurtarıp İstanbul’a kaçırmak ister. Gece yarısı bir ip atarak odaya tırmanır, önce Dilber’i aşağı indirir. Arkadan inerken dengesini kaybeder ve düşerek ölür. Dilber yalnız ve çaresiz kalır. İstanbul’a tek başına gidemeyeceğini anlar. Kendini Nil’e atarak intihar eder.

Sergüzeşt –  Kısa Bilgiler

  • Roman; halkı eğitmeyi, köhnemiş kurumları ve düşünceleri değiştirmeyi amaçlayan Tanzimat dönemi düşünce sisteminin kölelik kurumuna yönelttiği toplumsal bir eleştiridir.
  • Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim kurumları için hazırlanan 100 Temel Eser arasında da yer alır.
  • Eser, II. Abdülhamit devrinde yazılmış ve yayınlandıktan sonra yazarın göz hapsinde tutulmasına ve göz hapsinden kurtulmak için Paris’e kaçmasına sebep olmuştur.
  • Roman, “Dilber, Esclave et L’euruque Amoureuх” adıyla Besim Ömer Paşa tarafından Fransızca’ya çevrilmiştir.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyari
KitapDiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular