Orhan Kemal

Doğum:1914, Ceyhan – Adana
Ölüm:1970, Sofya – Bulgaristan
Meslek:Romancı, Oyun ve Öykü yazarı ve Futbolcu

Orhan Kemal Kimdir?

Adana’nın Ceyhan ilçesinde 15 Eylül 1914’te doğdu. Babası o dönemde Çanakkale’nin Dardanos ilçesinde topçu teğmeni olan avukat Abdülkadir Kemali Bey, annesi ise memleketinde liseden mezun olup ilkokul öğretmenliği yapan Adanalı Azime Hanım’dır.

Çocukluğunun ilk yılları Adana’da geçti. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Adana’yı Fransız işgalinden sonra önce Niğde’ye sonra ailesiyle Konya’ya yerleşti. Konya’da kaldığı süre boyunca Kuva-yi Milliye hareketine karşı Delibaş isyanına tanık oldu. Kuvay-ı Milliye güçlerine katılan babası; İsyan bastırıldıktan sonra Kastamonu milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi. Aile Ankara’ya taşındı ve 1923’te Adana’ya döndü. Ceyhan’da çiftliğe başlayan babası Toksöz gazetesini çıkardı. Takrir-i Sükûn Yasası’nın ardından birçok gazete ve Toksöz kapatıldı, Abdülkadir Kemali Bey 11 ay tutuklu kaldı. 1930’da Adana’da Ahali Cumhuriyet Partisi’ni kuran Abdülkadir Bey, Ahali gazetesini çıkardı. Orhan Kemal, babası aktif bir siyasi hayat içinde olmasına rağmen bu yıllarda siyasetle ilgilenmedi. Abdülkadir Bey, Özgür Cumhuriyet Partisi’nin feshedilmesinin ardından partisini kapatarak Suriye’ye kaçtı. 1931’de bütün aile Beyrut’a yerleşti.

Orhan Kemal, Suriye’de babasının yanına gittiğinde orta öğrenimini gönüllü olarak bırakarak Beyrut’ta bulaşıkçı ve matbaa işçisi olarak çalıştı. Bir yıl sonra Türkiye’ye dönerek tek başına büyükannesinin yanına taşındı; Adana’da çırçır fabrikalarında işçi ve katip olarak çalıştı. Bu yıllardaki tecrübesi ileride Baba Evi ve Avare Yıllar romanlarına hayat verdi. 1937’de çırçır fabrikasında işçi olan Nuriye ile evlendi. Bir yıl sonra ilk çocuğu Yıldız doğdu.

Kısa Bilgiler
  • Türk edebiyatının büyük ustaları arasında tanınan yazar, roman, öykü, oyun, şiir gibi farklı üsluplarda pek çok eser yazmış, ancak daha çok romancılık yönüyle tanınır.
  • İlk öykü kitabı İlk öykü kitabı Ekmek Kavgası (1949) ve Küçük Adamın Notları adıyla yayınladığı otobiyografik roman dizisi ile yaygın ün kazandı.
  • Edebiyat hayatı 1960’larda zirveye ulaştı.
  • Adana’daki arazi ve fabrika işçilerinin, İstanbul’daki gecekondu mahallelerinin, fabrika çevrelerinin dünyasını eserlerine yansıttı.
  • Murtaza, Hanımın Çiftliği, 72. Koğuş başyapıtları arasındadır. Adanaspor’da futbol oynadı. Forvet Raşit olarak bilinir.

Orhan Kemal Eserleri

Romanlar

Suçlu Serisi

Hanımın Çiftliği Serisi

Hikaye / Öyküler
Oyunlar
  • İspinozlar
  • 72. Koğuş
  • Murtaza
  • Eskici Dükkanı
  • Kardeş Payı

Orhan Kemal’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Orhan Kemal’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular