Ana SayfaRomanBaşka Bir Şey

Başka Bir Şey

Başka Bir Şey – Ahmet Batman

Tür:Roman
Yazar:Ahmet Batman
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Destek Yayınları
Karakterler

Aras: kitabın ana karakteridir.

Ulaş: Aras’ın kardeşidir.

Fahrettin Amca: Ev sahibidir.

Leyla: Fahrettin Amca’nın kızıdır. Aras’ın ilgi duyduğu kızdır.

Cross: Evsiz kimsesiz, sokaklarda yaşayan bir adamdır. Aras’ın arkadaşı olur.

Konusu

Annelerini ve kız kardeşlerini bir kazada kaybeden iki erkek kardeş ile kazadan sonra kendini hayattan tamamen soyutlayan bir babanın hikâyesini konu ediniyor.

Başka Bir Şey Özeti

Hikâye, Aras’ın annesi ve kız kardeşi öldükten sonra babası ve ağabeyi ile yeni bir eve taşınmasıyla başlar. Babası, oğullarına aldırış etmeyen, karısının ve kızının acısıyla içen, onlara sık sık şiddet uygulayan bir adama dönüşür. Aras’ın kardeşi Ulaş, Aras’a bu durumdan sıkıldığını ve evden çıkmak istediğini söyler. Ancak Aras’ın babasının iyileşeceğine dair umudu olduğu için onu bırakmaya niyeti yoktur. Hatta abisini kalmaya ikna etmeye çalışır ama abisi Ulaş başka bir şehirde üniversiteyi kazanır kazanmaz evi terk eder. Gördüğü her rüyayı mavi bir deftere yazan Aras, babasıyla baş başa kaldığı bu dönemde ev sahibi Fahrettin Amca ve komşularının kızı Leyla ile yakınlaşır. Bütün gününü onlarla ilgilenerek geçirir. Ayrıca sokakta yaşayan ve onu ne zaman görse leblebi ve gazoz satın alan Cross adında evsiz bir adamla arkadaş olur. O zamanlar gazozların kapaklarını saklamayı alışkanlık haline getirdi. Yıllar geçtikçe babası daha sakin bir adam olur. Artık Aras’a alkolden uzak bakan ve Ulaş’ı özleyen bir babadır. Ancak Aras, bu kez çocukluk arkadaşı Leyla ile araları bozuktur. Leyla’nın duygularına karşılık veremez, onu sadece arkadaş olarak sevdiğini düşünür. Haç ile aşkın tanımı hakkında sık sık sohbet etse de Leyla’ya âşık olup olmadığını anlayamaz.

Bir gün rüyasında mor şemsiyeli bir kız görür. Uyandığında onu mahallesinde görür ve hemen peşinden gider. Girdiği kitapçıdan bıraktığı kitapları alır ve tek tek okumaya başlar. Bunun rüyasıyla ilgisi olduğunu düşünerek aylarca kızın peşinden kitapçıya gider. Bu süreçte kardeşi eve döner ve babasıyla ilişkileri düzelir.

Bir gün cesaretini toplayınca mor şemsiyeli kızı karşılamak için kapısına gider ama ambulansın bir kızı aldığını görür. Mor şemsiyeli kız olduğunu düşünerek çok üzülür. Cenazesine gittiğinde ölen kızın mor şemsiyeli kızın ablası, mor şemsiyeli kızın ise Leyla’nın arkadaşı olduğunu öğrenir. Leyla’ya olan duygularını yeniden gözden geçirmeye başlar. Cross’tan Leyla’ya aşkın tanımını sormasını ister ama cevabı öğrendiği günün sabahı Cross vurularak ölür. Onu öldürenlerin Fahrettin Amca’nın düşmanları olduğunu ve Haç’ın da Fahrettin Amca’nın kardeşi olduğunu öğrenir. Cross’u düşmanlarından korumak için öldüğünü gösterdiği için sokaklarda yattığını söylüyor. Aras, arkadaşının acısını yaşarken Leyla’ya olan duygularından emindir. Ancak bunu Leyla’ya söyleyince Leyla ondan dört aylık bir süre ister. Kitap, Aras’ın bankta oturan yaşlı bir adama buluşacakları günden birkaç saat önce anlattığı bir diyalogla bitiyor.

Başka Bir Şey – Kitap Açıklaması

Aklın gidiş biletini aldığı yerde kalp çoktan dönüş biletini ayırmıştır.

Aslında her şey bir rüyayla başladı. Sahi rüyalara inanır mısınız? Ben inanmazdım. Ta ki aynı rüyayı birkaç kez görene kadar… Uyandığınız an ya da günün herhangi bir anında ne yaparsanız yapın rüyanızın tamamını hatırlayamayacaksınız. Her seferinde en fazla yarısı ya da küçük bir bölümü tamamlanmış bir hikâyeye bakar gibi bakacaksınız rüyalarınıza…

Bir rüyanın peşinden koşmak kimilerine anlamsız gelebilir, bense bununla ilgilenmiyorum. Sadece kalbimin sesini dinlemek istiyorum çünkü kalbimi hafife almaktan, sezgilerimi görmezden gelmekten korkuyorum. Siz sadece şunu düşünün, ya gördüğünüz rüyayı sizinle birlikte bir başkası daha görüyorsa? Ya siz de o başka bir şeyi yaşıyorsanız ama haberiniz yoksa?

Aşk başka bir şeydir. Bazen gördüğünüz rüyanın içindeki mor bir şemsiye, bazen mesafelere inat yanı başınızda duran bir gazoz kapağı, bazense zamanın içinde saklanan gizli bir zamandır aşk.

İnanmaya, hissetmeye ve yaşamaya değer…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Gülcan
Gülcan
Ziyaretçi
2 yıl önce

Ellerinize sağlık tşk

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular