Nemide

Nemide – Halit Ziya Uşaklıgil 

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanHalit Ziya Uşaklıgil 1889
Karakterler

Nemide: Babasına düşkün kırılgan yapıya sahip bir karakterdir. Naile karşı duymuş olduğu yoğun ilgi ve sevgi başka bir kadın tarafından sonlanınca dayanamaz ve ölür.

Şevket Bey: Tüm yaşamını kızı üzerine kuran bir babadır. Kızının ölümünden sonra dayanamaz ve aklı dengesini kaybeder.

Nail: Şevket Bey’in ölen kardeşinin oğludur. Eğitim almış edepli biridir. Kendisini seven iki kadın arasında gelgitler yaşar.

Nahit: Nail uğruna her şeyden vazgeçen ve bu uğurda mücadelesini kesmeyen dirayetli bir kadındır. Ve nihayetinde Nail ile evlenirler.

Osman Bey: İyiliksever ve temiz kalpli bir karakterdir.

Konusu

Sevdiği adamı bir başkasına kaptırması, Nemide’nin hayal kırıklıklarıyla dolu hayatı ve ölümüne yol açan süreci konu edinmiştir.

Nemide Özeti

Naime Hanım soylu ve varlıklı bir ailenin kızıdır. Küçük yaşta babasını kaybetmiş ve on dokuz yaşında Şevket Bey ile evlenmiştir. Şevket Bey daha önce Naima Hanım ile evliydi. Karısını doğum sırasında kaybeder. Kızı Nemide’ye sadık bir babadır. Nemide, Nail adında genç bir adama derinden bağlıdır. Ancak aralarına Nahit adında başka bir kız çıkar. Nahit her şeyi yapmaya hazır bir insandır.

Nail Paris’te tıp eğitimini aldıktan sonra eve döndüğünde Nemide ile nişanlanır. Ancak Nahit, Nail’den vazgeçmez ve onu sevdiğini söyler. Nail de ona ilgi duyar. Nemide aralarındaki ilişkiyi öğrenince parmağındaki yüzüğü çıkarır ve herkesin gözü önünde Nahit’e takar. Hatta onları bir tekne gezisine bile çıkarır. Bu gezintide tekneyi akıntıyla birlikte sürüklemek ister. Nail bunu önler. Nemide hastalanır ve bir süre sonra ölür. Nail ve Nahit evlenir ama Nemide’nin ruhu hep bu çiftin arasında kalır.

Nemide – Kitap Analizi

Kitapta işlenen konu, başımıza gelebilecek olaylarla ilgilidir. Ancak yazarın üslubu ve betimlemeleri kitabı çekici kılmak için yeterli olmuştur. Bu şekilde kitap büyük bir akıcılık kazanmıştır. Kitabı ilk elinize aldığınızda, sonuna kadar elinizden düşürmeyeceğinizden eminim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]
Önceki KonuHarry Potter
Sonraki KonuKimsecik
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular