Ana SayfaRomanÇamaşırcının Kızı - Küçücük

Çamaşırcının Kızı – Küçücük

Çamaşırcının Kızı – Küçücük – Orhan Kemal

Tür:Hikayeler
Yazar:Orhan Kemal
Yayınlanma Tarihi:2022
Yayınevi:Everest Yayınları
Konusu

Yoksulluğu ve yoksunluğu en iyi anlatan yazarlarımızdan Orhan Kemal Çamaşırcının Kızı’ndaki öykülerinde tükenmez hayalleriyle umutlarını canlı tutmaya çalışarak gerçekliğin acımasız soğuğundan korunmaya çalışan insanları konu ediniyor.

Çamaşırcının Kızı – Küçücük Özeti

Çamaşırcının Kızı Küçücük, Orhan Kemal’in On üç öyküsünden oluşan bir kitaptır.

Kitaptaki öykülerin ortak özelliği; mutsuz, yoksul, hayat ile mücadele halinde olan, çaresiz ama bir o kadar da umut dolu olan insanların gündelik hayat hikâyeleri ele alınmıştır.

Küçücük

İstanbul’un unutulmuş ve ötekileştirilmiş semtlerinden birinde teyzesiyle birlikte yaşayan ve evin tek geçimini sağlayan Ayten, mahallenin kahve köşelerinde boş boş oturan, ekmek tutamadığı Erol’a âşık olur.  Ve nasıl bir aşk, nasıl bir göz bağı. Erol, tütün fabrikasında çalışan annesiyle birlikte yaşıyor, annesi orada çalışıyor, bir anda futbol hayallerinin peşinden koşuyor. Ama her şeyde olduğu gibi futbolda da beceriksiz. Erol, Ayten’in ona olan sevgisini her şekilde kullanmakta çok iyidir. Sürekli ondan para ister, her istediğini alır ve evlilik vaadiyle onu aldatır. Tabii Ayten tüm bu parayı nasıl kazanabilir, Pakize Abla’nın eline geçmiştir. Koluna girer ve Pakize Abla tarafından Beyoğlu sokaklarında zenginlere satılır. Erol’un bundan haberi yoktur ama söylentiler sayesinde bir süre sonra öğrenir. Futbolda dikiş dikemeyen Erol bir gün maçta ayağını kırdı ve Ayten bunu öğrenip yanına gitti. Erol’un tedavisi için elindeki tüm parayı vermek ister ama annesi tarafından kapıdan atılır. Hem annesinin hem de çevresinin baskıları nedeniyle Erol da Ayten’e karşı güçlü bir tavır aldı. Ancak bir gün Erol’un arkadaşı Altındiş ona Ayten’i haraç etmesini ve bu şekilde geçimini sağlamasını tavsiye eder. Erol’un aklına gelen bu fikir, kendisini Beyoğlu’nda bulmasını sağlar. Ayten’i bulduktan sonra sokağın ortasında tekmeler ve tokatlar. Ama Ayten hala onu yenemez. Orhan Kemal bu hikâyede aşkın çaresizliğini çok etkili bir şekilde anlatmıştır. Aşk yüzünden kullanılan ve istismar edilen küçük, güncel ve hüzünlü bir hikâye.

Eski Gardiyan

Para için bir mahkûma afyon getirirken yakalanıp kovulan bir gardiyanın kısa öyküsüdür.

İşten kovulduktan sonra şeker hastalığıyla uğraşan ve geçimini sağlamakta zorlanan bu adam, en azından birkaç gün karnımı doyurup bakacağım umuduyla kendine zarar vermenin ve hastaneye yatmanın yollarını arıyor. Sonunda bir şekilde kendini yaralar ve hastaneye götürülür. Ancak hastanede korktuğu gözlüklü doktorla tanışır ve doktor tüm hayallerini gerçekleştirir.

İki Kız

Fabrikadaki işlerinden kovulduktan sonra aile baskısıyla yoksulluğa ve yoksulluğa alışan iki küçük kızın kısa ama çok acıklı hikâyesini anlatıyor.

Recep

On dört yaşında köyünde işlediği bir cinayetten dolayı hapsedilen göçmen bir ailenin oğlunun hikâyesidir.

Yerleştirildiği koğuşta pek mutlu olmayan Recep, cezaevi müdürüne giderek diğerlerinin kendisini rahatsız ettiğini söyler ve müdürden iş ister. Hikâyesini duyan yönetici, daha sonra onu revirdeki aşçıya yardımcı olarak görevlendirir. Zaman zaman çalışkanlığıyla aşçının gözüne takılan Recep, onunla arkadaş olur. Ona okuma yazma öğretmesini ister. Hayali doktor ve asker olmak olan umutlu bir çocuğun hayat hikâyesini okuyacağınız bu kısa hikâye sizi etkileyecektir.

Şahut’la Karısı

Bir karı koca evde oturup doktor anne baba olarak geçirdikleri zamanın hayalini kuruyorlar. Hayattan tek istedikleri, oğullarının doktor olup onlarla ilgilenmesi, şık giysiler içinde lüks konaklarda yaşamalarını sağlamaktır. Bunu o kadar çok isteyeceklerdir ki, oğullarının evinde bir odada kimseye dokunmadan yaşama hayali bile onlara umut verir.

Çamaşırcının Kızı

Kitaba adını veren başka bir hikâyedir.

Neriman, çamaşırcı Hacer’in tek kızıdır. Tek arzusu İstanbul’a gidip sinema sanatçısı olmaktır. Annesi de bu isteğini ondan daha coşkulu bir şekilde desteklemektedir. Zengin olmak, konaklarda yaşamak, hizmetçi ve şoför sahibi olmak en büyük arzularıdır. Neriman bu coşku uğruna genç bir lise öğrencisinin peşine düşer ve verdiği sözlere inanır. Çevresindeki kardeşleri onu uyarsa da Neriman bunun kıskançlık olduğunu düşünür ve bu genç öğrenciye hayali için para ödetmeye başlar. Bu hikâyede yoksulluktan bıkmış, aydınlık hayatlar peşinde koşan ve bunun hayaliyle yaşayan bir genç kızın hikâyesini okuyacaksınız.

Kötü Kadın

Yalnız ve zavallı bir hayat yaşayan, hayatının zorluklarında ölümü sık sık düşünen ama kendi canına kıymaya cesaret edemeyen bir kadının hayat hikâyesidir.

Parklarda müşteri bekler, ona bir simit verir ve karnını doyurana kendini verir.

Duvarcı Celal

On dokuz yaşındaki Şadiye ile büyük eşi ressam Celal’in hikâyesidir.

Şadiye ne kocasından ne de yaşadığı hayattan memnun değildir. Celal’den sürekli onu boşamasını ya da öldürmesini ister. Celal onu ne terk edebilir ne de sevdiği için öldürebilir. Şadiye mahallenin ortasında sürekli Celal’e hakaret eder, bir adamı incitebilecek her şeyi bağırır ve herkese zayıflığını ilan eder. Bu konuşmaya dayanamayan Celal kendini öldürmeye çalışır ama onu da beceremez. Bu hikâyede, çaresiz ve âşık bir adamın çaresizliğini okuyacaksınız.

Çöpçü

On yılını bu işte geçiren ve sebepsiz yere kovulan yaşlı Halo’nun hikâyesidir.

Yıllardır çöpçülük yaparak geçimini sağlayan Halo, işinden kovulunca çaresiz kalır. Ancak ona alışan ve onu seven mahalle, Halo’yu yalnız bırakmaz ve belediyeye karşı çıkar ve onu işe geri döndürmeye çalışır. Mahallenin arkasında durması çöpçüye umut veriyor ve işine geri döneceği umuduyla beklemeye başlıyor.

Çamaşırcının Kızı – Küçücük – Kitap Açıklaması

Yoksulluğu ve yoksunluğu en iyi anlatan yazarlarımızdan biri olan Orhan Kemal, Çamaşırcının Kızı’nda yer alan öykülerinde, yaşadıkları kıstırılmışlık ve imkânsızlığa karşın, gerçeğin acımasız soğuğundan, tükenmeyen hayalleriyle umutlarını diri tutma uğraşı vererek korunmaya çalışan insanların içinden sesleniyor. Önümüze serilen panorama, bir kez daha, ne denli büyük bir yazarla karşı karşıya olduğumuzun önemli bir kanıtı…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,311TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular