Serenad

Serenad – Zülfü Livaneli 

Tür:Roman
Yazar:Zülfü Livaneli 
Yayınlanma Tarihi:2011
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Maya: 1965 yılında doğan çocuğunun dul annesidir. . İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde yıllardır görev yapmakta olup görevi yabancı misafirleri en iyi şekilde ağırlamaktır. Bu seferki görevi Profesörü karşılamak ve onunla ilgilenmektir.

Profesör (Maximilian Wagner):  Struma olayı İngiltere, Rusya, Türkiye ve Almanya devletleri için kara bir sayfadır ve her devlet profesörün olayın üzerine gitmesinden korkmaktadır. Bu yüzden Türkiye onu takip ederler, ancak profesörün tek amacı ise karısının öldüğü yeri ziyaret etmek ve ona serenat yapmaktır.

Konusu

Serenad, İstanbul’da öğretmenlik yapan bir profesör yıllar sonra Amerika’dan Türkiye’ye gelir ve ilk işi olarak Şile’ye gider. Bu kısa yolculukla aslında 60 yıllık bir yolculuğa çıkacağınız ve tarihin acımasız olayları arasında masum insanların ve aşkların hayatlarını konu edinir.

Serenad Özeti

Maya 1965 doğumlu dul bir çocuk annesidir. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde yıllardır görev yapmakta olup görevi yabancı misafirleri en iyi şekilde ağırlamaktır. Bir gün, Alman ama Amerikalı olan Maximilian Wagner adında bir Profesör Doktorla tanışması istenir.

Profesörle buluşmak için havaalanına giden Maya, bu yaştaki bir adamın neden geldiğini merak eder. Maya, elinde profesörün adının yazılı olduğu kâğıtla beklerken, yaşını göstermeyen çok yakışıklı bir bey, beklediğinin aksine kendisini beklediği kişi olarak tanıtır.

1939-42 yılları arasında İstanbul’da yaşayan profesör, o dönemde kaldığı Pera Palas Oteli’nde kalmak istemektedir. Maya, Profesörü kalacağı otele yerleştirir. Ertesi gün Profesörü almak için otele gittiğinde Profesörün ayrıldığını öğrenir ancak Maya’nın dikkati otelin önündeki beyaz arabaya çekilir. Aynı araç dün oradaydı ve Maya aracın kendisini takip ettiğinden şüpheleniyor, ancak bu fikir saçma göründüğü için Üniversiteye geri dönüyor. Üniversiteye geldiğinde Rektör onunla tanışmak ister. Bu istek karşısında çok şaşıran Maya’yı bir sürpriz daha beklemektedir. Takip ettiğini sandığı kişiler Rektörle birliktedir ve Maya’dan Profesörün her hareketini takip etmesini isterler.

Maya otele döndüğünde Profesör Wagner ile karşılaşır. Profesör yarın sabah 5’te almasını ister. Maya sabah hocayı yanına aldığında Profesör Şile’ye gitmek istediğini söyler. Maya bu soğukta orada ne yapacağını tam olarak anlamıyor ama yine de profesörü istediği yere götürüyor. Ayrıldıklarında profesör sahile iner ve kemanını çıkarır ve serenat yapmaya başlar. Böyle saatlerce bekler ve Maya daha fazla dayanamaz ve profesöre gider. Maya gördükleri karşısında şok olur. Profesörün elleri mor ve donmak üzeredir.  Bunun üzerine acilen profesörü arabaya taşır ama araba çalışmaz. Sonra onu sahilde çalışmayan otele götürür. Profesör, “sutma, sutum, struma” diye mırıldanır. Profesör donarak ölüyor ve Maya ne yapacağını bilemiyor. Önce hocanın, sonra kendi kıyafetlerini çıkarıp kendi vücut ısısıyla ısıtmaya çalışır ve başarılı olur.

Profesör Katolik bir aileden gelir ama Yahudi bir adam âşık olur ve onunla evlenir. Eşi evlendikten sonra adını değiştirir ve başka bir şehirde yaşamaya başlarlar. Bu sırada Hitler Yahudileri öldürmeye başlar ve ikili kaçacak bir yer arar. Arkadaşları sayesinde Türkiye’nin çeşitli mesleklerden hocalar kabul ettiğini öğrenir. Yola çıktıklarında Alman polisi onları yakalar ve karısını kaçırır. Profesör tek başına İstanbul’a gelir ve karısını kurtarmak için her yolu kullanır. Sonunda dileğine kavuşur ve karısı bir gemiye binerek Filistin’e gider ve İstanbul yolunu tutar. Ancak gemi Şile yakınlarında durdurulur ve kimsenin gemiden ayrılmasına izin verilmez. Türkiye gemiyi kabul etmez. Filistin, İngiltere’nin baskısıyla gemiyi kabul etmez. Profesör her gün Şile sahiline gitmeyi ve eşiyle tanışmayı hayal eder ama bir gün büyük bir patlama duyulur ve gemi batar. Rusya, gemiyi bir denizaltıdan atılan füzeyle batırdı. Profesör daha sonra hastalanır ve tedavisi için Amerika’ya gider.

Struma olayı İngiltere, Rusya, Türkiye ve Almanya devletleri için kara bir sayfadır ve her devlet profesörün olayın üzerine gitmesinden korkmaktadır. Bu yüzden onu takip ederler, ancak profesörün tek amacı karısının öldüğü yeri ziyaret etmek ve ona serenat yapmaktır.

Profesör hastaneden ayrıldıktan sonra Amerika’ya döner. Olanlardan sonra Maya işinden kovulur. Maya bir gün Amerika’dan bir paket alır. Profesör Wagner paketi gönderdi ve içinde profesörün kemanıyla birlikte tercüme etmesi için bir kitap vardır. Maya çeviri ile uğraşırken Amerika’dan bir haber daha gelir. Wagner çok hasta ve Maya’yı görmek ister. Ölmeden önce Maya’dan son bir dileği vardır. Arzusunu dile getirdikten sonra ölür. Maya, profesörün son arzusunu yerine getirir ve yakılan profesörün küllerini Şile’den denize döker. Böylece serenat sona erer.

Serenad – Kitap Açıklaması

Roman okumak istiyorsanız…

Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran’ın (36) ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner’i (87) karşılamasıyla başlar.

1930’lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile’ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad’da Zülfü Livaneli’nin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz Dengesi.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Semihkara
Semihkara
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okuduğum en güzel romanlardan biriydi çok güzeldi

En son 2 yıl önce, Semihkara tarafından düzenlendi
aayyssuunnozcan
aayyssuunnozcan
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okuduğum en güzel kitaptı.Tekrar okuyacağım.

Berat Kamaz
Berat Kamaz
Ziyaretçi
Yanıtla  aayyssuunnozcan
2 yıl önce

Ben pek sevememedim

Ahmet Akdağ
Ahmet Akdağ
Ziyaretçi
2 yıl önce

Özette kitap gibi muhteşemdi

Osman DAĞ
Osman DAĞ
Ziyaretçi
1 yıl önce

Livaneli’nin en güzeli kitabı,diyebilirim.Roman olarak okuduğum ve okumaları için başkalarına önerdiğim ilk kitaptır.

En son 1 yıl önce, Osman DAĞ tarafından düzenlendi

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular