Konstantiniyye Oteli

Konstantiniyye Oteli – Zülfü Livaneli

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanZülfü Livaneli2015
Karakterler

Zehra: Zehra, 30 yaşın üzerinde çalışkan, başarılı ve hırslı bir karakterdir. Genel olarak hayata karşı tutumu gerçekçi bir yaklaşıma dayanmaktadır. Konstantiniyye Oteli’ni yapan patronun yardımcısıdır.

Emre: Duyarlı kişiliğiyle hayatı sorgulayan, kendini ait olduğu topluma yakın hissetmeyen genç bir edebiyat aşığıdır.

Konusu

Kitap, 2014 yılı sonunda İstanbul’da Bizans nekropolünün harabeleri üzerine inşa edilmiş yedi yıldızlı bir otelin açılışında bir araya gelen ve hepsi bir fenomeni ya da bir dönemi temsil eden seçkin konukların ve otel çalışanlarının yolunu konu edinir. İstanbul’un gündemindeki olay ve Bizans’tan bu yana İstanbul’a gidişleri. İstanbul’un uzun tarihini şehitlerin hikâyeleri üzerinden ele alınmıştır.

Konstantiniyye Oteli Özeti

Kitap, Eski Bizans İmparatorluğu’nun kalıntıları üzerine inşa edilen Konstantiniyye Oteli’nin açılışıyla başlıyor. Büyük bir davetle açılan otelin masalarında birbirinden farklı kişiler ve ünlü simalar yer alıyor. En itibarlı insanlar ilk masadadır. Her masada farklı hayatlar ve fikirler var. Sayı arttıkça itibar kaybı, ego ve kıskançlık ortaya çıkar. Sayı küçüldükçe yukarıdan bakar ve kendini beğenmişlik artar.

Zülfü Livaneli bu romanda tüm bu tabloları gezerek insanları tek tek inceliyor ve hikâyelerini anlatıyor. Otelin patronunun ailesi, patronun karısının yaşadıkları, bir müteahhitin ne yaptığı, profesörlerin fikirleri ve hayatı, bir yazar adayının intikamı o kadar yüksek ki, onu bir yazar haline getirebilecek kadar çok hikâye okuduk. Katil. Yazar, masaların yanı sıra bu masalarda hizmet veren garsonların ve güvenlik görevlilerinin hikâyelerine de değiniyor.

Güncel konulardan da alıntılar yapan ve olaylara mükemmel göndermeler yapan Zülfü Livaneli, seyahat olayları, Güneydoğu’daki olaylar, İstanbul’daki rant kavgaları gibi konularla geçmiş zamanı karşılaştırıyor ve İstanbul’u anlatıyor. Romandaki öykülerden biri de İstanbul hayvanlarının vaat edildiği bölümdür. Burada İstanbul’da yaşayarak çektikleri acıların hayvanların ağzından anlatıldığı hayvanların hikâyesini okuyoruz.

Konstantiniyye Oteli – Kısa Bilgiler

  • Kitap, 2020-2021 yılları arası FOX’da Kefaret adlı dizi ile uyarlanmış ve 35 bölüm yayınlanmıştır.
  • Kitapta İstanbul’un yüzyıllardır yer altında yatan ölüleri de bu davete çağırılmasalar da katılıyorlar.
  • Konstantiniyye Oteli kitabı içerisinde son yıllarda yaşanan güncel olayların hikayeleştirilmiş ve toplumsal eleştiri haline gelmiş şeklini okuyoruz.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular