Ana SayfaRomanAzap Toprakları

Azap Toprakları

Azap Toprakları – Emine Işınsu

Tür:Roman
Yazar:Emine Işınsu
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Bilge Kültür Sanat
Karakterler

Mahmut Ağa, Muhsine, Selim, Ak Hoca, Hasan Hoca, Halime, Sakine

Konusu

Azap Toprakları, Batı Trakya’ da yaşayan Türklerin sırf Türk olmaları yüzünden Rumlar tarafından kendilerine yapılan işkenceleri konu almaktadır.

Azap Toprakları Özeti

Mahmut Ağa’nın arsasını ve evini Rumlara bırakmaması üzerine kızı Muhsine karakola çağrılır. Neticede bütün aile bütün köyü tanıyor ama bu zulme bir türlü engel olamıyorlar. Yunanlılar onu tekrar terk edene kadar çaresizler. Muhsine küçük, havasız bir odada bütün gece dövülmüştür. En beklenmedik yerler Yunanlılar tarafından yakılır. Sabah ailesinin yanına döndüğünde bütün köy ölüm sessizliğine bürünür. Çok geçmeden köyün en güzel kızı Muhsine, sevdiği adam Selim’e ulaşamadan ölür. Onun bu halini gören küçük kardeşi Hüseyin aklını kaybeder ve köy delisi olarak kalır. Zavallı Mahmut Ağa ve yaşlı karısının arası bozulur. Artık hiçbir beklentisi kalmayan Mahmut Ağa, ilk fırsatta kızına eziyet eden Niko’yu çok sevdiği karakolda öldürür. Ertesi gün yakalandı ve Yunanlıların elinde ölür. Bütün köyü dehşete düşüren bu olay, çaresiz isyanlarının başlangıcı olur. En güvendikleri isim Bekir adında bir gençtir. Kimsesi olmadığı için korkusu olmayan bu adam, zaman zaman çiftler oynayarak köyün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır. Duyguları karşılıklı olsa da sevdiği Nazlı ile tanışamaz. Aklında Türklük aşkı olduğu için toprağını Ruma’ya bırakmak istemez, bütün köyü gözetlemeye çalışır. Deli gibi sevdiği Nazlı’ya açılamaz çünkü bir gün kafasının kesileceğini tahmin etmektedir. Âşık olduğu kız kurduğu bir cümle yüzünden başkasıyla evlenir.

Hasan hoca ve eşi Halime. Türklük sevgisinden dolayı kendinden önceki hocanın öldürülmesinin ardından iktidara getirilen Hasan, aklını kullanmaktan aciz Yunanlılardan uzak duramayan bir adamdır. Yunanlılar ne derse desin, küçük çocuklara dersler verir. Kısacası Türklüğü zihinlerinden silmek isterler. Köyün yaşlı öğretmeni Ak Hoca, Köye dini ve Türklüğü en güzel şekilde anlatan adam. Yunanlıları kızdırınca yerinden edilir ve kendi sözünü dinleyecek bir adam iktidara getirilir. Adam köylüleri bütün zulmün Allah’tan geldiğine inandırır ve Türkiye artık dinsiz bir diyardır diyerek akıllarına girmeye çalışır. Mehmet ve Sakine. Sakine, çocukluğundan beri bu vahşetleri yaşadığı için her şeyden korkar hale gelmiştir. Hamile olduğunu öğrendikten sonra Türkiye’ye gitme isteği daha da artıyor. Sonunda kocasını ikna eder ve Bekir’in yardımıyla bir gece köyden kaçmayı başarır. Yazarın Türkiye’ye gelip doğum yaptığını ve sağlıklı olduğunu notlarından anlıyoruz.

Azap Toprakları – Kitap Açıklaması

Batı Trakya Türkleri üzerinde zaman zaman teröre dönüşen Yunan baskısı… Roman 1969’da yazılmıştır ama onların hayatlarını ve siyasî atmosferi ne geçen yıllar ne de Avrupa Birliği değiştirebilmiştir. Anlatan da anlatılan da o azap toprakları üzerinde yaşayan insanlardır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,263TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular