Ana SayfaRomanTersine Dünya

Tersine Dünya

Tersine Dünya – Orhan Kemal

Tür:Roman
Yazar:Orhan Kemal
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Bitirim Leyla: Kocasını sürekli döven, üç çocuk annesi bir kadındır.

Mustafa: Bitirim Leyla’nın kocasıdır.

Hayriye: Mustafa’ya duyduğu ilgi üzerine onunla beraber olup Bitirim Leyla’dan ayırarak evlenen kişidir.

Apo: Bitirim Leyla’nın genelevde tanıdığı ve sevdiği kişidir.

Konusu

Yedi bölümden oluşur. Fakir ve küçük erkeklerin emelleri, sınıfta yükselme arzuları, zaafları anlatılmakta, ancak kadın ve erkeğin toplumsal hayattaki görev ve davranışları tersine çevrilmekte ve bu şekilde toplumsal bozulmalar cinsiyetler üzerinden kınanmakta; toplumsal baskıların neden olduğu hatalar ortaya çıkar.

Tersine Dünya Özeti

Sorunlu bir kart satıcısı olan Bitirim Leyla, kocasını sürekli döven üç çocuk annesidir. Muhafız Fethiye ile mahalleye aşırı içki ve küfürle girdiği için tartışır; İlçe Emniyet Müdürü Sarışın Ayten Hanım tarafından sorguya alınır. Çocuklarıyla birlikte gelen ve komisere yalvaran kocası Mustafa sayesinde komiser onu affeder ve evine gönderir.

Leyla önceki gece bütün parasını Zilli Nigarla Mahmure’ye kaptırdığı için ertesi gün deniz kenarında üç kart açar ama bir olay olur. Meyhanede sarhoş olunca kaçar ve yine olay çıkar, tutuklanır ve bu sefer karısının yalvarmaları onu kurtaramaz. Gardiyan karısını ziyarete geldiğinde Mustafa’yı görür ve âşık olur; Adresini öğrenir ve eve gider. Mustafa eve gittiğinde evde olmadığı için oğluyla cinsel ilişkiye girer.

Mustafa, komşusu Hasan’ın kocası Muhasebeci Hayriye’nin çalıştığı fabrikada iş başvurusunda bulunur. Hayriye ona yardım etmek ve sonra onunla bir ilişki kurmak ister, ancak fabrikanın yetmiş yaşındaki patronu daha hızlı hareket eder; Mustafa’yı fabrikada değil köşkte tutar. Bitirim Leyla ve Mustafa’nın oğlu, babasının yerini almak ve patronla evlenmek, eski patronun ölümünden sonra zengin olmak ve sevgilisi Filiz ile evlenmek için yola çıkar. Bu arada tahliye olan Bitirim Leyla, kocasını evde bulamayınca genelevlerde arar. Orada Apo ile bir araya gelir ve ona âşık olur. Apo ile evlenmek istediği için Mustafa’dan boşanmaya karar verir ve boşanmak için onu aramaya devam eder. Eski patronla muhasebeci Hayriye aracılığıyla tanışır. Sevgililerinin güzelliği konusunda inatçı olan iki kadın İnci Köşkü’nde buluşur. Bu görüşmede her şey açığa çıkıyor. Roman, herkesin yeni durumu kabul etmesiyle sona erer.

Kısa Bilgiler
  • Eser 1993 yılında aynı adla sinemaya uyarlandı.
  • Mustafa Gültekin tarafından tiyatroya uyarlanarak 1994’te Turgay Kantürk’ün yönetiminde Bakırköy Yunus Emre Sahnesi’nde, 2015’te İstanbul Devlet Tiyatroları’nda sahnelenen eser, 2016 yılında ise Engin Alkan tarafından tiyatroya uyarlanarak Bursa Nilüfer Belediyesi Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir.

Tersine Dünya – Kitap Açıklaması

Edebiyatımızın sıradan insanı en iyi anlatan kalemlerinden olan Orhan Kemal’in Tersine Dünya adlı bu romanı, onun en sıra dışı kitaplarından biri. Ancak, cinsiyetlerin yer değiştirdiği bu ters dönmüş dünyada da bireyin sıkıntıları, düşleri, beklentileri yine birbirine benziyor. Ruhun en karanlık noktalarının derinliklerinde başarıyla inebilen Orhan Kemal, bize mizah yüklü anlatıyla yeniden insanı sevmeyi öğretiyor.

Orhan Kemal’in kitapları bir okurum hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Orhan Kemal’in kitapları bir okurum hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, çok az yazar okurunu onun kadar biçimlendirir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular