Ana SayfaRomanKadın Pençesi

Kadın Pençesi

Kadın Pençesi – Halid Ziya Uşaklıgil

Tür:Roman
Yazar:Halid Ziya Uşaklıgil
Yayınlanma Tarihi:1939
Yayınevi:Özgür Yayınları
Karakterler
Konusu

Hikâye altı hikâyeden oluşmaktadır. Bu hikâyelerinin çoğunda ezilmiş, ıstırap çekmiş, elinden imkânları alınmış insanların hayatlarını anlatıyor. Ya da kaderine boyun eğen insanların hayatlarını ele alıyor.

Bu insanların dertlerini, yaşama biçimlerini, tevekküllerini, imkânsızlıklarını gerçekçi bir gözle ele alıyor.

Kadın Pençesi Özeti

Yazar, iki arkadaşının önerisiyle bara gitmeye karar verir. Ama bu teklifin arkasında başka bir amaç olduğunu anladıkları bakışla arkadaşlarına baktıklarında üçüncü bir kişiden bahsediyorlardı. Yazarın bu üçüncü şahıs hakkında bildikleri ise şöyledir.

Kolları ve bacakları vücudundan uzun, yüzü koyu sarı lekelerle dolu bir insandır. Aynı zamanda bu genç adam çok duygusaldı, çok zayıftı ve hüzne düşkündü. Ama asla sevilmediğine ve asla sevilmeyeceğine inanır. Bu yüzden sürekli kendini diğer insanlardan izole eder. Fakat içinde doyum olmayan aşk hissini bir türlü atlatamaz ve sonunda patlar ve bir kızla evlenir. Evlendiği kız, önceden zengin ama şimdi fakir bir ailenin kızıdır. Kız, eski alışkanlıklarından vazgeçmeden göz alıcı bir hayat yaşamaya devam eder. Bir süre sonra gelen habere göre kadın, kocasını çoktan terk etmiştir. Beş ay sonra gelen habere göre gece hayatına kafayı takmış, sabaha kadar barlarda eğlenmiş ve her gece bardan başka bir erkeğin kollarında ayrılmıştır. Adam her gece kadının gittiği bara gitmiş, kadının şuranın kollarında dönmesini izlemiş ve içmiş. Adam her gece tükenmez bir hırsla bara gider. Adamın hikâyesi buydu.

Arkadaşlarının önerisi, adamı bu lanet hayattan kurtarmaktı. Bunun için ikisinin de bulunabileceği bara giderler. Kadın genç bir adamın kollarında eğlenirken adam barda bir köşede içki içer. Gidip adamın masasına otururlar. Ama adam gözlerini kadından hiç ayırmaz. Kadın ve genç adam öpüşmek üzereyken, bir tıkırtı sesiyle herkes irkilir. Adam dayanamaz, elindeki bardağı kırar. Bunu gören kadın, genç adamın kollarından koşarak geldi ve karşısına oturdu ve elini bir mendille sarmaya başlar. Bu arada, adama bu gece konuğu olmasını teklif eder. Bunun üzerine yazar ve arkadaşları, adamı kadının kollarına bırakıp giderler.

Kadın Pençesi – Kitap Açıklaması

Her edebiyat eseri, bir külliyatın parçası olarak düşünüldüğünde, yazarının portresini tamamlayan ayrıntılarla doludur. Büyük sanatkâr Halid Ziya Uşaklıgil’in ölümünden altı yıl önce yayımlanan ve altı küçük hikâyeden oluşan Kadın Pençesi, onun hikâyeciliğine bu bakımdan ışık tutabilecek eserlerindendir. Yazarın Servet-i Fünun döneminin üslubundan uzak, sade ve yaşayan bir dile yönelme tercihi, bununla birlikte karakter özellikleri itibarıyla Servet-i Fünun’dan izler taşıyan aşk hikâyelerindeki ıstırap duygusu ve trajik unsur, sosyal içerikli denebilecek hikâyelerindeki millî-vicdanî vurgu ile davranış ve ruh tahlillerindeki ustalık, bir çekirdek halinde bu kitapta görülebilecektir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular