Kaçak

Kaçak – Orhan Kemal

Tür:Roman
Yazar:Orhan Kemal
Yayınlanma Tarihi:2006
Yayınevi:Epsilon Yayınevi
Karakterler

Hacer: Çocukluğu ve gençliği iyi geçmeyen dul kalmış bir annedir.

Hüseyin: Hacer’in oğludur.

Habip: İşte kitaba ismini kaçak kişidir.

Haşim Ağa: O yörenin en zengin adamıdır.

Şerife: Hacer’in baş düşmanı ve komşusudur.

Muzaffer: Habip’in öldürdüğü adamdır.

Konusu

Orhan Kemal, Türk edebiyatının en sevilen yazarlarından biridir. Bir televizyon dizisi olarak bile, kitapları büyük ilgi gördü. Bu aynı zamanda bir televizyon dizisi olarak da çekilen Hanımın Çiftliği üçlemesinin son kitabıdır.

Kaçak, hayatın derin acılarına, dünya düzenine ve çıkış yolu olmayan noktalara değinir. Her şeye rağmen umuda olan inancını kaybetmeyen insanları konu edinmektedir.

Kaçak Özeti

Hacer, zor bir çocukluktan sonra evlendiği kocası tarafından da terk edilen talihsiz, genç bir kadındır. Üvey babası tarafından taciz edilen küçük kız ev sahipleri tarafından namuslu bir insan olarak yetiştirilir. Zamanla evlenir ve Hüseyin adında bir oğlu olur. Her şey yolunda giderken kocası daha fazla para kazanmak için gurbete gider.

Kocası 7 yıl önce ekmek parası için birkaç yıl için gittiği gurbetten daha dönmemiştir. Belki de hiç dönmeyeceği düşüncesi, yüreğine bir bıçak gibi saplansa da oğlu için hayatına devam etmek zorundadır. Otel çamaşırlarını ve bekâr çamaşırlarını yıkayarak geçimini sağlamaktadır. Bir gece yine çamaşır yıkamakla uğraşırken bir taraftan da kocasını düşünmektedir. Aklı kocasının hayali ile dolu bir halde yanakları kıpkırmızı bir haldeyken kapısına yaralı bir adam dayanır.

Adam kanlılarından kaçtığını söyleyerek kadına kendisini evine alması için yalvarır. Oğluna bir zarar geleceğinden endişe etse de Hacer, Habib’in heybetinden ve hikâyesinden etkilenerek onu saklamayı kabul eder. Tavan arasında saklanan Habib ile zamanla aralarında bir yakınlaşma doğar. Hacer 7 yıldır kocasız kalan genç ve güzel sayılabilecek bir kadındır. Oğlu da baba hasretiyle yanmaktadır. Bu iki insan için Habib, ailenin eksik parçasının tamamlanmış halidir. Kaçak adeta hayatlarının eksik yanının tamamlanması, dualarının cevabı olarak Allah tarafından gönderilmiştir.

Hacer’in bir de belalısı vardır ki ağanın yeğenidir. Adı Topal Duran olan bu serseri Hacer’le uğraşmaktadır. Hacer’in kocası gittiğinden beri arkasında dolanmaktadır. Hacer ona yüz vermedikçe daha da delirir ve evine saldırır. Hacer, Topal Duran’ı şikâyet etmek üzere karakola gittiği sırada Habib’in Muzaffer Ağa’yı öldürdüğü için kaçak olduğunu, kanlılarının olmadığını öğrenir. Eve döndüğünde bunu Habib’e soran Hacer, artık gönlünü çalan bu adamı ihbar etmek şöyle dursun, beraber kaçma planları yapmaya başlar. Kaçacakları günden bir gece önce Topal Duran Hacer’in evini basar ama Hacer onu bıçaklar. Hacer tutuklandıktan sonra mahallede kahraman olmuştur artık. Nefsi müdafaa olduğuna kanaat getirilerek salıverilir.

Bir gün öncesinde evi satmışlardır ve artık birlikte kaçma planını harekete geçirirler. Ancak Hacer’in oğlu Hüseyin, komşuları ve düşmanları olan Şerife’ye Habib’in varlığından bahseder. Şerife jandarmaya şikâyet eder ve eve baskın verirler. Ancak Habib çoktan kaçmış ve gitmiştir. Evde Kaçak olan kimseyi bulamayan Jandarma geri döner.

Hanımın Çiftliği Serisi

1. Vukuat Var2. Hanımın Çiftliği3. Kaçak

Kaçak – Kitap Açıklaması

Orhan Kemal, Hanımın Çiftliği adlı üçlemesinin son kitabı olan Kaçak’ta, toprak ağalığının yarattığı sorunları, toprağın el değiştirmesini ve topraksız bırakılan insanların intikam duygularını ele almaya devam ediyor. Her zaman insana, umuda ve aydınlığa inanan Orhan Kemal bir kez daha en karanlık durumlarımızda bile bizi yücelten değerleri arıyor.

Orhan Kemal’in kitapları tor okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kak, okurunu onun kadar biçimlendiril. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarım yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Şükran
Şükran
Ziyaretçi
1 yıl önce

Tüm seriyi okumuş gibi oldum. Tşk ederim 🙏🏿🙌

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular