Ana SayfaHikayelerHepsinden Acı

Hepsinden Acı

Hepsinden Acı – Halit Ziya Uşaklıgil

Tür:Hikayeler
Yazar:Halid Ziya Uşaklıgil
Yayınlanma Tarihi:1984
Yayınevi:Özgür Yayınları
Karakterler

Galip Ferruh: Yaşam dolu, genç, zengin bir genç adamdır.

Dilhoş Dadı: Sahibine bağlı gizemli biridir.

Katina: Şişman, sevimli bir kadındır.

Zehra: genç, güzel bir kızdır.

Bekir: Genç, gözü yükseklerde olmayan bir delikanlıdır.

Adnan: Geleceğe dair umutları olan bir şairdir.

Konusu

İnsanların başından geçen acılı ve dramatik olayları konu ediniyor.

Hepsinden Acı Özeti

Hepsinden Acı

Galip Ferruh heyecanlı, zeki, genç bir adamdır. Kötü bir hayat kadınına âşık olur ve onunla yaşamaya başlar. Hayat Ferruh’un umduğu gibi gitmez. Hikâye Ferruh’un kadını öldürmesiyle sona erer.

Dilhoş Dadı

Yazar küçük bir çocukken Dilhoş adında siyah bir dadısı vardı. Dilhoş dadı, anne ve babasının her türlü olumsuzluğuna ve cezalarına karşı onu korur. Dilhoş dadı ile yazar arasında mükemmel bir aşk bağı vardır. Ancak bir gün dadı hastalanır ve evi terk etmek zorunda kalır.

Mayıs Pazarı

Katina, İstanbul’da yaşayan zengin bir Rum kadındır. Kocasının ölümü hayatında fazla bir değişikliğe neden olmaz. Mutlu bir şekilde yaşamaya devam edecek.

Acı Sadaka

Zehra çok güzel ve genç bir kızdır. Babası öldü, annesi ve amcası ile yaşıyor. Bekir adında bir gence aşık olur ve onunla evlenir. Bekir askere gider. Bu sırada Zehra çiçek hastalığına yakalanır ve kör olur. Annesinin ölümü de kaderin Zehra’yı vurduğu bir başka akıbettir. Bu bir darbedir. Amcası Zehra’yı dilenci olarak çalışmaya zorlar. Bekir askerden döndüğünde eski Zehra’yı bulamayacaktır.

Üç Mektup

Bastırılan hükümetin gizli polis baskıları, genç bir adamın ruhunda içsel yıkıma neden olur. Olaylar onu deliliğe hatta ölüme götürür.

Tatlı Rüya

Adnana bir şairdir ve son kitabından gelir beklemektedir. Bu sayede arkadaşlarına verdiği sözü yerine getirecek ve almak istediği hediyeyi eşine alabilecektir. Ancak satışlar umduğu gibi gitmez ve çok az kitap satar.

Hepsi Acı – Kitap Açıklaması

Sanat eserinin oluşumunda çevre ve gözlemin kurgudan önce geldiğini kimse yadsıyamaz. Halid Ziya Uşaklıgil’in birçok eserinde olduğu gibi, iki kitaptan oluşan bu eserinde de, kendi çocukluk, gençlik ve olgunluk döneminden izlerin rahatlıkla görülebildiği hikâyeleri okurken bir yandan sanatçının “doluluk”unu oluşturan bu tür dikkatlerini yakalama fırsatı bulacak, bir yandan da sanatçının olgunluk döneminin üslubuyla bu etkilerin nasıl sanat eserine dönüştüğünü görme fırsatını bulacaksınız.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,259TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular