El Kızı

El Kızı – Orhan Kemal

Tür:Roman
Yazar:Orhan Kemal
Yayınlanma Tarihi:1960
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Nazan: Teyzesinin yanlış telkinleriyle büyüyen, yetim, kaderci, dertli, ağzı ve dili olmayan, hatta ayıp olarak kocasına sevimli ve yakın görünmeyi öğrenmiş naif ve yalnız bir gelin.

Hacer: Nazan’ın tam tersi karaktere sahip olan kıskanç bir kaynana. Süse, kediye, dedikoduya, gezmeye, toz almaya, eğlenceye, açgözlülüğe ve yaramazlığa düşkündür.

Mazhar: Eşi Nazan’a sahip çıkmaya çalışan annesinin huylarını bilmesine rağmen Nazan’ın çekingen ve içine kapanık havasına bir türlü hâkim olamayan iyi kalpli bir avukattır.

Haldun: Mazhar ve Nazan’ın doktor olduğu ortaya çıkan oğlu.

Konusu

Üzücü bir tesadüf sonucu annesiyle tanışsa da elinde sadece acılarla dolu bir hayat hikâyesi kalır.

Orhan Kemal, El Kızı romanıyla birey ve toplum, gelin ve aile ilişkisi, mahalle hayatı, kadının toplumdaki yeri ve kadının ötekileştirilmesini konu ediniyor.

El Kızı Özeti  

Balıkçılar, fırtına sonrası parmağında elmas yüzük olan bir kadının cesedini bulur. Asil bir kadının yüz ifadesine sahip olan bu kadın, açlıktan ve sefaletten ölmüş gibi görünmektedir. Kadının parmağındaki pırlanta yüzük çok dikkat çekicidir. Nazan’ı küçük yaşta anne ve babasını kaybeden teyzesi büyüttür. Çok güzel bir genç kız olan Nazan yetim büyüdüğü için içine kapanık, sesini çıkarmayan, her şeyi içine atan, karşı çıkmayı ve hayır demeyi bilmeyen bir mizacı vardır. Topuklarına kadar uzanan sarı saçları ve güzel gözleri ile teyzesinin evinde bir sığınak gibidir. Karşı apartmanda oturan hukuk fakültesi öğrencisi Mazhar, Nazan’ı çok sevmiş ve sonunda Nazan’ı onunla evlenmeye ikna etmeyi başarmıştır. Nazan teyzesinin yanında sığınak olarak yaşadığı için Mazhar’la evlenmek bir kurtuluştur. Sonunda Nazan ve Mazhar evlenirler ama Nazan’ın asıl dertleri evlilikle başlar. Nazan’ın kaynanası Hacer şeytani bir kadındır. Yaşına bakmaksızın aşırı derecede makyaj yapan ve süsleyen bu kadın aynı zamanda oğlu eve gelene kadar orada burada dolaşan bir kaynanadır.

Gençliğinde zengin konaklarında hizmetçilik yapan Hacer, o günlerin tadını çıkarıyormuşçasına gösterişli bir hayata öykünür. Köşklerde hizmetçi olarak çalışırken her türlü yalanı, fitneyi, entrikayı görmüş ve öğrenmiş, konaktaki beyefendilerin neredeyse tamamıyla gönül bağı kurmuştur. Birçok evlilik yapmasına rağmen hayatından vazgeçmemiş, konaklarda yaşadığı maceraları bırakmak istememiştir. Son olarak evli bir kadınken aynı zamanda Mazhar’ın babası olan bir memurla kaçmış, ancak memur olan kocası Mazhar’ın babası ölünce tekrar eski kocasına sığınır. Oğluyla birlikte dönüp kabul edildikten sonra fettanı bırakıp oğlunu büyütmek için çaba sarf eder. Ancak Nazan, Hacer için oğluyla arasına giren bir El Kızından başka bir şey değildir. Nazan’ın sessizliğinden yararlanarak onu ezmeye başlar. Gezmeye ve eğlenmeye düşkün bir kadın olan Hacer, Nazan’ı bir türlü kabullenemez. Nazan’ın sakinliği onu çılgına çevirmektedir ve Nazan’ı oğluna layık bir gelin olarak görmemektedir.

Oğlu Mazhar’ın paşanın kızlarına layık olduğunu düşünen Hacer, oğlunu Nazan’dan kurtarmak için Nazan’ı ezer ve Nazan’ın gitmesini sağlamaya çalışır. Nazan’ın bir çocuğu olmuştur ama Hacer oğlunu bile Nazan’dan uzak tutmaya çalışır. Nazan ise kayınvalidesi Hacer’den korktuğu için kocası Mazhar’dan uzak durmaya başlamıştır. Öyle ki Nazan, oğlu Haldun’a yaklaşmaktan bile korkar hale geldi. Geceleri torununun yanında yatan Hacer, gündüz yürüyüşe çıktığında torununu da yanına alır. Nazan yürümeyi bilmiyor, vaktini yerleri temizleyerek, çamaşır yıkayarak ve yemek yaparak geçirir. Hacer’in aksine makyaj yapmayı, giyinmeyi, parfüm sürmeyi, saçını yapmayı, kendine bakmayı bilmez. Eşinden ilgi bekleyen Mazhar ise kayınvalidesinin korkusundan kendisine sen”diyen Nazan’ın suskunluğunun ve davranışlarının nedenlerini anlayamaz. Nazan ise korkudan bir şey söyleyemez. Mazhar aslında annesinin huylarını iyi bilir ve hatta karısına acır. Annesinin yaşına aykırı giyinip süslenmesinden de rahatsız olur. Hatta kıskançlık nöbetlerine girmesi ve kavga etmesi onu da rahatsız eder. Ancak Nazan, kocasına Hacer’den hiç şikâyet etmemiştir. Her zaman her şeyi kendi içine atar. Mazhar, karısına hediyeler alarak yakınlaşmaya çalışır ve sonunda ona değerli bir yüzük alır ve onu kıskanmasın diye büyükannesine göstermemesini ister. Mazhar, bu yüzük sayesinde Nazan’ın mutlu olacağını ve onunla ilgileneceğini düşünmektedir. Ancak Nazan, kayınvalidesinden korktuğu için ona yaklaşamaz. Üstelik Hacer bir gün odalarına girmiş, yüzüğü görmüş ve kıskançlık krizi geçirmiştir. Mazhar sonunda barda bir kadınla tanışır ve Nazan’dan boşanır. Üstelik oğlu Haldun’u Nazan’a bile vermemiştir. Evden kovulan Nazan, İstanbul sokaklarına düşerek birkaç ay sonra kocasının gelip onu alacağı hayaliyle yaşamaya başlar. Hacer bardan gelen kadını görünce çok sevinir. Onu gelini olarak görmeye başlar. Ancak Mazhar’ın yeni karısı, dişleri Hacer’den beter olan bir bar kadınıdır. Bardan gelen gelini Hacer bu kez dünyayı merak etmeye başlamıştır.

Hacer, Nazan’ı uzun süre aradı ama bulamadı. Nazan’ın oğlu Haldun doktor olur. Bir gece birisi Haldun’un yanına gelip onu işe çağırır ve bir kadın cesedinin sahile çarptığını söyler. Haldun cesede baktığında büyük bir şok yaşar.

Orhan Kemal’in harika romanı El Kızı olay örgüsü, kahramanlarını harika betimlemeleriyle okurken insanı olayların içine çeken bir eser. Kitabı okuyan kişi kendini kitabın kahramanı sanabilir.

El Kızı – Kitap Açıklaması

Toplumsal alanda bireyin tüm yönlerini ustalıkla dile getiren Orhan Kemal, yalnızca sokaklarda ekmek kavgası veren insanları değil, evlerin içinde süren aile çekişmelerini de en iyi anlatan yazarlardan biridir. Orhan Kemal’in ev içi yaşamlara ilişkin yazdığı en yetkin kitaplardan biri olan El Kızı, toplumun aile içindeki yansıyışını da mükemmel biçimde ele alır.

Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,520TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular