Zülfü Livaneli

İsim: Ömer Zülfü Livanelioğlu

Doğum: 20 Haziran 1946’da Konya’nın Ilgın ilçesinde doğmuştur.

Meslek: Türk Müzisyen, Senarist, Politikacı, Yazar ve Yönetmen

Zülfü Livaneli Kimdir?

Ömer Zülfü Livanelioğlu, 20 Haziran 1946’da Konya’nın Ilgın ilçesinde doğdu. Livanelioğlu ailesinin büyük dedesi Ömer Efendi, Artvin’in 93 Harbi sırasında Ermeniler ve Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Erzurum’a gelerek Ahmet Muhtar Paşa’nın ordusuna katıldı.

Ömer Efendi, Harput Redif Taburu’na şanlı rütbesiyle atanır. Daha sonra burada çıkan çatışmada şehit olur. Ömer Efendi’nin tek oğlu Zülfü, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde sulh hakimi olarak görev yapmıştır. Soyadı Kanunu çıkarıldığında babasının geldiği Artvin / Yusufeli / Livane Sancağına atıfta bulunarak Livanelioğlu soyadını alır. Zülfü Efendi’nin oğullarından üçü de hakimdi. Zülfü Livaneli’nin babası ve en büyüğü Mustafa Sabri Livanelioğlu, Yargıtay Başkan Yardımcılığına kadar yükselmiştir.

Zaman zaman siyasi görüş ve inançları nedeniyle eleştirilen Livaneli, 1972’de İsveç’e yerleşti. İsveç’e yerleştiği ilk yıllarda bulaşık yıkama dahil çeşitli işlerde çalıştı. Livaneli’nin o yıllarda en büyük arzusu Türkan Şoray ile İsveç’te bir gün tanışma ve ardından davada suçlanan kişilerden Türkiye’ye musallat, gazeteci ya da şairle karşılaşmaktı.

Zülfü Livaneli’nin sinemaya ilgisi orijinal film müzikleri yapmakla başladı. Özgün yorumuyla uluslararası bir ün kazandı. Müzik kariyeri boyunca üç yüz şarkı, yaklaşık 30 film müziği, Londra Senfoni Orkestrası tarafından çalınan bir rapsodi ve bir bale için besteledi. Şarkıları Joan Baez, Maria del Mar Bonet, Udo Lindenberg, Maria Farandouri, Haris Alexiu, Kate Westbrook, Leman Sam gibi yerli ve yabancı sanatçılar tarafından seslendirilmiş ve yorumlanmıştır. Müzik yaptığı otuz film arasında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görülen ünlü film “Yol” ve “Sürü” yer alıyor. İspanya, Amerika, İsveç, Almanya, Hollanda ve Fransa’da albümleri çıkan Livaneli, birçok ülkede yüzlerce konser verdi. Ünlü Yunan besteci Mikis Theodorakis ve şarkıcı Maria Farandouri ile ortak albümler hazırladı ve konserler verdi. Manos Hacidakis, Giora Feidman, Chilean IntiIlimani ve Angel Para ile çalıştı. Kalabalıklar tarafından izlenen besteleri ve konserleriyle büyük ilgi gördü. Yaklaşık otuz müzik albümü çıkarmıştır.

Zülfü Livaneli Eserleri

Ödülleri
  • 1997      Balkan Edebiyat Ödülü 
  • 2001      Yunus Nadi Roman Ödülü
  • 2006      Barnes & Noble Yeni Büyük Yazarları Keşif Ödülü            
  • 2009      Orhan Kemal Roman Armağanı                
  • 2015      Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü                          
  • 2020      Kartal Edebiyat Günleri Onur Ödülü

Zülfü Livaneli’nin Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Zülfü Livaneli’nin Sözleri ve Alıntıları yer alır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]
Önceki KonuGüvercin Gerdanlığı
Sonraki KonuSatranç
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular