Haldun Taner

Doğum:1915, İstanbul
Ölüm:1986, İstanbul
Meslek:Yazar

Haldun Taner Kimdir?

Ailesinin kökeni Gürcü doğumlu Tavdgiridzelere dayanmaktadır. 1915 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Ahmed Selahaddin, İstanbul’un işgalinden sonraki mütareke yıllarında yazdıkları, dersleri ve konuşmalarıyla ülkenin bağımsızlığını savunan Son Osmanlı Parlamentosu üyesi bir aydındır. Beş yaşındayken babasını kaybetmiş ve dedesinin konağında annesiyle yaşamıştır.

Orta öğrenimini 1935 yılında Galatasaray Sultanisi’nde tamamlamış ve burada vatana ve şehitlere hizmet edenlerin çocuklarına tanınan haktan yararlanarak parasız yatılı olarak girmiştir. Mezuniyetinin ardından devlet tarafından Heidelberg Üniversitesi’nde okumak üzere Almanya’ya gönderilmiştir. 1938 yılında şiddetli tüberküloz nedeniyle eğitimini Siyasal Bilimler alanında bırakarak ülkeye geri dönmüştür.

Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Filolojisi Bölümü’nde 1950’de tamamlamıştır. Edebiyat kariyerine gençliğinde yazdığı skeçlerle başlamiş ve İlk öyküsü “Töhmet” 1946 yılında Yedigün dergisinde “Haldun Yağcıoğlu” takma adıyla yayınlanmıştır. New York Herald Tribune gazetesinin 1953 yılında İstanbul’da düzenlediği öykü yarışmasında “Şişhaneye Yağmur yağıyordu”. 1956 yılında Varlık dergisinin araştırmasında yılın en beğenilen hikayecisi seçilmiştir.

1950’li yıllarda oyun yazmaya başlayan ve tiyatrodaki ilk çalışmalarında dramatik türün başarılı örneklerini veren Haldun Taner, ardından epik tiyatro denemelerine başlayarak, Türk tiyatrosunun ilk destansı tiyatro örneği olan “Keşanlı Ali Destanı” oyunuyla dünya çapında tanınmayı başarmıştır. Bu oyun Almanya, İngiltere, Çekoslovakya ve Yugoslavya’nın çeşitli şehirlerinde oynanmış ve Atıf Yılmaz (1964) tarafından sinemaya aktarılmıştır. Daha sonraki dönemlerde politik-sosyal hicivlerin konularına güncel olaylardan hakim olduğu oyunlar yazarak, Epik tiyatro ve kabare alanındaki çalışmaları çağdaş Türk tiyatrosunun klasiği haline gelmiştir. Haldun Taner, eşsiz bir Türk arısını kullanarak Cumhuriyet döneminde Türk edebiyatının ve tiyatrosunun önde gelen yazarlarından biri olmuştur.

Ödüller
  • 1953 – New York Herald Tribune Uluslararası Hikaye Yarışması Türkiye Birinciliği (Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu)
  • 1955 – Sait Faik Hikaye Armağanı (Onikiye Bir Var)
  • 1956 – Varlık Dergisi En Beğenilen Öykü Yazarı ödülü
  • 1972 – Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü (Sersem Kocanın Kurnaz Karısı)
  • 1983 – Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü

Haldun Taner Eserleri

Hikaye / Öykü
Tiyatro / Oyun

Haldun Taner’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Haldun Taner’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular