Kumarbaz

Kumarbaz – Fyodor Dostoyevski

Tür:Roman
Yazar:Fyodor Dostoyevski
Yayınlanma Tarihi:1866
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

Aleksey İvanoviç: 25 Yaşında öğretmendir. Aleksey zeki, bilgili, fakat dünyayı fazla umursamayan birisidir. Kumar alışkanlığı ve generalin üvey kızı Polina’ya olan aşkı onun zaaflarıdır. 

Polina Aleksandrovna: Generalin üvey kızıdır. Aleksey’in kendisine olan aşkını biliyordur ve zaman zaman bu aşkı kötüye kullanmıştır. Güzelliğiyle dikkatleri üzerine toplar.

General: Çar ordusundan emekli olmuştur. Kumarda mal varlığını kaybeder ve umudunu büyükanneden kalacak mirasa bağlamıştır. 

Antonida Vasilyevna Tarasyeviçeva: Generalin teyzesidir. Aksi ve dominant olan yaşlı kadın, yeğenini eleştirirken aynı şeyi kendi yapar ve kumarda büyük meblağlar kaybeder. 

Des Greux: Generalin mal varlıklarına ipotek koydurmuştur ve büyükanneden kalacak mirası beklemektedir. Polina’ya aşıktır, fakat büyükanneden kalacak mirasın gelmeyeceğini anladığında onu terk eder. 

Matmazel Blanche: Birlikte olduğu insanların soylu ve zengin olmalarını tercih eden, paragöz bir kadındır. 

Konusu

Soylu bir Rus ailenin yanında öğretmenlik yapan Aleksey İvanoviç’in kumar tutkusu ve yanında çalıştığı generalin üvey kızı Polina ‘ya olan aşkı anlatılıyor. Ayrıca bu asil ailenin kumarı ve ve büyükanneden kalacak mirası kazanç kapısı olarak görmeleri de konu edilmiştir. 

Kumarbaz Özeti

Aleksey İvanoviç 25 yaşındadır. Generalin çocuklarına öğretmenlik yapıyordur ve generalin üvey kızı Polina’ya aşıktır. Polina ise bunu biliyor fakat onun kendisine olan aşkını kullanarak Aleksey’i zor durumda bırakacak isteklerde bulunur. General ise emeklidir, elindeki parayı kumarda kaybetmiş, Rusya’daki yaşlı teyzesinden kalacak mirası beklemektedir. Herkesin büyükanne diye bildiği generalin teyzesi hastadır. Büyükanneden kalacak mirasın ümidiyle Matmazel Blanche generalle evlenme hazırlığı içindedir. Matmazel Blanche asalet düşkünü ve para göz bir kadındır. General bunları bildiği halde kadına aşıktır. Generalin mal varlıklarına ipotek koyduran Fransız Marki Des Grieux da Polina’yı seviyordur ve de o da kalacak mirası bekliyordur. 

Bir mucize gerçekleşir ve büyükanne iyileşir. Doktor tavsiyesiyle Almanya’nın Roulettenburg’daki kaplıcalara yani generalin yanına gelir. Karşılarında büyükanneyi gören general ve yanındakiler şaşkınlıklarını gizleyemezler. Büyükanne de burada Aleksey’den yardım alarak kumar oynar. Kaybettikçe hırslanan yaşlı kadın kazanmak için daha çok oynar ve elindekileri kaybeder. Rusya’ya aldığı borç parayla dönmek zorunda kalır. Polina’nın da paraya ihtiyacı vardır, Aleksey ona yardım etmek için oynadığı rulet oyununda gereken paranın iki katını kazanır. Polina parayı kabul etmez, geçirdiği küçük çaplı krizden sonra Bay Asley’in yanına tedavi için gider. Polina’nın kendisini sevmediğini düşünen Aleksey, generali terk eden Matmazel Blanche ile kumarda kazandığı parayı birlikte harcamak için Paris’e giderler. Kumarda kazanılan para bir ay sonra biter. Bu arada büyükanne yine hastadır. General ile Matmazel Blanche bu defa evlenirler.  

Yanlarından ayrılan Aleksey, uzun bir süre amaçsızca yaşıyor, kumar oynuyor, mesleğini dahi yapmıyordur. Yürüyüş yaptığı bir günde dostu Bay Asley ile karşılaşır. Bay Asley ona babaannenin öldüğünü, mirasını Polina ve kardeşlerine bıraktığını, Generalin de geçirdiği kriz sonrası hayatını kaybettiğini anlatır. Ayrıca ona kalan mirasın da Matmazel Blanche’ye kaldığından bahseder.  Son olarak Polina’nın iyileştiğini ve hala Aleksey’i sevdiğini duyan Aleksey çok mutlu olur. Bundan sonra toparlanacak ve küllerinden yeniden doğacaktır. 

Kumarbaz – Kitap Açıklaması

Roulettenburg’dan kumar partisine davetlisiniz.

Çünkü Dostoyevski’nin bir parça kedisini de anlattığı düşünülen elinizdeki “Kumarbaz” romanındaki Aleksey İvanoviç karakteri; sizleri ruletin, kartların dünyasında bir kumarbazın yaşamına alıp götürecek.

Suç ve Ceza, Budala, İnsancıklar, Karamazov Kardeşler gibi dünyaca ünlü eserlerin yaratıcısı 1821 Moskova doğumlu Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin kara mizahın en başarılı örneklerinden olan Kumarbaz’ı Roulettenburg adlı hayali bir Alman kasabasında dünyanın her yerinden bir araya gelen kumarbazların öyküsüdür.

Yazarın kendi kumar borcunu ödemek için bir ay gibi kısa bir sürede tamamladığı iddia edilen bu romanda, kendisinden ilhamla yarattığı başkahramanı Aleksey İvanoviç’in kumara olan düşkünlüğüyle harcadığı yaşamını anlatırken, kader ve özgürlük ikilemini irdeler…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Ece
Ece
Ziyaretçi
3 yıl önce

Dostoyevski’nin severek okuduğum kitaplarından biridir. Özeti de gayet anlaşılır. Emeklerinize sağlık…

After Ceyda
After Ceyda
Ziyaretçi
3 yıl önce

25 günde yazılan kitap olarak anlatılması bence hikaye ;)) bir oturuşta yazılmış gibi duruyor ve okurken kendimi oyun salonunda zannettim gibi oldu ;))

Harun ZAL
Harun ZAL
Ziyaretçi
3 yıl önce

Dostoyevski’nin oldukça eğlenceli, akıcı fakat en sığ ve savurgan romanı.

Ceylan
Ceylan
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okuduğum en güzel aşk hikayelerinden birini anlatan kitap. Okumanızı tavsiye ediyorum. Ellerinize sağlık 🌺

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular