Ana SayfaRomanBereketli Topraklar Üzerinde

Bereketli Topraklar Üzerinde

Bereketli Topraklar Üzerinde – Orhan Kemal

Tür:Roman
Yazar:Orhan Kemal
Yayınlanma Tarihi:2008
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

İflahsızın Yusuf: Dürüst ve çalışkan köylü bir adamdır. Çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile hayata kalmaya çalışır. Üç arkadaş arasında tek sağ kalandır.

Köse Hasan: Gurbet gelerek çalışır çabalar, ancak fabrikanın ağır yükünü kaldıramayınca hastalanıp ölür.

Pehlivan Ali: Gurbet yaşama özenen oradaki kadınlara olmak isteyen sıradan bir adamdır. Bir kadına takılması ve bir ağanın yanında ezilmesi onu ölüme götüren olaylardır.

Konusu

Roman, para kazanma umuduyla köyden ayrılıp şehre göç eden Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali adlı üç arkadaşın yaşadıkları anlatılır. Orhan Kemal, romanla ilgili olarak, “Bu kitap, kendi bilgim ve görgüm dışında, bir lokma ekmek karşılığında kötü çalışma koşullarında zehir gibi bir hayat yaşayan insanlardan derlenen materyallerle oluşturulmuştur.

Bereketli Topraklar Üzerinde Özeti

Üç çocukluk arkadaşı Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali, Çukurova’da iş bulmak için yola çıkarlar. Uzun ve zorlu bir tren yolculuğunun ardından Adana’ya varırlar. Gördükleri insanlara sorarak hemşerilerinin fabrikasını bulurlar. Hemşerileri cin fabrikasında üç arkadaş tutar. Irgatbaşı, işin köydeki gibi kolay olmadığını ve haftalık maaşlarını aldıklarında her hafta kendisine ikramiye vermeleri gerektiğini anlatır. Başta karşı çıkmak isteseler de sonunda kabul etmek zorunda kalırlar. Fabrikanın çeşitli yerlerinde çok zor şartlar altında ayrı ayrı çalışırlar ve akşamları kiraladıkları ahırda buluşurlar. Şehir hayatına ve insanlara alışmaya çalışırlar. Sulu bir kozada çalışan Köse Hasan çok hastalanır. İşe gidemez. Arkadaşları bir süre onunla ilgilense de daha fazla maaşlı bir iş bulurlar ve hasta arkadaşlarını bırakırlar. İnşaat işi yaparlar. Bir süre sonra hasta arkadaşlarının öldüğünü duyarlar.

Pehlivan Ali, sürekli kumar oynayan ustalardan birinin nikâhsız eşine âşık olur. Bir gün efendinin karısını alır ve kaçar. Buğday tarlasında çalışmaya başlar. Şehre geldiklerinde çok tuhaf buldukları şeyler yapmaya başlarlar. İşveren Pehlivan Ali’nin yanına aldığı kadına göz kulak olur. Kadın çiftlikte kalır ve rahat edebilmek için işverenle takılmaya başlar. Bu sırada Ali köşklere gitmeye başlar. Bütün kazancını oraya harcar. Pehlivan Ali haydut işinde çalışmaya başlar. Bir gün yorgunluktan dengesini kaybeder ve ayağını gaz kelebeğine kaptırır. Pehlivan Ali, ağanın ihmali sonucu kan kaybından ölür.

Duvarcı Yusuf köye dönmeye karar verir. Karısı ve çocukları için kıyafet ve toka satın alır. Ayrıca baştan aşağı yeni giysiler giyer. Tren istasyonuna gider. Pehlivan, Sivas’a gidecek treni beklerken Ali’nin yanında çalışan bir işçi görür. Ali’yi sorar. Öldüğünü öğrendiğinde çok üzülür ve köye gitmekte tereddüt eder. Çünkü arkadaşlarını Çukurova’ya gitmeye ikna etmiştir.

Ayna, tarak ve gaz ocağını alarak köyüne döner. Arkadaşlarını kaybettiği için üzüntülüdür ama artık mesleği olduğunu düşündüğü için umutludur.

Bereketli Topraklar Üzerinde – Kitap Açıklaması

Bu kitap, kendi bilgi ve görgülerim dışında, bir lokma ekmek için kötü iş şartları içinde zehir gibi bir hayatı yaşayanlardan derlenmiş malzemeyle meydana gelmiştir. Yayımlanmadan önce, çeşitli ırgat, usta, usta yardımcısını toplayarak bir gece sabaha kadar okudum onlara. Dinlediler. ‘Pardon,’ dediler, ‘bu bu kadar olur. Bütün anlattıkların doğru. Eksik bile. Çukurova’nın bereketli topraklarında öyle işler olur ki, aklın durur. Sana anlatsak, bir değil beş roman çıkarırsın…'”

Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular