Akile Hanım Sokağı

Akile Hanım Sokağı – Halide Edib Adıvar

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanHalide Edib Adıvar1958
Karakterler

Akile Hanım: Kökeni Varna’ya dayanan bir muhacirdir. Son derece dürüst bir karakteri vardır. Aynı zamanda eşin kendisini aldatması üzerine kocasından ayrılmıştır. Hayatını tamamı ile çocuklarına adamış bir kadındır.

Nermin: Küçük yaşta annesini kaybettiğinden teyzesi ve eniştesi tarafından yetiştirilmiştir. Batılı yapıda bir eğitim alarak büyümüş son derece modern bir kadındır.

Ayşe: O dönemin emekli büyük elçisinin eğitimi ve gördüğü, oldukça şık giyinen karısıdır.

Samim Bey: Emekli büyük elçi ve Nermin’in eniştesidir.

Tarık: Nermin’in kocasıdır. Yurtdışı görevine gittiği sırada Nermin, Akile Hanım Sokağı’na taşınır.

Konusu

Yazar romanında Akile Hanım Sokağı’nı merkez alarak İstanbul’da ve Türkiye’de bulunan diğer insanların değişen sosyolojik, fiziki ve kültürel hayatlarını konu edinmiştir. Romanda yaşanan değişimlerin olumlu ya da olumsuz yanları ortaya konmuştur.

Akile Hanım Sokağı Özeti

Akile Hanım Sokağı, İstanbul’un Fatih semtinde kalan Laleli içerisinde yer alan bir sokaktır. Eskiden birçok farklı ve konaklar ile dolu bir sokaktır. Ancak Menderes hükümeti döneminde yavaş bir şekilde beton evler ile dolmaya başlamıştır. Belçika eski sefiri olan Samim’in de bu sokakta oldukça güzel bir konağı bulunmaktadır. Bu konağın tam karşısında ise Varna’dan gelmiş olan Akile Hanım oturmaktadır.

Samim Bey’in konağına normalde Ankara’da yaşayan evlatlığı Nermin ile kocası Tarık misafirliğe gelmişlerdir. Tarık ile Nermin tam on beş yıldır evlilerdir. Nermin’in ailesi öldüğü için teyzesi ve eniştesinin yanında büyümüştür. Eniştesi ona kendi kızı gibi sahip çıkmıştır. Gittiği her yurt dışı görevine hem eşini hem de Nermin’i götürmüştür. Bu nedenle Nermin’in her zaman yeniliklere açık bir yapısı ve son derece görgülü tavırları vardır. Aynı zamanda iyi düzeyde İngilizce bilmektedir. Bunlara ek olarak eniştesi sayesinde birçok farklı ülke görmüştür. Tüm bu özellikleri ile girdiği her ortamda saygı gören bir kız haline gelmiştir.

Nermin pek çok farklı toplantıya katılmakta ve sosyal, girişken bir genç kızdır. Kocası ile de gerçekleştirilen toplantıların bir tanesinde karşılaşmıştır. Tarık’ın yeni görev yeri Roma’dır. Ancak karısını yanında götürmek istememektedir. Nermin ise çok güvendiği kocasının neden onu yanına almak istemediğini anlamamaktadır. O dönemde özellikle sekter ve patron ilişkileri sıklıkla gündeme gelmektedir. Tarık’ın da bir sekteri vardır ancak karısının ona olan güveni sonsuzdur. Tarık Roma’ya gitmeden önce Ankara’da bulunan evlerini kiraya verirler. Kocası Roma’ya giderken Nermin’de annesi ve babası yerine koyduğu teyzesi ile eniştesinin yanına gider ve Akile Hanım Sokağı’nda kalmaya başlar.

Nermin çok uzu zamandır bir roman yazmak istemektedir. Bu sokakta kaldığı süre boyunca bu isteğini gerçekleştirmeye karar vermiştir. Roman yazma amacı ile sokaktaki hemen herkes ile ilgilenmektedir. Nermin, konakta kaldığı süre oyunca birçok farklı erkek ve kadın ile tanışmıştır. Tüm bunlar olurken aynı zamanda Nermin,  İstanbul’da bulunan eğlence yerlerini de keşfetmeye başlamıştır. İstanbul’da bulunan her şeyin değişmeye başladığını da bu dönemde fark etmiştir. Sosyal hayatta dahi birçok farklı değişim meydana gelmektedir. Akile Hanım ise eşinin kendini altığını öğrenmiş ve kocasına dava açmıştır. Tam da Nermin’in eniştesinin konağının karşısında oturmaktadır.

Akile Hanım Sokağı – Kısa Bilgiler

  • Halide Edip Adıvar’ın on yedinci romanı olan Akile Hanım Sokağı ilk olarak parçalar halinde bir dergide yayınlanmıştır. Daha sonrasında bir bütün haline getirilerek kitap oluşturulmuştur.
  • Romana adını veren sokak İstanbul’da Fatih semtinde yer alan Halide Edip Adıvar’ın büyüdüğü sokaklardan birdir.
  • Romanın ana karakteri Nermin, Türkiye’nin yeni yüzünü, Akile hanım ise eski kültürü temsil etmektedir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Önceki KonuAcı Tütün
Sonraki KonuNecati Cumalı
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular