Ana SayfaRomanKırık Hayatlar

Kırık Hayatlar

Kırık Hayatlar – Halit Ziya Uşaklıgil

Tür:Roman
Yazar:Halit Ziya Uşaklıgil
Yayınlanma Tarihi:1923
Yayınevi:Özgür Yayınları
Karakterler

Ömer Behiç: Kültürlü ve iyi eğitimli bir adamdır. Kendisine gelen hastaların hayatlarından dersler çıkartmaktadır. Tam bir Osmanlı Beyefendisi olarak tanımlanabilmektedir. İyi bir aile reisi olmak istemişse de yasak bir aşkın kurbanı haline gelmiştir.

Vedide: Ailesine son derece düşkün ve oldukça ideal bir ev hanımıdır. Çocuklarının üzerine titrer ve eşine saygılıdır. Kültürlü ve dürüst karakterinin yanı sıra yumuşak huylu bir annedir. Ancak hem eşinin yaşadığı yasak aşk hem de kızının ölümü ile dünyası başına yıkılmıştır.

Neyyir: Erkeklerin gönlünü kazanmayı bilen, minyon tipli bir kadındır. Oldukça güzel olmasına karşın topluma aykırı bir hayat görüşü vardır.  Gayri meşru ilişkilerden haz duymaktadır.

Nebile: Kardeşine oranla biraz daha şişman ve kardeşi kadar etkileyici olmayan bir genç kızdır.

Konusu

Yazar bu romanında, her şeyin gayet iyi olması için çabalayan bir çiftin, yaşanılan bir yasak aşk sonrası aralarında ortaya çıkan olayları konu edinmiştir.

Kırık Hayatlar Özeti

Ömer, tıp okumak için gittiği Avrupa’dan doktor olarak geri dönmüştür. Ardından Vedide Hanım ile evlenerek son derece mutlu bir yuva kurmuştur. Ömer ile Vedide’nin çocukları da dünyaya gelmiştir. Bununla birlikte Andelip Bacı adında kadın da yıllardır Vedide’nin yanında ona dadılık yapmaktadır.

Ömer yıllardır para biriktirmiş ve en sonunda hayal ettiği evi bularak bu eve ailesi ile birlikte taşınmıştır. Yatılı okul günlerinden bu zamana kadar hep böylesine güzel bir evde yaşamanın hayalini kurmuştur. Hayalini başardığı ve sıcak bir yuva kurduğu için ise son derece mutludur. Okul hayatı boyunca çok başarılı olmuş ve çocukluk yıllarından kalan ezikliği üzerinden atmıştır. Artık herkes ile hızla sosyalleşebilen bir adamdır. Ömer okuduğu okulun son senesinde babasını kaybetmiştir. Okul bittikten sonra ise Fransa’da yüksek lisans yapmaya gitmiş ve buradayken de annesini kaybetmiştir.

Ömer yeni aldığı evin bir odasını muayenehaneye dönüştürmüştür. Burada zengin hastaları tedavi ettiği gibi fakir hastalara da ücretsiz bir hizmet sağlamaktadır. Ömer bir gün eski okul arkadaşı olan Beki’ye rastlamıştır. Beki, artık Doktor Bekir Servet olarak tanınmaktadır. Doktor Bekir Servet Ömer’e hovardalıklarını anlatmaktadır. Ömer ise onu bu haline acımaktadır. Bekir Servet İstanbul’da zengin bir ailenin kızı olan Nebile ile ise aşk yaşamaktadır. Bekir Servet bir gün Ömer’i bir hastasının yanına götürür ve onda fikir almak ister. Nebile evlidir ve Ömer’in tedavisi boyunca son derece rahat hareket etmektedir. Ömer Nebile’nin bu rahat hareketlerine son derece şaşırmıştır. Nebile ile işleri bittikten sonra Nebile’nin kardeşi Neyyir ortaya çıktığında Ömer bu kıza vurulmuştur. Eve geldiğinde dahi bu kızı düşünmekten bir türlü kendisini alı koyamamaktadır. Çok geçmeden muayene sebebi ile Neyyir’in evine Ömer tekrar çağırılır. Bu muayene sırasında ikisi birbirine fazlası ile yakınlaşırlar.

Ömer kelimenin tam anlamı ile bu genç kadına vurulmuştur. Neyyir ise ona bir adres vererek Ömer’, buraya çağırır. Orada buluştuklarına her şeyin çok daha farklı olacağını ifade eder. Böylece Ömer ile Neyyir arasında yasak bir aşk başlar.

Kısa Bilgiler
  • Kırık hayatlar romanı, Halit Ziya’nın hayatı boyunca yazdığı sekiz romanın en sonuncusudur.
  • Başlangıçta bir dergide bölüm bölüm yayınlanmaya başlamıştır. Ancak dergi kapatılıp, topluluk dağıldıktan sonra romanın yayınlanma süreci yarım kalmıştır. Uzunca bir süre bu roman yayınlanmayı beklemiştir.
  • İlk defa 1924 yılında bir kitap haline getirilerek okuyucuya sunulmuştur.
  • Yazarın en çok sevilen ve okuyucu tarafında yoğun ilgi gören romanlarından bir tanesidir.

Kırık Hayatlar – Kitap Açıklaması

Eserlerinde romantizmden kaynaklanan aşk ve duygusallık öğelerini realizmden gelen gözlemcilikle birleştirerek işleyen Halid Ziya Uşaklıgil aşırı duygusal ve içe dönük tipleri realist yöntemlerle kurgulayarak dengeli bir biçimde anlatır.

Yazarın Mai ve Siyah ile Aşk-ı Memnu romanlarından üstün gördüğü Kırık Hayatlar romanı ailenin kutsallığı, yalnızlığın acısı karşısında bireyin duruşu, kırıklık, ölüm ve hayatın bilinmezliği üzerinden hareket ederek toplumsal yaşamı da sorgulayan çok yönlü bir eserdir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular