Ana SayfaMasallarKurşun Asker

Kurşun Asker

Kurşun Asker – Hans Christian Andersen

Tür:Masallar
Yazar:Hans Christian Andersen
Yayınlanma Tarihi:1838
Yayınevi:Özyürek Yayınevi
Karakterler

Kurşun Asker, Balerin

Konusu

Hans Christian Andersen tarafından kaleme alınmış, bir kurşun askerin kâğıttan bir balerine olan sevgisini konu alan edebi bir peri masalıdır.

Kurşun Asker Özeti

Doğum gününde bir çocuk, hepsi eski bir teneke kaşıktan dökülmüş 25 oyuncak asker alır ve onları bir masanın üstüne dizer. Bir asker tek ayak üzerinde duruyor çünkü en son atılan o olduğu için onu bütün kılacak kadar metal yoktur. Yakınlarda asker, kuşağında pul olan güzel bir kâğıt balerin görüyor. O da tek ayak üzerinde duruyor ve asker âşık oluyor. O gece oyuncakların arasında balerini de seven kutudan çıkan jack şeklindeki goblin öfkeyle askeri gözlerini ondan çekmesi için uyarır ama asker onu görmezden gelir.

Ertesi gün asker bir pencere pervazından düşer ve sokağa iner. İki çocuk askeri bulur, kâğıttan bir tekneye bindirir ve olukta yelken açmasına neden olur. Tekne ve yolcusu, bir farenin askerin geçiş ücreti ödemesini talep ettiği bir fırtına kanalına girer.

Seyir halindeyken, tekne bir kanala girer ve burada kurşun asker bir balık tarafından yutulur. Bu balık yakalanıp kesilip açıldığında kurşun asker kendini yeniden masanın üstünde balerin karşısında bulur. Açıklanamaz bir şekilde, çocuk kurşun askeri ateşe atar, bu büyük olasılıkla kutudaki jack in the box goblinin işidir. Bir rüzgâr balerini onunla birlikte ateşe uçurur onun tarafından tüketiliyor. Hizmetçi sabah şömineyi temizler ve askerin artık kömür kadar siyah yanmış olan balerin puluyla birlikte küçük bir teneke kalbe dönüştüğünü görür.

Kurşun Asker – Kitap Açıklaması

Bir zamanlar, birbiriyle kardeş olan, yirmi beş tane kurşun asker varmış. Omuzlarında tüfekleri, kırmızı mavi üniformaları ile çok güzel görünüyorlarmış. İçinde bulundukları kutu açılınca duydukları ilk söz:

“Ah! Kurşun askerler!” olurmuş. Küçük bir çocuk ellerini çırparak böyle bağırırmış. Doğum günü armağanı olarak almışlar bu kurşun askerleri ona.

Küçük çocuk onları masaya dizmiş. Hepsi birbirine benziyormuş kurşun askerlerin. Sadece bir tanesini farklıymış. Bunun tek bacağı varmış. Yine de o tek bacağı üzerinde dimdik durabiliyormuş.

Askerlerin durduğu masada daha birçok oyuncak varmış. İçlerinde en dikkat çekici olanı ise, kartondan yapılmış güzel bir şatoymuş. Küçük pençelerinden bakıldığında şatonun içi görülüyormuş. Bahçesindeki küçük bir aynanın çevresinde küçük ağaçlar varmış.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular