Ay Battı

Ay Battı – John Steinbeck

Tür:Roman
Yazar:John Steinbeck
Yayınlanma Tarihi:1942
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Karakterler

Belediye Başkanı Orden: Babası gibi kendiside yıllardır belediye başkanlığı yapmakta olan bir adamdır. Son derece gür bıyıklara ve beyaz saçlara sahiptir. Evlidir ve iki çocuğu vardır.

Albay Lanser: Orta yaşlarda, hafif kır saçlı ve sert bakışlı biridir. Ancak genellikle yorgun bir görünüşe sahiptir. Geniş omuzlu bir yapısı vardır ve subaylık yapmaktadır. İşgal birliklerinin komutanı olarak görev yapmaktadır.

Dr. Winter: Kasabanın doktorudur. Aynı zamanda kasabadaki tarihçidir. Kendi halinde bir bireydir. İyi yürekli bir insandır. Kasabanın ileri gelen insanlarından bir tanesidir.

Yüzbaşı Loft: Askerlik ayranı bir subaydır. Ona göre asker olmak her şeyden üstündür. Bütün kadınların üniformasına bayıldığını düşünmektedir.

Annie: Belediye başkanının özel aşçısıdır. Biraz aksi bir kadındır.

George Corell:  Birçok farklı açıdan kasabaya yararı dokunmuş biridir ve kasabanın önde gelen tüccarlarındandır. Ancak daha sonrasında Almanlar ile iş birliği yaptığı ortaya çıkart ve hain olduğu tespit edilir.

Konusu 

Ay Battı kitabında diğer kitaplara oranla çok daha değişik bir konuyu ele almaktadır. Savaşın insanı hem ruhsal hem de fiziksel açıdan nasıl eritip yok ettiğini konu edinmektedir. Tutsak edenler ve tutsak edilenlerin nasıl ve neden savaştığını, ne zamana de savaşacağını kestiremeyen insanların içinde düştüğü çıkması detayları ile birlikte kitap ele almaktadır.

Ay Battı Özeti

Bir gün kasabada bulunan delikanlılar, kasabanın dışarısındaki Corell’in evinde bir atış yarışması yapmaktaydı. 400 yıldır hiçbir şekilde savaş görmemiş olan bu kasabada, halk özgürlüğüne son derece düşkündür. Aynı zamanda kömür madenciliği ile geçimlerini sağlamaktaydılar.

Herkes kasabanın yakınlarına paraşütle inmiş olan Alman askerini gördükten sonra kısa bir şok geçrir. Corall’in evinde bulunan 12 adet asker bu duruma müdahale etmek için kasabaya koşar. Ancak bu sırada pusuya düşürülürler ve 6 asker öldürülür. Diğer 6 askerden ise 3 asker yaralanır ve geriye kalanlar kaçar. Toplamda 250 Alman askeri ve 6 subay kasabanın tamamını ele geçirir. Albay Lanser’in başında bulunduğu birlik, kömür madenini işletmek ve burada çıkarılan kömürleri liman vasıtası ile Almanya’ya taşımak ile görevlidir. Lanser ve diğer beş subay belediye başkanının evine yerleşerek kasabayı buradan kontrol etmeye başlarlar. Bu sırada Corell’in bir hain olduğunu anlaşılır ve kasaba halkı tarafından dışlanır. Corell her ne kadar başkan olmayı istese de Albay bunu kabul etmez.

Yaşanan tüm bu olaylara karşı ilk direnişi madende kendisini zorlayan Yüzbaşı Loft’e saldırırken araya giren teğmen Prackle’ı öldüren Alex tarafından başlar. Ancak Alex kurulan mahkeme kararı ile idam edilir. Halk tarafından fazlası ile sevilen Alex’in öldürülmesi askerler ile halkın arasının iyice açılmasına sebebiyet vermektedir. Madende işler giderek yavaşlamaktadır. Baskı bir sürede daha bu şekilde devam eder. Tüm bunlar olurken kasabanın gençleri tek tek İngiltere’ye kaçaktadır. Almanlar ise bu durumu engellemek için haklı karne ile yiyecek almaya zorlalar.  Çalışmayanların ailelerine ise hiçbir şekilde yiyecek verilmemektedir. Tüm bunlar olayların daha da kızışmasına sebep olur. Bu sırada halk yalnız yakaladığı askerleri öldürmeye başlar. İngiliz uçakları ise köprüleri ve madenleri bombalamaya devam etmektedir. Bu sırada olaylar daha da fazla gelişmeye başlamakta, halk ile askerler tam bir savaş haline girmeye başlamaktadır.

Kısa Bilgiler
  • Ay Battı kitabında insanın özgürlüğünün silah zorlu ile elinden alınamayacağını açıkça anlatmaktadır.
  • Yazara göre savaş iki taraf içinde büyük kayıplar anlamına gelmektedir.
  • Kitap son derece açık bir dille ortaya konmuştur. Cümleler basit be anlaşılabilirdir. Ancak son derece sürükleyici bir yapıya sahiptir.

Ay Battı – Kitap Açıklaması

Nazi işgali altındaki ülkelerde gizlice basılarak dağıtılmış ve sivil direnişlerin simgesi olmuş roman…

Adı bilinmeyen bir kasaba, bilinmeyen bir tarihte işgale uğrar. İşgale karşı zaman içinde sessiz bir direniş başlar. John Steinbeck bu romanda, bir kez bile Hitler’den, Nazi işgalinden söz etmeden, II. Dünya Savaşı’nda işgalcilerin ve işgale uğrayanların iç dünyalarını gözler önüne seriyor.

İşgalciler tarafında, bir liderin peşinden giden ordunun kolektif ruhu zamanla amansız bir yalnızlık duygusuna dönüşüyor. İşgal edilenler tarafındaysa direniş, özgür bireylerin kişisel çabalarıyla başlayıp kolektif bir eyleme dönüşüyor. Giderek kim işgalci kim tutsak, iç içe geçiyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,113TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular