Ana SayfaRomanNehir Tanrısı

Nehir Tanrısı

Nehir Tanrısı – Wilbur Smith

Tür:Roman
Yazar:Wilbur Smith
Yayınlanma Tarihi:1993
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Taita: Romanın anlatıcısı olan güler yüzlü köle.

Lostris: Lord Intef’in kızı.

Tanus: Firavun Mamose VIII’in Ordu Kurmay Başkanı, Lostris Aşığı ve Lord Harrab’ın Oğlu.

Memnon: Lostris ve Tanus’un oğlu, ancak Firavun Mamose VIII’in oğlu olduğu tahmin ediliyor.

Masara: Firavun Memnon’un eşi.

Lord Intef: Aynı zamanda Shrike haydutlarının da başı olan yozlaşmış Vezir.

Rasfer: Lord Intef’in zalim kulu.

Firavun: Mısır ve Lostris’in yasal kocası Mamose VIII (Büyük Kral).

Konusu

Firavunların diyarı olan Eski Mısır’da altın üzerine kurulmuş bir krallık. Nil’in ışıltılı kıyılarında, hırs ve savaşla paramparça olan ülkelerini yeniden kurmaya çalışan insanların hikâyesini anlatıyor.

Nehir Tanrısı Özeti

Nehir Tanrısı, Mısır Krallığı’nın kaderini çok yetenekli ve çok yetenekli bir hadım köle olan Taita’nın gözünden takip ediyor. Taita, Lord Intef’e aittir ve öncelikle kızı Lostris’e bakar, ancak aynı zamanda Lord Intef’in mülkünün günlük işleyişinde de büyük bir rol oynar.

Mısır Firavunu’nun erkek bir varisi yoktur ve Taita istemeden Firavun’un Lostris’e ilgi duymasına neden olur. Bu arada Lostris, babasının nefret ettiğini bilmediği asker Tanus’a âşıktır. Sonunda Firavun, Lostris ile evlenir ve babası Lord Intef, isteksizce Taita’yı ona bir düğün hediyesi olarak verir.

Bu arada Tanus, Mısır’ın içinde bulunduğu sıkıntılar hakkında açık açık konuşarak Firavun’u kızdırdı – en belirgin olarak, büyük şehirlerin dışına seyahat eden herkesi terörize eden büyüyen haydut tehdidi. Firavun, eylemleri için onu ölüme mahkûm eder, ancak Tanus’un iki yıl içinde Mısır’daki tüm haydutları ortadan kaldırmaya çalışarak kendini kurtarmasına izin vermeye ikna olur. Cezası Osiris festivalinin son gününde ortaya çıktığı için, bir sonraki festivalin o gününde görevi tamamlanmış olarak geri dönecek ya da boğularak ölümle karşı karşıya kalacaktır.

Tanus, Taita’nın yardımıyla Shrike haydutlarının liderlerini avlar ve yakalar. Onları Firavun’a sunarken liderlerinin Lord Intef olduğu ortaya çıkıyor. Tanus’un ölüm cezası kaldırılır, ancak Intef suçlarından dolayı cezalandırılmadan önce kaçmayı başarır. Hüküm açıklandıktan sonra, Lostris ve Tanus’un birlikte gizlice yalnız kalmalarına izin veren bir fırtına kopar. Bu süre zarfında Lostris, Tanus’un ilk doğduğunu düşünür ve sır keşfedilmeden önce Taita, karısının Firavun’a karşı olan görevlerini sürdürmesini ayarlar. Çocuk doğduğunda ona Memnon adı verilir ve Firavun tarafından kendisinin olduğu iddia edilir ve gerçek babalığı sadece Lostris, Taita ve Tanus tarafından bilinir.

Krallık için yeni bir tehdit ortaya çıkıyor – savaşçı Hyksos. At ve savaş arabasının yanı sıra üstün bir kıvrık yay ile donatılan teknolojik üstünlükleri onlara Mısır ordusununkinden çok daha fazla güç veriyor. Firavun öldürülür ve Mısır soylularının çoğunluğunu (Lostris, Tanus ve Taita dâhil) kalan orduyla Nil’e doğru ilerleyerek Mısır’dan kaçmaya zorlar.

Sürgünleri sırasında Lostris, Tanus’un iki çocuğunu daha doğurur, her ikisi de kızıdır, ancak ilişkileri bir sır olduğu için Taita, Firavun’un hayaletinin çocuğu doğurduğu bir kapak hikâyesi yaratır. Sürgünde geçirdikleri süre boyunca, teknik üstünlüklerini yeniden kazanırlar – Taita, savaş alanında çok büyük bir etkiye sahip olduğunu gördüğü hem savaş arabalarını hem de yayları çoğaltır ve geliştirir.

Firavun’un cesedi için uygun bir gömme yeri arayan Taita, bölgenin Etiyopyalı reislerinden biri olan acımasız Arkoun tarafından esir alınır. Esaret altındayken Taita, bir tutsak olan ve rakip şeflerden birinin kızı olan Masara ile yakın arkadaş olur. Taita sonunda ucube bir sel nedeniyle esaretten kaçar, Masara’nın babasını bulur ve Masara’yı kurtarmak için onunla bir anlaşma yapar. Tanus, Memnon ve Mısır ordusunun yardımıyla Arkoun yenilir. Tanus savaş sırasında ölümcül şekilde yaralanır ve ölür. Masara ve Memnon, Mısır ordusunu daha da güçlendiren birkaç bin atın düğün hediyesi ile birbirlerine âşık olurlar ve evlenirler. Yeni Firavun Tamose (eski adıyla Prens Memnon) önderliğinde Mısır’a dönerler. Yeni bulunan silahları ve taktikleriyle…

Nehir Tanrısı – Kitap Açıklaması

Firavunların ülkesi Eski Mısır’da altın üzerine kurulmuş bir krallık. Hırs ve savaşların paramparça ettiği ülkeyi Nil’in parıltılı sahillerinde yeniden kurmaya çalışan insanların öyküsü.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular