Sefile

Sefile – Halit Ziya Uşaklıgil

Tür:Roman
Yazar:Halit Ziya Uşaklıgil
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Özgür Yayınları
Karakterler

Mazlume: Romanın ana karakteridir. Yaşamı boyunca fakirlik içinde yaşamış ve hatta bu durum neticesinde dilencilik bile yapmış olan iyi niyetli bir kadındır. İhsan ile yaşamış olduğu aşk macerası yüzünden hayatı tamamen alt üst olur. Kötü yollara düşen Mazlume ayrıca İhsan’ın da katili olur.  

İkbal: İhsan Bey’i seven ancak kötü yollarla hayatını devam etmekte olan Mihriban hanımın kızıdır. İhsan ile evlenip hayatının bir düzene girmesi için çaba sarf eder. Hasta düşen İkbal İhsan Bey’in Mazlume ile olan ilişkisini öğrencince dayanamaz ve ölür.

İhsan Bey: Eğitim almış, kendini taşıyabilen ancak İkbal ile aşk yaşayıp bir yandan da Mazlume ile beraber olur. Annesini de kaybetmesi dengesini bozan İhsan Bey Mazlume tarafından öldürülür.

Konusu

Etrafındaki insanlarla kendi hayatını alt üst etmesi ve Mazlume’yle yaşamış olduğu ilişki yüzünden Mazlume’nin kötü yola düşmesine sebep olması kitabın konusunu oluşturmuştur. Ayrıca Sosyal sorunları olan, hayatın ızdırap ve sefaletleri yüzünden düşmüş bir kadının hikâyesini anlatır.

Sefile Özeti

Mazlume tek odalı bir evde yaşayan fakir bir kızdır. Küçük yaşta babasını kaybeder. Hasta olan annesi, Rahime Hanım’ın desteğiyle geçimini sağlamaktadır. Annesi ölünce Mazlume’ye Rahime Hanım bakar. Ancak Rahime Hanım’ın ölümüyle Sultan Beyazıt Camii’nde dilenmeye başlar. Mihriban Hanım ve kızı İkbal, fuhuş yaparak geçimlerini sağlamaya çalışan iki kadındır ve iyi bir ailenin oğlu olan İhsan Bey, İkbal’e âşık olur. Ancak annesi onunla evlenmeye razı olmaz ve İkbal hem hayatı hem de umutsuz aşkı yüzünden hastalanır.

Mihriban camide gördüğü Mazlume’yi evine götürür. Kötü yollardan geçimini sağlayan anne, kızını görünce kaçmaya çalışır. Bu vesileyle İkbal ile aşk yaşayan İhsan Bey ile tanışır. İhsan Bey, Mazlume’ye âşık olur ve bunu gören İkbal bu acıya dayanamaz ve ölür. Annesini de kaybeden İhsan Bey, tüm bunlardan kendini sorumlu tutarak içmeye başlar. Mazlume, İhsan Bey’e hamiledir ancak İhsan Bey, Mazlume’ye inanmamakta ve yanlış yolda olduğunu düşünmektedir. Mazlume ise onu temiz bir kadın olduğuna inandıramaz ve kasten bataklığına sürüklenir. Çocuğunu kaybettiğinde aklını kaybeder. Romanın sonunda Mazlume, hayatını mahveden İhsan Bey’i öldürür.

Kısa Bilgiler
  • Roman realist tarzda yazılmıştır.
  • Konu, kişiler ve olaylar Ahmet Mithat’ın Henüz 17 Yaşında isimli romanıyla çok benzerdir, fakat Halit Ziya’nın romanı Ahmet Mithatınkine antitez niteliğindedir. Ahmet Mithat ders verme, toplumu bilinçlendirme amacı güderken Halit Ziya böyle bir gayret içerisnde değildir, olayları objektif bir bakış açısıyla okuyucuya sunar.

Sefile – Kitap Açıklaması

Yazarın ilk romanı Sefile 1886 – 1887’de gazetede tefrika edilmesini rağmen devrin sansürünün izin vermemesi yüzünden kitaplaşamamıştır. Bu roman aşkı yüzünden iffetini kaybedip kötü yollara sürüklenen ve trajik bir şekilde ölen bir Müslüman Türk kızı anlatır. Fuhuş âlemlerinde yaşayan genç Türk kadınlarını anlatması eserin yasaklanmasının başlıca sebeplerinden birisi olmuştur; diğer bir sebepte Sefile’nin kahramanının kadın hakları konusundaki cüretkâr söz ve davranışıdır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular