Son Adanın Çocukları

Son Adanın Çocukları – Zülfü Livaneli 

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, ÇocukZülfü Livaneli 2017
Karakterler

Başkan: Diktatör yapıda olan, Yirmi dört numaranın yeni sahibidir.

Anlatıcı: Utangaç ve ayrıca çok iyi niyetli bir karakterdir. Lara’nın eşi ve Otuz altıncı numarada bulunan evde yaşar.  

Yazar: Gerekmedikçe konuşmayan bir yapıya sahiptir. Yedi numarada yaşar.

Ada Halkı: Sıradan saf bir topluluktan oluşurlar. Anlatılan her şeye inan ve adada olan şeyleri sorgulamaktan korkan tepkisiz insanlardır.

Lara:  Dürüst ve akıllı olduğu gibi olanlara tepkisiz kalmayan bir karakterdir. Ayrıca anlatıcının eşidir.

Konusu

Adada huzurlu bir hayat sürmeye çalışan ada halkı, gizemli birinin gelmesi ile nasıl değiştiğini ele alan ve bir diktatöre karşı verilen amansız mücadeleyi konu edinmiştir.

Son Adanın Çocukları Özeti

Bir adada mutlu ve huzurlu yaşayan insanlara gizemli bir kişi gelir. Bu kişinin gelmesiyle birlikte adadaki hayatı tamamen değişir ve ada ile diktatör olarak nitelendirilebilecek kişi arasında kıyasıya bir mücadele başlar. Zülfi Livaneli, romanıyla diktatöre karşı verilen mücadeleyi ve adalıların eski hayatlarına dönme çabalarını alaycı bir dille başarılı bir şekilde anlatıyor.

Pastoral bir ada ve mutlu insanlar, romanın ana yapı taşlarından biridir. Adada Kırk aile yaşıyor ve her aile ev sayısı ile temsil ediliyor. Paraya çok az ihtiyaç duyulan bu adada insanlar mütevazı bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar. Bir gün diktatör bir başkan emeklilik günlerini geçirmek için bu pastoral adaya gelir ve adalıların hayatları tamamen değişir. Kendini diktatör ilan eden bu diktatör önce ağaçları keser. Ardından bir yönetim kurulu oluşturur ve ada halkına medeniyet getireceğini söyler.

Ancak bu başkan, adanın asıl sahipleri olan martılardan kurtulmanın yollarını arar ve martıları öldürmek için adaya tilkiler getirir ve halkın çoğunluğunu etkiler. Böylece bu güzel adada oteller yapılacak. Martılar azaldıkça doğanın dengesi bozulur ve yılanlar çoğalır. Çoğalan yılanlar adalılara zarar vermeye başlar. Bu sefer ormanı kontrollü bir şekilde yakma kararı çıkar ama bu yangın büyür ve bütün adayı yok eder.

Son Ada’nın Çocukları – Kitap Açıklaması

Dünyanın en güzel adasında, neşeyle ve barış içinde yaşıyorduk bir arada. Ama bir gün adaya esrarengiz bir adam geldi… Ve her şey değişti. Kimse yaklaşan tehlikenin farkında değildi. Zülfü Livaneli’den genç okurlara evrensel ve zaman ötesi bir başyapıt. Barış ve özgürlük uğruna bir diktatöre karşı verilen mücadelenin hikâyesi.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Ana

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular