Ana SayfaRomanAvare Yıllar

Avare Yıllar

Avare Yıllar – Orhan Kemal

Tür:Roman
Yazar:Orhan Kemal
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Genç Adam: Romanın ana karakteridir. Ancak romanda adı geçmez.

Gencin Babası: Genç adamın babasıdır. Siyasi olaylara karışarak ailesinden uzaklaşan ve bu yüzden kendisini ve ailesini maddi ve manevi bir şekilde etkileyen adamdır.

Babaanne: Genç adamın babaannesidir. Adana’da yaşar. Oğluna ve ailesine sahip çıkmaya çalışır.

Gazi: Genç Adamın arkadaşıdır. Birlikte İstanbul’a kaçıp minik bir maceraya atılmışlardır.

Boşnak Kız: Genç Adam ile romanın sonunda evlenmiştir. Fabrikada çalışan işçi bir kızdır.

Konusu

Avare Yıllar, zor bir çocukluktan sonra yetişkinliğe geçiş sürecinde, insanına inanan bir yazarın dilinden gerçeği bulma mücadelesinde bireyin korkularının, kaçışlarının ve geçmişe dönüşlerinin romanıdır.

Avare Yıllar Özeti

Romanın kahramanı Adana’da anneannesi ile birlikte yaşamaktadır. Babası, annesi ve kardeşleri önce Beyrut’ta sonra Kudüs’te yaşamaya başlar. Bir zamanlar bolluk içinde yaşayan aile, roman kahramanının babasının sürgün hayatı nedeniyle doğal olarak işten uzak durur. Bu nedenle aile özellikle ekonomik olarak olumsuz etkilenmiştir. Romanın genç kahramanı bu ekonomik sıkıntıdan dolayı hayatın yükünü omuzlamıştır.

İstanbul’a gitmek için Adana’da bir dokuma fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlar ama buna dayanamaz ve işi bırakır. Kahramanın babaannesi bu duruma çok üzülür ve torununa para verip onu İstanbul’a yakın semtlerden birine teyzesinin yanına göndermek ister. Kahramanımız babaannesinden aldığı parayı arkadaşı Gazi ile birlikte İstanbul’a kaçmak için kullanır. İstanbul’a firari olarak gelirler ama İstanbul’a sığınamazlar ve Adana’ya dönmek zorunda kalırlar. Bu arada annesi de Adana’ya gelmiş ve masraflar artmıştır. Genç okulu tamamen bırakır. Bir dokuma fabrikasında tezgâhtar olarak işe başlar ve bir süre sonra çalışan kızlardan birine âşık olur. Büyükannesinin itirazlarına rağmen evlenir. Ailenin itibarını gölgede bırakmak istemeyen anneanne de ödünç aldığı pırlanta takılarla düğünü yapar ve düğünün sonunda kendisine emanet edilen takıları geri verir. Bosnalı kız ise pırlanta küpeleri çok sevse de ödünç aldığına pişman olmadığını söyler ve evlilikleri ile biter.

Küçük Adamın Notları Serisi

Baba EviAvare YıllarCemile Dünya Evi

Avare Yıllar – Kitap Açıklaması

Yazdıklarında kimi zaman biyografik öğelerden de yararlanan Orhan Kemal’in en sevilen kitaplarından biri olan Baba Evi, “Küçük Adamın Romanı” dizisinin ilk kitabı. Çocukluktan gençliğe geçişi edebiyatımızda en iyi anlatan metinlerden biri olan Baba Evi, yine yazarın çok sevilen romanı Avare Yıllar’ın öncesini oluşturuyor.

Avare Yıllar, halkına inanan bir yazarın dilinden, bireyin, zorlu bir çocukluğun ardından yetişkinliğe geçişte yaşadığı doğruları bulma mücadelesindeki korkularının, kaçışlarının ve geri dönüşlerinin romanıdır.

Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırak, okurunu onun kadar biçimlendirir.

Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular