Ana SayfaRomanDört Mevsim Sonbahar

Dört Mevsim Sonbahar

Dört Mevsim Sonbahar – Ahmet Altan

Tür:Roman
Yazar:Ahmet Altan
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Yazar: Romanın ana karakteridir. Bir aşk üçgeninin içinde kalır.

Zeynep: Yazar ile birlikte bir aşk yaşayan daha sonra yazarın babası Halit ile beraber olup bir aşk girdabının içinde giren kızdır.

Mehmet: Yazarın arkadaşıdır.

Halit: Yazarın babasıdır. Ayrıca bencil, güçlü, sert bir adamdır.

İnci Hanım: Yazarın eşidir.

Konusu

Yazar ve karakterler arasında yaşanan bir aşk üçgenini ve onlarla beraber oluşan olayları konu edinir.  

Dört Mevsim Sonbahar Özeti

Etkinlik bir bahçede bir kokteyl sırasında başlar. Bu bahçede misafirler güzel vakit geçiriyor. Bir kız ve iki erkek konuklar arasında sohbet etmektedir. Bu kızın adı Zeynep. Zeynep Yazar’ı fark edince yanına gelir. Neden yalnız olduğunu sorar. Köşkün içinde bir süre dolaştıktan sonra yazar ve Zeynep, kütüphanenin olduğu odaya giderler. Zeynep buraya bir şiir kitabı alır ve okur. Daha sonra Yazar onu farklı bir odaya davet eder. Burada yakınlaşıyorlar. Yazar Sevgi ile evlidir. Zeynep’e de aşıktır. Yazar ne Zeynep’i ne de Sevgi’yi sever. Yalnızca yazmayı sever. Yazarın en yakın arkadaşı olan Mehmet onun sevgisizliğini fark eder. Ona bir sanatçının sevmesi gerektiğini söyler. İnci, yazar ve Zeynep’i yemeğe davet eder. İnci Hanım, Zeynep’e ilişkilerinin ne kadar sürdüğünü söyler. Ayrıca otuz dört gün olduğunu söyler. Bu bakımdan Zeynep, Yazar’a âşıktır. Davetten dönüş yolunda Zeynep, Yazar’a babası Halit’in çok iyi bir adam olduğunu söyler. Yazar, Zeynep’e Halit’e âşık olup olmadığını söyler. Zeynep de kendinden başka kimseye âşık olamayacağını söyler. Burada Yazar gelecekteki olaylar için bir ipucu verir. Yazar evli ve bir kızı var. İlişkilerinden bir yıl sonra sorunlar yaşamaya başlarlar. Bir gece Zeynep ile tartışırlar.

Zeynep her gece onunla kalmadığından yakınır. Zeynep yazara onu daha sakin bir aşkla sevdiğini söyleyince yazar bu sefer bir adım öne çıkar. Bir süre sonra ilişkinin iyi gitmediğini anlar. Taraf seçer ve Zeynep’ten ayrılır. Zeynep bu duruma başta üzülse de kendine yeni bir aşk yaratır. Bu aşk, yazarın babası Halit’tir. Halit’in kişiliğinden biraz bahsedecek olursak; O bencil, güçlü, sert bir adamdır. Yazar çok üzüleceğini bilir ama kendine yeni bir aşk bulacağını düşünür. Yazarın çocukluğundan beri hep cebinde taşıdığı bir madam kadın vardır. Bu kadın çıplak bir kadın imajı yaratıyor. Yazar, on dört yaşından beri bu kadın gibi birini arar. Zeynep, ilişkisinde aşkı ön plana çıkarırken cinselliği arka plana atmıştır. Bu durumda anlaşamamaları da ilişkilerini yıpratır. Bir süre sonra yazar eşi Sevgi’den ayrılmaya karar verir. Zeynep bu sefer ona daha soğuk davranır. Bu sefer Zeynep’i daha çok istemeye başlar. Zeynep, doğası gereği aşkı arayan ve sevmeden yerinde duramayan bir insandır. Hayatına zaten birini almış. Yazarın babası ve Zeynep bir odadadır. Bu odaya nasıl girdi? Neden geldi? Romanda bundan bahsedilmez. Zeynep ve Halit yatmaya karar verirler. Zeynep, Halit’te bir baba şefkati ararken, Halit onun gençliğinden yararlanır. Zeynep’in hem baba hem de oğulla birlikte olması kabul edilemez. Ama Zeynep’i mercek altına alırsak, Bu ilişkileri cinsel isteklerinden dolayı yaşadığını söylemek yanlış olur. Zeynep seks düşkünü bir insan değil, aşka aç bir karakterdir. Daha sonra Zeynep bu ilişkiyi Yazar’a itiraf eder. Zeynep’in böyle bir durumu itiraf etmesi vicdanını harekete geçirdiği içindir. Yazar bu duruma farklı tepki verir.

Bunu öğrendiğinde yeniden doğduğunu belirtiyor. Ona göre sevgilisi ve babasının yaşadığı aşk, onu görünmez bir aşk bağıyla birbirine bağlamış ve bu aşkın devamlılığını sağlamıştır. Bunu da romanına malzeme yapar. Zeynep, sürekli yeni romanı üzerinde çalışan yazarı uyarır. Şimdi ona o karanlık dünyadan çıkmasını tavsiye ediyor. Yazar bu durumu o kadar normal görür ki Zeynep’i kendi elleriyle Halit’e götürür. Zeynep ve Halit beraberdir. Halit, Zeynep’in fotoğrafını çeker. Daha sonra bu resmi Zeynep Yazar’a gösterir. Yazar resmi kimse görmesin diye tuvalete koyar. Zeynep’e göre bu aşk üçgeninde herkes birbirini sevgi yağmuruna tutacaktır. Halit, oğlu Yazar’ı sevmez. Zeynep’e göre bu tam tersidir. Çünkü birbirlerini seven ve onaylayan bir ilişki sürdürmek istiyorlar. Halit bu aşk üçgeninden habersizdir. Zeynep bunu ona da itiraf eder. Halit’in bu duruma aşk dediğine şaşırır ve değer yargılarını mercek altına alan bir durum olduğu için Zeynep’i küçümser. Bir sabah Zeynep ve Yazar yürürler. Birlikte mescide girerler. Zeynep dua eder. Yazar Zeynep ile minareye çıkar. Daha sonra burada Zeynep’e evlenme teklif eder. Zeynep’in rahat ilişkisi, yazarı evliliğe motive eder. Çünkü Yazar için evlilik bir kelepçe değil, özgürlüktür. Daha sonra romanın hem anlatıcısı hem de yazarı, romanın olay örgüsünde Halit’i trafik kazasında, Zeynep’i tetanozla, İnci Hanım’ı intihar ederek öldürür. Romanda sadece Yazar kalır.

Dört Mevsim Sonbahar – Kitap Açıklaması

Bu romanda herkesin gözleri lacivert. Hiç lacivert göz görmedim ama lacivert gözleri severim. Lacivert gözlerin derinliklerinde, bilinmeyen diyarlardan maceraperest seyyahların getirdiği anlamlar yatar. Bence tabii…

Dışarıda cıvıltılı bir ilkyaz güneşi, tazelenen ve yeniden doğan dünyanın yeşillikleri üstüne, işveli bir salıntıyla sıcacık altın tozları serpiştiriyor. Ben, senin için ey kari, bir roman yazıyorum. Kapı çalınıyor. Kim geldi acaba? Kimi istersem, kimin ismini yazarsam o gelir, Yazmanın bu yararı var işte, küçük bir işaretle, canımın istediğini getiririm. İstersem fikrimi değiştiririm, Kim ne yapabilir? Hadi bakalım, kapının zili çalmadı, gelen giden yok. Tamam mı?

Yoo, tamam değil, çünkü fikrimi yeniden değiştiriyorum, zil çalıyor ve Ali, yani kardeşim geliyor. Karşımdaki koltuğa oturuyor, biryandan da önümdeki kâğıtlarla daktilo makinesine şöyle bir göz atıyor. “Ne yapıyorsun?” “Roman yazıyorum.”

Haksız yere azarlanmış bir çocuk gibi, bir an irkilerek anlamadan bakıyor yüzüme. “Niye?”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular