Momo

Momo – Michael Ende

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, Bilim KurguMichael Ende1973
Karakterler

Momo: Büyük bir şehir tiyatrosunun yıkıntılarında yaşayan küçük bir kız olan Momo, olağanüstü bir yeteneği vardır. Ayrıca harika bir dinleyici ve bunun için bolca zamanı vardır. Gigi ve Beppo onun en iyi arkadaşlarıdır.

Gigi: Hayal dünyalarına dalmayı seven ve çok zengin olmayı hedefleyen yakışıklı bir adamdır. Turistleri bölgeye yönlendirerek hikâyeler anlatır. Gigi, geldiğinden beri Momo’dan hikâyeleri nasıl daha iyi anlatacağını öğreniyor.

Beppo: Çöpçülükle geçinen karakterdir. Sözlere ve anlamlara düşkünlüğü ile tanınır ve halk tarafından alay konusu olur.

Kassiopedia: Hora Usta’nın eski kaplumbağasıdır. Momo’nun sorularını kabuğunda görünen metinle yanıtlıyor.

Hora Usta: Zamanı durdurarak Momo’ya yardım eder.

Duman Adamlar: Zamandan Tasarruf Şirketi altında çalışıyorlar ve insanları kazandıkları zamanı çalmak için kandırıyorlar.

Konusu

Momo Özeti

Ağaçların arasında yıkılmış, harap bir amfitiyatro unutulmaya yüz tutmuştur. Yerli halk dışında kimse orada yıkılmış bir amfi tiyatro olduğunu hatırlamaz. Bölgede amfitiyatronun devlet tarafından korunduğuna dair söylentiler ortaya çıkmaya başlar. Amfitiyatro’da bir kızın yaşadığı dilden dile yayılır. Adının Momo olduğu söylenen kızın yaşı hakkında bilgi yok. Yerli halk, saçları çamura bulanmış kızla konuşmak için amfitiyatroya giderler. Momo, halkın onu kovacağını düşünerek konuşmayı reddediyor. Sonra çevredekilerin iyi niyetli olduğunu anlar ve konuşmaya başlar.

Yerli halk Momo’nun yalnızlığına üzülür, ancak kimse evlat edinmeye cesaret edemez. Bunun yerine amfitiyatroyu güzelleştirmeye ve onu Momo’nun evi yapmaya karar verirler. Momo hem halkla hem de halkın çocukları ile çok iyi anlaşmaya başlar. Momo’nun Gigi ve Beppo adında iki yakın arkadaşı vardır.

Bir süre sonra bölgede duman adam denilen kişiler görülmeye başlar. İnsanların her şeyi hızlı yapmasını isteyen bu adamlar, zamanında beslenirler. Zamandan ve sigaradan memnun olan sigara içenler, insanlığın sonunu yeryüzünde getirmeyi amaçlıyor. Momo, bu hain planı deşifre etmek için bunu herkese duyurmak ister ama insanlar artık o kadar meşgul ki çocuklar bile Momo’yu ziyaret etmiyor.

Momo, yeni edindiği kaplumbağa Kassiopeia ile yürüyüşe çıkar. Kaplumbağa yarım saat önceden olacak olayları görme yeteneğine sahiptir. Bu sayede Momo’yu duman adamların elinden kurtarır ve onu Zaman Tutucu Usta Hora’ya götürür. Hora Usta Momo’ya zaman çiçeği denilen bir bitki verir ve onu duman adam inine götürün der. Momo mücadele etse de, bitkiyi duman adamlar inine götürür ve duman adamlar biter. Bölge eski durumuna geri dönmeye başlar.

Momo – Kısa Bilgiler

  • Momo, yaklaşık otuz dile çevrilen, dünyanın pek çok yerinde okunan bir kitaptır.
  • Yazar kitabın başında, “Momo ya da zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü” diye nitelendirmiş kitabı.
  • Öykü yeri belli olmayan bir hayal ülkesinde ve belirsiz bir zamanda geçiyor.
  • Öyküyü okurken insan ilişkilerinin nasıl donuklaştığını görünmektedir.
  • Fantastik öğeler bulunduran Momo,  Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü almıştır.
  • Pek çok kez beyazperdeye uyarlanan Momo romanı, Dünya’da birçok dile çevrilmiş ve yedi buçuk milyondan fazla satış oranına erişmiştir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 4.8]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,026BeğenenlerBeğen
755TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Ateş Gecesi

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular