Ana SayfaRomanFerdi ve Şürekası

Ferdi ve Şürekası

Ferdi ve Şürekası – Halit Ziya Uşaklıgil

Tür:Roman
Yazar:Halit Ziya Uşaklıgil
Yayınlanma Tarihi:1894
Yayınevi:Özgür Yayınları
Karakterler

İsmail Tayfur: Küçük yaşlarda evin sorumluluğunu sırtlayarak evin geçimi için çalışan bir gençtir. Para ve aşk arasında tercihle karşı karşıya kalır ve sonunda parayı seçer. Ancak bu onu mutsuzluğa sürükleyerek acı çekmesine ve mutsuz olmasına neden olur.

Ferdi Bey: Kızı ve parası uğruna her şeyi yapmaktan çekinmeyen varlıklı bir adamdır. İsmail Tayfur’u kızı ile evlendirerek romanın yönünü değişir.

Seniha: İsmail Tayfur’un evlenmeyi düşündüğü fakir bir genç kız olan Seniha, İsmail Tayfur’un babası tarafından büyütülmüş ve hayatının merkezinde İsmail Tayfur’u kabul etmiş ve kendini ona adamıştır.

Hacer: Ferdi Bey’in kızıdır. İyi eğitim almış babası sayesinde varlıklı bir hayat sürdürmektedir. İsmail Tayfur ile güç ve zenginlik uğrunda evlenen kızdır. Sonlara doğru yanarak ölür.

Konusu

Para hırsından zengin bir adamın olan Ferdi Bey’in kızı ile evlenmesi üzerine sevdiği kızdan vazgeçen ancak bir türlü mutlu olmayı başaramayan İsmail Tayfur’un bu ikilemde kalışını anlatan romandır.

Para-duygu, aşk  ikilemini anlatan çarpıcı bir aşk hikayesidir.

Ferdi ve Şürekası Özeti

Fakir bir aileye mensup olan İsmail Tayfur, babasının ölümünün ardından aileyi geçindirmek için çalışmaya başlar. Babasının ani ölümü onun bu çabaya girişi artık hayallerinden uzak bir yaşam sürmesine neden olur. Çalıştığı şirketin sahibi olan Ferdi Bey yaşamı boyunca önem verdiği tek şey para ve her istediğini yerine getirdiği kızıdır. Kızı Hacer’in çalışanlardan İsmail Tayfur’a aşık olur. Bu durumu tesadüfen öğrenen Ferdi Bey kızı için İsmail Tayfur’la evlenmesine müsaade eder.  Bu durum gerçekleştiğinde İsmail Tayfur şirketin hissedarlarından biri haline gelir.

Evliliğinden bir türlü mutlu olamayan İsmail Tayfur’un aklında sevdiği kız Seniha vardır. Seniha küçük yaşlarda sokaklarda kalmış ve İsmail Tayfur’un babası tarafından evlat edinip büyütülmüş genç kızdır. İsmail ve Hacer’in evliliğinden sonra Seniha’yıda yanlarına alırlar. Bir gece uyandığında yanında Eşi İsmail Tayfur’u göremeyen Hacer, Seniha ve İsmail’in görüştüğü ve kaçmak istediklerini duyar. İsmail’in odaya gelmesi üzerine Hacer İsmail’i odadan kovar ve mumla perdeleri tutuşturarak yangın çıkarır. Bu olay sonunda Hacer yanarak ölür. İsmail bu durumda delirir ve Seniha da bu durumu kaldıramayıp deliren İsmail Tayfur’a kendini adar ve ona bakar.

Ferdi ve Şürekası – Kitap Açıklaması

Ferdi ve Şürekâsı, Türk edebiyatının usta kalemi Halid Ziya’nın aşk-para, zengin-fakir çatışması içerisinde insanı kuşatan aşk, merhamet, hayal kırıklığı, acı, hüzün gibi pek çok duyguyu, ayrıca da devrin ticaret, aile ve aşk hayatını başarıyla işlediği bir romandır. Okuyucu bu romanla, Türk edebiyatının önde gelen simalarından biri olan Halid Ziya Uşaklıgil’in sadece romancılık yönünü öğrenmekle kalmayacak yazarının his ve hayal dünyasıyla birlikte yaşama bakış açısını görebilecek ve romana konu olan dönemin sosyal yaşamına ilişkin bilgiler de edinecektir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,101TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular