Maksim Gorki

Doğum:1868, Nijniy Novgorod – Rusya
Ölüm:1936 – Rusya
Meslek:Yazar

Maksim Gorki Kimdir?

Maksim Gorki, 5 yaşındayken nakliye babasını kaybeder ve annesi yeniden evlendiğinde memleketi Nijniy Novgorod’a dönüş yapar. On bir yaşındayken tamamen öksüz kalan Gorki  anne tarafından büyükanne ve büyükbabası tarafından Nizhny Novgorod’da büyütülür. Masallarıyla birlikte büyüdüğü büyükannesi üzerinde büyük etkisi olmuştur. Gorki sadece birkaç ay okula gidebilir. sekiz yaşında çalışmaya ve böylece Rus işçi sınıfının hayatını öğrenmeye başlar. Bir gemide bulaşık makinesi yaparken okuma merakı devralır. İlk gençliğini Kazan’da geçiren Gorki, Aralık 1887’de intihara teşebbüs eder. Sonraki 5 yıl boyunca farklı işlerde çalışarak, yazılarında kullanacağı pek çok izlenim sahibi olduğu harika bir Rusya turuna çıkar. Gorki’nin sonraki çalışmalarında görülen güçlü açıklamalar, onun ne kadar iyi bir gözlemci olduğunu gösterir.

1892’de Tiflis Kafkasya Gazetesi’nde çalışmaya başlamış ve yoksulluk, acı dolu bir hayat yaşarken, Rusça’da acı anlamına gelen Gorki takma adını kullanmaya başladı. 1895 yılında Saint-Peterburg’da yayınlanan bir dergide yayınlanan Çelkaş adlı öyküsüyle ünlenmeye başladı. Ardından Yirmi Altı Erkek ve Bir Kız öyküleri yayınladı.

Bu hikayeler kadar başarılı olmayan bir dizi roman ve hikaye yazmıştır. Gorki’nin 1898’de basılan ilk kitabı The Story Essays (Очерки и рассказы) büyük beğeni topladı ve yazarlık kariyerinin başlangıcı olarak kabul edildi. İlk romanı Foma 1899’da yayınlandı. Bu dönemde sağlam bir olay örgüsü kurmadaki başarısızlığı ve hayatın anlamı üzerine uzun felsefi tartışmalar romanlarının başarısını düşürdü. Ana, 1906’da yazdığı ve Rus Devrimi’ne adanmış en başarılı romanıdır. 1899-1906 yılları arasında Saint Petersburg’da yaşıyor. Gorki, Çarlık rejimine açıkça karşıydı ve bu nedenle birçok kez tutuklandı. Çarlığın kontrolüne ve baskıya maruz kaldı. 1901’de kısa şiiri “Fırtınanın Şarkısı” nedeniyle tutuklandı. Kısa sürede serbest bırakıldı ve Kırım’a gitti.

Ölümü

Stalinist baskı arttıkça ve özellikle Aralık 1934’te Sergey Kirov’un öldürülmesinden sonra Gorki, Moskova’daki evinde bir tür hapis yatar. Son dönem çalışmalarının hemen hepsinde devrim öncesi dönemi ele alır. Gorki, Mayıs 1934’te 37 yaşındaki oğlu Maksim Peshkov’un ani ölümünün ardından Haziran 1936’da öldü. Her ikisinin de ölümleri şüphe altında. Zehirlendikleri iddia edildi, ancak bu iddia hiçbir zaman kanıtlanamadı. Gorki’nin cenazesinde tabutu taşıyanların arasında Stalin ve Molotov da olacak.

1938’de Buharin, Moskova Duruşmalarında Gorki’nin, Yagoda’nın NKVD ajanları tarafından öldürüldüğü itiraf etmiştir.

Maksim Gorki Eserleri

Roman
Öykü / Hikayeler

Maksim Gorki’nin Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Maksim Gorki’nin sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,268TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular