Ana SayfaRomanKurtlara Söyle Eve Döndüm

Kurtlara Söyle Eve Döndüm

Kurtlara Söyle Eve Döndüm – Carol Rifka Brunt

Tür:Roman
Yazar:Carol Rifka Brunt
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Martı Yayınları
Karakterler

June Elbus: Henüz on dört yaşında olmasına rağmen son derece olgun bir kız. Aynı zamanda muhasebeci anne ve babanın küçük kızı. June Orta çağ düşkünü olmak dışında kendisini çok sıradan bulan, anne ve babası vergi dönemi sebebiyle yoğun bir şekilde çalışırken tek amacı ablası Greta’yla akşam yemeğinde yahni yemek olan biri.

Greta: On altı yaşında, ailenin yetenekli üyesi, ailesinin gurur kaynağı bir tiyatrocu.

Konusu

Eşcinsel amcası bu nedenle öldüğü 14 yaşındaki June Elbus’un hayatını konu alır. 1980’lerde AIDS ve ardından erkek arkadaşıyla kurduğu dostluk. Bu dostluk boyunca June, pek çok kişinin sevgisine ilham veren bir adam olan amcasının sadece ailesi ve partneri tarafından değil, aynı zamanda sanat camiası tarafından da yas tutulduğunu bilmekte teselli buluyor.

Roman, Haziran’ın, hastalığın nispeten bilinmediği bir dönemde, 1980’lerde AIDS salgını sırasında amcası Finn’in ölümünün yasını tutarken yolculuğunu anlatıyor. Finn Amca’nın yaşam tarzı ve hastalığı arasındaki ilişkiye rağmen, June geride bıraktığı partneriyle tanışmayı kabul eder ve sonunda amcasının ölümünü kabul eder ve kendini bu süreçte bulur.

Kurtlara Söyle Eve Döndüm Özeti

June Elbus, 1986 yılında Westchester, New York’ta yaşayan 14 yaşında bir kızdır. Eşcinsel amcası Finn Weiss’a âşıktır ve bunu kendisine bile itiraf etmekten korkar. Finn AIDS’ten ölüyor. Profesyonel bir ressam olarak, June ve ablası Greta’dan, ölümünden birkaç gün önce tamamladığı bir portre için oturmalarını ister. Cenazesinde June, etrafta dolaşan bir yabancıyı fark eder. Finn’in erkek arkadaşı Toby olduğunu öğrenir. Ailesi, özellikle de June’un onunla herhangi bir temas kurmasını yasaklayan annesi tarafından kendisine karşı uyarılır.

Bir gün Toby, June’a yakınlardaki bir tren istasyonunda onunla buluşmasını isteyen bir mesaj iletir. Başlangıçta tereddüt etse de, onunla buluşmaya karar verir. Toby’nin artık yalnız yaşadığı Finn’in dairesine giderler. Finn’in onun için geride bıraktığı bazı eşyalarını ona verir. Bunlardan biri, Finn’den June’a, ondan başka kimsesi olmadığı için Toby’ye bakmasını isteyen bir mesaj içeren bir kitap içeriyor. June’un parasal değerini anlayan annesi onu bir banka kasasına taşır ve anahtarları June ile Greta’ya verir. June onu sık sık ziyaret eder ve resme eklemeler olduğunu fark eder. Gömleğinin üzerindeki siyah düğmeler ve Greta’nın elinin arkasında Greta’nın kendisinin çizdiğini fark ettiği bir kafatası. June da saçlarına altın rengi çizgiler ekleyerek portreyi boyar.

Aylar geçtikçe Toby ve June sık sık buluşurlar ve ikisi yakınlaşır. Toby hakkında annesinden duyduklarının çoğunun yanlış olduğunu ve annesinin Finn’e olan kızgınlığından kaynaklandığını fark eder. Çocukluklarında çok yakındılar ama evden ayrıldıklarından beri hayatları çok farklı bir hal alır. O bir banliyö muhasebecisi olurken, o her zaman olmak istediği, dünyayı gezen bir sanatçı olur. June, Finn’in Toby’ye mesajını açıklar, Toby de Toby’ye benzer bir mesaj aldığını söyler ve ondan June ile ilgilenmesini ister. Ayrıca ona, portredeki düğmeleri Finn’in ölümünden hemen sonra, daha fazla ayrıntı görmek için son arzusunu yerine getirmek için boyadığını söyler. Bu sırada evde Greta ve June geçinmekte zorlanırlar. Greta, Toby ile görüşmelerini öğrenir ve bunun için onunla alay eder, kız kardeşlerin zaten zarar görmüş olan ilişkisini zorlar. Greta, okullarının Güney Pasifik sunumunda Bloody Mary’yi canlandırır. Greta’nın performansından etkilenen drama öğretmeni ona Broadway’de oynamasını önerir, bu onun pek hevesli olmadığı bir ihtimaldir. Ancak, annesi tarafından ona bir şans vermesi için baskı yapılır. Sorunlu olan Greta aşırı içki ve sigara içmeye başlar. June’un onu birden fazla kez kurtarmak zorunda kaldığı okulunun yakınındaki ormanda sık sık sarhoş yatar.

Gösteri gününde Greta, June’dan oyundan sonra onunla ormanda buluşmasını ister. Aynı gün, June ve annesi banka kasasını ziyaret eder ve annesi tabloya eklenenleri görünce şok olur. June bunun tüm sorumluluğunu üstlenir. Gösteri sırasında June, Greta’nın sarhoş olduğunu fark eder. Cezalı olduğu için ormanda onunla buluşamadığı için Toby’yi arar ve Greta’yı eve getirmesini ister. O gece iki polis, Greta’yı yanlarında getirerek evlerini ziyaret eder. Elbus’lara Toby ile birlikte onu ormandan taşıdığını görünce onu tutukladıklarını söylerler. June’un annesi Toby’yi tanır. Greta, Toby ile arkadaş olduğunu ve onun için üzüldüğü için onu gösteri sonrası partiye davet ettiğini yalanlar. Polisler Toby’yi de yanlarına alarak ayrılırlar. O gece Greta, June’a Finn’i, June için kendisinden daha önemli olduğu için kıskandığını, bu yüzden Greta’nın ondan uzaklaştığını söyler. Finn’in ölümü üzerine, her şeyin ikisi daha gençken olduğu gibi olacağını düşünür, ama o zamana kadar June, Toby ile meşguldü. June, Toby gibi Greta’nın da kimsesi olmadığını fark eder ve ikisi uzlaşır. Tutuklanmasından günler sonra June, Toby ile iletişim kuramaz. Sonunda, hızla kötüleşen sağlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldığını öğrenir. Onu çok zayıf bulmak için oraya gider. Onlar konuşurken, June sonunda Toby’ye Finn’in ilk aşkı olduğunu itiraf eder. Ayrıca Toby’nin ikinci olduğunu fark eder. Onu evine götürür, ailesine onunla ilgili her şeyi anlatır. June, annesinin Toby’den özür dilediğini duyar. Odada ikisi ile Toby ölür. O gece June, annesinin portrede June’un boynuna bir kolye ve Greta’nın eline bir yüzük çizdiğini görür. Ertesi gün, bir sanat müfettişi onlara, hasarı geri almak için portrenin orijinal formuna geri yüklenebileceğini söyler. Elbus’lara geri döndüğünde June, Toby’nin, Greta’nın ve eklerinin kaldırılmasına rağmen annesinin kolyesine ve yüzüğünün el değmeden kaldığını fark eder.

Kurtlara Söyle Eve Döndüm – Kitap Açıklaması

Aşk insanı büyütür; önce hissettirdiği tarifsiz mutluluk sonra kaybetmenin verdiği derin acıyla…

Günün birinde kimselere bahsedemeyeceğiniz türde bir sevgiye kapılırsanız?

En derine gömmeniz gereken ve ne kadar uğraşsanız da bir türlü peşinizi bırakmayan. Yok, olup gideceğine zamanla daha da büyüyerek varlığınızı kaplayan ve sonunda ta kendiniz olup size dönüşen bir sevgiye?

Her bitişin yeni başlangıçlara açılan bir kapı olduğunu hatırlatan Kurtlara Söyle Eve Döndüm, önyargıların yalnızca gerçek sevgiye boyun eğdiğinin de güzel bir kanıtı…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Kaan
Kaan
Ziyaretçi
1 yıl önce

Güzel bir özet olmuş. Merak ettiğim bir kitaptı.

dilan
dilan
Ziyaretçi
1 yıl önce

Özeti çok etkileyici olmuş. Okudukça daha çok merak ettim.

Polat
Polat
Ziyaretçi
1 yıl önce

Güzel bir kitap herkese tavsiye ediyorum.

Hulya
Hulya
Ziyaretçi
1 yıl önce

Finn dayi oluyor bu arada… amca degil

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular