Ana SayfaRomanÖlü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği – Nancy H. Kleinbaum

Tür:Roman
Yazar:Nancy H. Kleinbaum
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Bilge Kültür Sanat
Karakterler

Holand: Welton Akademisi’nin müdürü. Kendisi eski bir edebiyat öğretmenidir. Devrinin tipik katı, disiplinli ve idealist idarecisidir. Welton Akademisi erkek öğrencilere eğitim veren, onları üniversiteye hazırlayan döneminin iyi okullarından biridir. Disiplin, gelenek, yetkinlik ve onur diye dört temel ilkesi olan okulun, bu ilkeleri benimsemiş ve hep dile getiren müdürüdür.

John Keating: Welton Akademisi’ nin eski ve başarılı bir öğrencisiyken, şimdi İngilizce öğretmeni olarak okula dönmüştür. Öğrencilerine Carpe Diem diye bir sözcüğü öğretmiş ve kendisi de bu sözcüğü kullanmış ve günlük yaşamında da kullanmıştır. Ölü Ozanlar Derneği’nin kendi öğrenciliği zamanında bir üyesidir. Derneğe katılmak için ölmek lazım demiştir. Öğrencilerini oldukça etkilemiş zeki birisidir. Şiirin ve edebiyatın bambaşka dünyasıyla öğrencilerini buluşturdu. ‘’Kendi sesinizi bulmak için mücadele etmelisiniz. Bunun için ne kadar uzun süre beklerseniz bulma şansınız o kadar azalır.’’ diye pek çok öğüt ve davranışı öğrencilere göstermiş. Kendilerinin özgür düşünmelerini, hayatı, olayları hatta pek çok şeyi sorgulamaları gerektiğini öğrenciler üzerinden okuyuculara aktarmıştır. Bunları yapan kişi başarılı, özgüvenli ve mutlu birey olacaktır.

Todd Anderson: 16 yaşında geldiği Welton Akademisi’ nde alçak sesle konuşan ana karakterlerinden biridir. Abisi de bu okulda okumuş ve ailesinin gözbebeğidir. Kendisinin ailesi tarafından önemsenmediğini düşünür. Yazar  ‘’Ailesiyle ama onlarla değil gibi’’ diyerek romanın başında bahsetmiştir. Çekingen bir karakterdir. Hatta sınıf içinde yani insanlar önünde bir şeyler bile okurken sesi zor duyulur. Kendisinin zıt karakterlisi olan Neil Perry ile oda arkadaş ve ileride de dostu olacaktır.  Bay Keating’ i göndermek için okul idaresince önüne konan kağıdı imzalamamıştır. Arkadaşlarına bağlı ve desteğini hiç bırakmayacak bir karaktere sahiptir. Sıranın üzerine çıkmış ‘’Hey reis bizim reis’’ diyerek Keating’ i uğurlamıştır. Sesi zor çıkan bir karakterden, müdürün önünde sınıfta sıra üzerine çıkıp kovulan öğretmenine slogan atan ve sınıfı da peşinde sürükleyen birisine gelişim göstermiştir.

Neil Perry: Okul gazetesinde editör yardımcılı yapan, baskıcı yani kendi hayatı için ondan daha fazla söz hakkına sahip bir babası olan devamlı arayışta olan ana karakterlerden biridir. Okul yıllığında Bay Keating’ i araştırırken Ölü Ozanlar Derneği’ni bulup arkadaşlarına söylemiştir. Bay Keating’in de derslerine girmesiyle hayatta kendini mutlu edecek mesleği bulmuş, bir tiyatro oyunu için seçmelere girip ana rollerden birini kapmıştır. Daha sonra babası oyundan bir gün önce okula gelip, tiyatro oyununda oynamaması yönünde onu tehdit etmiştir. Neil sonrasında oyunda oynamış ve onu izlemeye gelen arkadaşları Neil’ in tiyatro performansını etkileyici bulmuştur. Fakat oyun oynanırken babası salona geldi ve eve götürdü. Askeri okula kayıt yaptırıldığını öğrendiği zaman babasının silahıyla kendini öldürdü.

Konusu

İnsanların her zaman farklı bir bakış açısı ile sahip olmaları gerektiği olayları devamlı sorgulamaları gerektiği anlatılmaktadır. Roman, yatılı bir okulda geçmektedir. Kişilerin birbirleri ile olan sıkı arkadaşlıklarını ve yaşadıkları hayat tecrübesini anlatmaktadır.

Ölü Ozanlar Derneği Özeti

Dönemin öğrencileri iyi bir üniversiteye kabul edilebilmek için Welton Akademesi’ nde eğitim görmektedir. Yatılı okul son derece sıkı ve baskı altında öğrencilere eğitim vermektedir. Okulun bazı ilkeleri vardı, bu ilkeler disiplin, gelenek, yetkinlik ve onurdu. Okul bu ilkelerinden asla vazgeçmiyor, bu ilkelere uymayanları ise cezalandırılıyordu.

1959 yılında geçmektedir. Todd Anderson, Neil Perry, Charlie Dalton, Knox, Cameron, Pitts ve Meeks adında 7 arkadaş romanda ki ana olayların içinde yer almaktadır.

Bay Keating adında yeni İngiliz edebiyatı öğretmenlerinin okulda ders vermesiyle birlikte öğrenciler sanat, şiir ve romanlar üzerine farklı bir bakış açısıyla bakmaya başlarlar. Neil ‘ in eski okul yıllığında Bay Keating hakkında bulduğu bir bilgi ile 7 arkadaş Ölü Ozanlar Derneği’ni tekrar kurdular.

Bu dernek bir mağarada toplanan, üyelerinin kitap okuduğu ve sanatsal faaliyetler yaptığı gizli bir gruptu. Çünkü okul yönetimi döneminin en disiplinli okul yönetimiydi ve yakalanırlarsa çok ağır bir şekilde cezalandırılacaklardı.  Gitgide şiire ve sanata bağlanan gençlerin hayatı değişmeye başlamıştı. Neil bir tiyatro grubuna katıldı. Knox hayatında ilk defa aşık oldu ve aşkı için mücadele etti. Charlie derneğin ilk kurucu olarak toplantıları düzenledi ve Nuwanda adıyla grubun lideri oldu. Neil tiyatro oyununda oynamak istediğini keşfetti ve ailesinden gizleyerek oyunda önemli bir rol kaptı. Babası bunu duyunca engellemek istediyse de Neil oyunda oynadı. Sonucunda Neil babası tarafından okuldan alınıp Askeri Okula gönderilecekken Neil kendini öldürdü.

Okul yönetimi Ölü Ozanlar Derneği’nden haberdar oldu ve bu olayların sonucu olarak Bay Keating ‘i suçlamak istedi. Müdür Nolan öğretmenleri Keating’i okuldan atmak için 7 arkadaşın önüne öğretmenlerini suçlayan ve bu olaylardan sorumlu olduğunu yazan bir kağıt imzalatmak istedi. Cameron arkadaşlarını ve Keating’ i müdür Nolan’ a ilk ispiyonlayan ve her şeyi anlatan ilk kişidir. Çünkü okulun bazı değerleri vardır ve bunlar çok önemlidir. Todd bu kağıdı imzalamadı ve müdür tarafından tehdit edildi. Diğerlerinin hepsi imzaladı. Charlie grubun kurucusu olarak okuldan atıldı. Yani pardon Nuwanda.

Kısa Bilgiler
  • Peter Weir yönetiminde 1989 yılında çekilmiş bir filmdir. En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü almıştır.
  • Robin Williams bu filmde etkileyici bir oyunculuk sergilemiştir.

Ölü Ozanlar Derneği – Kitap Açıklaması

Geleneklere olan bağlılığı ve katı disiplin kurallarıyla ünlü Welton Akademisi’nin öğrencilerinin okul ve yatakhane arasında geçen tekdüze hayatları yeni İngilizce öğretmenleri John Keating’in okullarına gelmesiyle bir anda değişir. İyi birer üniversiteye girmeleri için onları çok yoğun bir tempoda çalışmaya zorlayan öğretmenleri ve ebeveynlerinin aksine, bu ele avuca sığmaz adamın onlardan tek bir isteği vardır: Anı yaşamaları ve hayatlarını olağanüstü kılmaları. Byron, Shelly,  Keats ve Shakespeare ile edebiyatın büyülü dünyasına dalan gençler Keating’in öğrencilik yıllarında üye olduğu gizli bir kulüp olan Ölü Ozanlar Derneği’ni de yeniden canlandırırlar. Ne var ki daha yeni kavuştukları özgürlüklerinin trajik sonuçları olabileceğini çok geçmeden farkına varacaklardır. “Acaba Ölü Ozanlar Derneği’nin bu yeni nesil üyeleri hayallerini yıkmaya kararlı otoritelerin baskısından kurtulmayı başarabilecekler midir?”

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Deniz
Deniz
Ziyaretçi
3 yıl önce

Güzel bir özet olmuş. En çok karakter özetlerini sevdim. Başarılar dilerim.

SEMA NUR AYDOĞDU
SEMA NUR AYDOĞDU
Ziyaretçi
3 yıl önce

duyduğum kitaplardan biriydi ancak karmaşık geldi bana :S özet kötü oldu demiyorum sanırım ben anlayamadım 🙂 ellerinize sağlık açıklayıcı olmuş.

Melek Nurdan
Melek Nurdan
Ziyaretçi
3 yıl önce

👍👍

Erkut
Erkut
Ziyaretçi
2 yıl önce

başarılı bir özet çalışması olmuş. Uzun zaman önce okuyup unuttuğum bir kitaptı. tşk eder. başarılar dilerim.

En son 2 yıl önce, Erkut tarafından düzenlendi
nnn
nnn
Ziyaretçi
1 yıl önce

Özet çalışması olarak oldukça başarılı ancak yazılan metin kontrol edilmeden, hatta okunmadan yüklenmiş. Cümleler anlatım bozukluğu dolu.

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,486TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular