Ana SayfaRomanYüreğim Seni Çok Sevdi

Yüreğim Seni Çok Sevdi

Yüreğim Seni Çok Sevdi – Canan Tan

Tür:Roman
Yazar:Canan Tan
Yayınlanma Tarihi:2007
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Aslı: İTÜ’de okuyan çağdaş, entelektüel bir genç kızdır. Murat, işletme bölümünü bitirip iş hayatına atılmayı düşünürken ailesi onu uygun olmayan bir gelin olarak görmektedir. Hayatının geri kalanını pişmanlık ve huzursuzluk içinde geçirmek yerine sevdiği adamı terk eden, aşkını ve acısını gömen bir davranış sergileyen Aslı. Sevdiği gencin mutluluğu için kendi isteklerini ve mutluluğunu bir kenara koymayı tercih eden bir karakterdir.

Murat: Bursalı varlıklı bir ailenin oğlu olan Murat, İTÜ’de okuyan genç bir adamdır. Aynı üniversiteden Aslı’ya âşık olur ve onunla evlenmeye karar verirler. Ancak ailesi Aslı’yı onaylamadığı için Aslı’dan ayrılmak zorunda kalır, ama hayatı boyunca onu asla unutmamıştır. İstenmeyen bir evliliği ve bir kızı olmuştur. Kızına en sevdiği kız olan Aslı’nın adını vermiştir.

Emre: Aslı’nın yakın arkadaşıdır. Aslı Emre sayesinde Türkiye’ye gelmiş ve bu vesile ile Murat’la tekrar ile görüşmüştür.

Rabin: Aslı’nın Amerika’da evlendiği Amerikalı profesördür. Aslı’nın Türkiye’ye dönme teklifini kabul etmeyerek, bu durumdan ötürü ayrılmayı bile göze almıştır.

Konusu

Yüreğim Seni Çok Sevdi kitabında İTÜ’de üniversite okuyan Aslı ve Murat adında iki öğrencinin arasında geçen imkânsız aşkı konu edinmiş bir romandır.

Yüreğim Seni Çok Sevdi Özeti

Aslı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İşletme okuyan mütevazı bir genç kızdır. Arkadaşlarıyla vakit geçirirken aynı üniversitede öğrenci olan Murat ile tanışır. Murat, Emre’nin arkadaşıdır. Emre, Aslı ile yakın arkadaştır. Murat zengin bir aileden geldiği için Aslı kendini beğenmiş, başına buyruk, kibirli biri olduğunu düşünür. Murat, ilk buluşmada Aslı’ya âşık oldu. Ama aynı zamanda onu etkilemenin zor olduğunu da biliyor. Aslı’ya Nazım Hikmet’in bir şiirini göndererek onu sevmeye ikna eder.

Aradan zaman geçer ve Aslı ile Murat sevgili olurlar. Bir gün Murat’ın ailesiyle Bursa’ya giderler ve Aslı, Murat’ın ailesiyle tanışır. Murat’ın ailesi geleneklerine bağlı bir yapıdadır. Aslı’yı gördüklerinde onu bir gelin-kız olarak düşünemezler. Hayallerinin gelini; Evin hanımı, kocasına, kayınvalidesine, kayınpederine hizmet edecek biri olacak. Aslı ise istediğinin tersini okumuş, entelektüel düşünen ve çalışma hayatına girmek isteyen bir kızdır. Murat’ın ailesinin bu istekleri karşısında iki genç karışık duygulara ve yaşam tarzına girerler. Bu aşk gittikçe imkânsızlaşıyor.

Aslı, bu durumdan kurtulmak ve bu aşkı unutmak için Amerika’ya gitme bahanesiyle Murat’tan uzaklaşmaya karar verir. Orada kendisi için yeni bir yaşam tarzı kurmaya başlar. Murat ise Türkiye’de kalarak Aslı’yı özlemeye başlar. Bir yandan da ailesini ikna etmeye çalışır ancak bunda pek başarılı olamamaktadır. Aslı, Amerika’dan Türkiye’ye dönme fikrine pek sıcak bakmıyor. Türkiye’ye dönmemek ve Murat ile tanışmamak için en yakın arkadaşının Türkiye’deki nişanına bile katılmaz. Ancak diğer yandan Murat’ın yaptıklarını ve kendisiyle ilgili gelişmeleri Türkiye’deki arkadaşları aracılığıyla takip eder.

Aslı hiç istememesine rağmen bir Amerikalı ile evlenip Amerika’da hayatını sürdürmeye karar vermiş ancak evliliği istediği gibi gitmemiş ve bir süre sonra Amerikalı kocasından boşanmıştır. Daha sonraları Aslı Türkiye’ye dönmeye karar verir.

Türkiye’ye döndükten sonra Kader’in yolları bir kez daha Aslı ve Murat’la kesişir. Aslı ve Murat, ince duygu ve sözlere girmeden birbirlerine durumu sorarak normal eski dostlarmış gibi davranırlar. Bu arada Murat evlenmiş ve bir kızı olmuştur. Aslı, Murat’ın evli ve bir çocuğu olduğu için çok mutludur ama Murat’ın kızının adını öğrenince şok olur. Murat’ın kızının adı Aslı’dır ve Murat ona Aslı der.

Kıs Bilgiler
  • Canan Tan’ın diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da duygusal bir aşk genç okurların beğenisine sunuyor.
  • Ayrıca kitapta Nazım Hikmet’in şiirlerine de yer verilmiştir.
  • Yayımlandığı yıl çok satanlar listesinin zirvesinde yer alan “Kalbim Çok Sevilen” romanı genç okurlara hitap ediyor.
  • Romandaki olaylar İstanbul, Bursa ve Amerika’da geçmektedir.
  • Canan Tan’ın 2003 yılında yayınlanan Piraye adlı romanına benzeyen Kalbim, Canan Tan tarafından sade bir şekilde sunuluyor.

Yüreğim Seni Çok Sevdi – Kitap Açıklaması

Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği kadar gerçek, destansı bir aşkın öyküsü…

“Biliyorum, imkânsız aşk bu!” demişti Murat. “Ama hükmedemiyorum kendime. Çünkü Yüreğim Seni Çok Sevdi!” Ardından da dizelere dökmüştü sevdasını: yüreğim seni çok sevdi o yürek talan o yürek yangın yeri o yürek seni istiyor bir tek seni…

Aslı ile Murat’ın İstanbul-Bursa-Amerika üçgeninde yaşadıkları destansı aşkın öyküsü.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular