Ana SayfaHikayelerKırmızı Küpeler Babil Kulesi

Kırmızı Küpeler Babil Kulesi

Kırmızı Küpeler Babil Kulesi – Orhan Kemal

Tür:Hikayeler
Yazar:Orhan Kemal
Yayınlanma Tarihi:1974
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Elmas: Bir evin çatısında yaşayan on dört yaşında, uzun saçlı, koyu renk gözlere sahip genç bir kızdır.

İnci: Altı yaşında küçük bir çocuktur.

Konusu

Orhan Kemal bu kitaptaki öykülerinde küçük anların ardındaki büyük, geniş, uçsuz bucaksız yaşamı ve sonsuz insanı anlatıyor.

Kırmızı Küpeler Özeti

Kırmızı Küpeler

Henüz beş yaşında olan çocuğun kötü bir ailesi vardı. Küçük çocuk ailesi hakkında hiçbir şey bilmez. Tek bildiği, ablası Elmas’ı çok sevdiğiydi. Elmas abla dediği kız evlerinin çatı katında kalıyordu. On dört yaşında olan Elmas’ın uzun saçları ve koyu renk gözleri vardı. Küçük çocuk, ablası Elmas’a hep aile içi şiddetten yanaydı. Elmas ona bir anne gibi davranırdı. Çocuğun anneannesi Elmas’ı hiç sevmezdi. Bir gün bu şeytani büyükanne kızın saçını keseceğini ve erkek gibi görüneceğini söyler. Elmas, bu sözleri kendisine getiren küçük çocuğu kollarına alır. Saklaması için ona kırmızı küpelerini verir. Ertesi sabah kimseye söylemeden evden kaçar. Güzelliğini kaybetmeyi göze alamaz.

Kırk Yaş

Adam, kırk yaşına bastığı gün babasının kırkıncı doğum gününü hatırlar. Babası, kırk yaşına geldiğinde oğluyla birlikte nargile içmişti. Hemen bir kafeye gider. Nargile içerken kendisine bakan bir genç görür. “Neden bana bakıyorsun?” diye hırlar. Çocuk hayır der. Daha sonra ikili arasında bir maç sohbeti yaşanır. Adam gençken oynadığımı söylediğinde, çocuk adama hala genç olduğunu söyler. “Nargileyi unut sen ihtiyar değilsin” sözlerini sevdik der. Bu sözler ruhuna dokunur. Sonra kafeden ayrılırlar. Adam sokakta kibrit oynayan bir grup çocuk görür. Hemen bir gol atar. Çocuklardan biri “Yaşasın yaşlı adam” diye bağırdığında adam huzurunu kaybeder. Yaşlı bir adam değildir. Kafedeki çocuk doğruyu söylemişti. İnsan her zaman genç hissetmeye ihtiyaç duymuştur.

Delil

Genç çocuk, babasının bir zamanlar arkadaşı olduğu adamı adliyeye kelepçeli olarak girerken görür. Babası hayattayken sürekli gelip onları ziyaret eder. Genç çocuk bu adamla yakın zamanda tanışmış ve iki sohbet etmiştir. Çocuk babasının öldüğünü söyleyince adam şaşır ve başsağlığı diler. Hemen ardından ahiretle ilgili sorular sormaya başlar.

Ölünce size ne kaldı?

Nasıl mülk bırakmadan gider?

Çocuk sorulardan bunalır. Bu adam, çocuğun annesinden ayrı yaşadığını öğrendiğinde, çocuğu ahlaksız olarak değerlendirir. Annesine bakmadığı için kendini dinsiz ilan eder. Bugün elleri bağlı olarak adliyeye giren bu namus bekçisi, hac için aldattığı kişilerin paralarını çalar. Bu yüzden tutuklanır.

İnci’nin Maceraları

İnci, altı yaşında küçük bir çocuktur. Babası hapisten çıkmadan önce annesi ona çok iyi bakar. Babası eve geldiğinde kızını unutmuş, yoksa kocasına o bakar. İnci, arkadaşı Berin’in babasını çok beğenir ve kendi babasının da aynı olmasını ister. İnci geceleri gizlice anne ve babasını dinler, konuştuklarını duyar. Bir gün babası askerin kukuletasını boyatıp mont yaptıracağını söyler. Yasaklanırsa tekrar hapse girecektir. Babası hapse girerse İnci yine annesiyle mutlu olacaktı. Sabah İnci, anneannesinin yanına gitmek için annesinden izin alır. Dışarıda gördüğü polise koştu. Polisin bıyıkları karşısında irkilir ve polisle ayakları üzerinde konuşarak uzaklaşır.

Kırmızı Küpeler Babil Kulesi – Kitap Açıklaması

Orhan Kemal denilince akla ilk olarak romanlar gelir. Her okurun yaşamında silinmesi imkânsız izler bırakan, yaşamın kirlettiği dünyaya temiz, ferah bir nefes gibi dolan romanlardır bunlar. Bu nedenle okurlarda yarattığı hayranlık haklıdır ama bu durumun Orhan Kemal’in öykücülüğüne haksızlık ettiği de bir gerçektir. Usta bir romancı olduğu gibi usta bir öykücüdür de o. Bu kitapta yer alan öykülerinde Orhan Kemal, küçük anların gerisindeki kocaman, geniş, engin yaşama ve sonsuz olan insana dair birçok şey söylüyor. Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz kakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve aydınlığı yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular