Ana SayfaBiyografilerHalid Ziya Uşaklıgil

Halid Ziya Uşaklıgil

Doğum:1866, İstanbul
Ölüm:1945, İstanbul
Meslek:Yazar

Halid Ziya Uşaklıgil Kimdir?

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde doğdu. Uşşâkizâdeler adıyla anılan Uşaklı Helvacızâdeler ailesine mensup olup, İzmir’e yerleşmiş ve halıcılıkla uğraşan aileye mensuptur. Babası halı tüccarı Halil Efendi, Uşak’tan İzmir’e göç eden varlıklı bir ailedendi. Halid Ziya, o dönemde İstanbul’a yerleşen Halil Efendi ve Behiye Hanım’ın üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi.

Mahalle okulundaki ilk eğitiminin ardından Fatih Askeri Lisesi’ne devam etti. 93 Harbi’nin başlamasıyla Halil Efendi’nin işi bozulunca aile İzmir’e yerleşti ve Halit Ziya İzmir Lisesi’nde eğitimine devam etti. Daha sonra İzmir’de Ermeni Katolik rahiplerinin çocukları için kurulan bir yatılı okula gitti ve Fransızcasını geliştirerek Fransız edebiyatını yakından tanımıştır.

İstanbul’a gitti ve hariciyeci olmak için başvuruda bulundu. Başvurusu kabul edilmeyince İzmir’e dönmüştür. İstanbul’da kaldığı süre boyunca, Fransız edebiyat tarihi hakkında yazmak istediği kitabı yazdı. Garbdan Şarka Seyyale-i Edebiye: Fransız Edebiyatı Örneği ve Tarihi kitabı 1885 yılında 84 sayfa olarak yayınlandı. Bu eser, yayımlanan ilk kitabı olup, Fransız edebiyatının Türkçe olarak yayımlanan ilk tarihidir. İzmir’e döndükten sonra İzmir Lisesi’nde Fransızca öğretmenliği yaptı ve öğretmenliğe devam ederken Osmanlı Bankası’nda çalışmaya başladı. İzmir Lisesi’nin açılmasından sonra bu okulda öğretmenlik yapmaya devam etti; Fransızca’nın yanı sıra Türk Edebiyatı da öğretti.

Vefatı

1937’de Tiran büyükelçiliğinde bulunan oğlu Halil Vedat 33 yaşında intihar ettiğinde büyük bir üzüntü içine girip yas tutmuştur. Yazarak acısını hafifletmeyi seçmiştir. Ancak herhangi bir tedaviyi reddettiği uzun bir hastalıktan sonra 27 Mart 1945’te öldü. Bakırköy mezarlığında oğlu Halil Vedat’ın yanına gömülmüştür.

Kısa Bilgiler
  • Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilir.
  • İlk büyük Türk romanı olarak kabul görmüş Aşk-ı Memnu’nun yazarıdır.
  • Hikâye türünün de Türk edebiyatındaki ilk gerçek temsilcisi olarak kabul edilir.
  • Türk romanının gerçek anlamda batılı bir kimlik kazanmasında önemli katkısı olmuş bir yazardır.
  • Osmanlı İmparatorluğu’nda Sultan Reşat devri mabeyn başkâtibi (1909-1912) ve Ayan Meclisi üyesi olarak görev yapmıştır.
  • Roman ve hikâyeleri dışındaki en önemli eserleri anılarıdır. Ayrıca Türk edebiyatında anı türünde en çok eser vermiş yazarlardandır.

Halid Ziya Uşaklıgil Eserleri

Romanlar
Hikayeler
Günlük - Anı

Halid Ziya Uşaklıgil’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Halid Ziya Uşaklıgil’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular