Anna Sewell

Doğum: 30 Mart 1820, Great Yarmouth, Birleşik Krallık

Ölüm: 25 Nisan 1878, Old Catton, Norwich, Birleşik Krallık

Meslek: Roman Yazarı

Anna Sewell Kimdir?

Anna Mary Sewell, İngiltere’nin Great Yarmouth kentinde dindar bir Dostlar Derneği ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Isaac Phillip Sewell (1793–1879) ve annesi Mary Wright Sewell (1798–1884) başarılı bir çocuk kitapları yazarıydı. Philip adında bir erkek kardeşi olan Anna Sewell, büyük ölçüde evde eğitim aldı.

On iki yaşındayken, ailesi Stoke Newington’a taşındı ve Sewell ilk kez burada okula gitti. İki yıl sonra, okuldan eve giderken yere düştü ve her iki ayak bileği ağır şekilde yaralandı. 1836’da babası, o bölgedeki iklimi iyileştirmeye yardımcı olacağını düşünerek Brighton’da bir işe girdi. Ancak, yaralanmasının yanlış muamelesinin bir sonucu olarak, Anna, hayatının geri kalanında koltuk değneği olmadan ayakta duramadı veya yürüyemedi. Daha fazla hareketlilik için sık sık at arabaları kullanıyordu. Bu sayede atlara çok düşkün oldu ve hayvanlara daha iyi davranılması konusunda endişelenmeye başladı.

Bu süre zarfında Anna ve annesi, Society of Friends’den ayrıldı ve İngiltere Kilisesi’ne katıldı, ancak ikisi de evanjelik çevrelerde aktif kaldı. Annesi dini bağlılığını daha çok Evanjelik çocuk kitapları yazarak gösterdi. Anna bu kitapların yayına hazırlanmasına yardım etmiştir

Avrupa’da sağlığını iyileştirmeye çalışırken, Sewell çeşitli yazarlar, sanatçılar ve filozoflarla tanıştı ve daha önce hiç bilmediği fikirlere bu şekilde ulaşmıştır.

Sewell’in tek basılı eseri olan “Siyah İnci”, Norfolk’taki Norwich şehri yakınlarındaki “Old Catton” a taşındıktan sonra 1871’den 1877’ye kadar yazılmıştır. Bu süre zarfında sağlığı kötüye gidiyordu. Sürekli yatmak zorunda kaldı çünkü o kadar zayıftı ki yazmak çok zorlaşmıştı. Romanı annesine dikte etmeye başladı ve 1876’dan sonra onu küçük kağıtlara yazarak annesi bu metinleri kağıda yazmıştır.

25 Nisan 1878’de, kitabının yayınlanmasından beş ay sonra hepatit veya tüberkülozdan öldü. Ancak bu kısa sürede kitabın yayınlanmasının ardından ilk başarısını görebilmiştir.

Anna Sewell Eserleri

Anna Sewell Sözleri ve Alıntıları

İş bazen ağır olabilir ama dost bir el, dost bir ses işi kolaylaştırır.

Çünkü insanın kendi kendisinin efendisi olamaması kötü bir şey.

İnsanlar sadece gözünle gördüğüne gerçekten güvenebilirsin derler; fakat bence sadece hissettiğine gerçekten güvenebilirsin.

Unutmayın ki gün gelecek hepimiz yaptıklarımızın hesabını vereceğiz, insanlara ve hayvanlara yaptıklarımızın.

Fakat hiçbir şeye alışma şansı tanınmamışsa neyin tehlikeli olup neyin olmadığını nereden bileceksin?

Seçim çok ciddi bir şeydir; en azından öyle olması gerekir; her insan vicdanına göre oy kullanmalı ve komşularının da öyle yapmasına izin vermelidir.

Tek dileğim, sarhoşların ayık insanlara kötülük etmelerine izin vermek yerine, hepsinin tımarhaneye kapatılması.

Benim ilkem şu: Son verme imkanımız olan bir zulmü veya yanlışı görüp de bir şey yapmazsak, suça ortak oluruz.

Kibirli, cahil ve umursamaz, hiç kafalarını çalıştırma zahmetine katlanmayan bir sürü aptal insan var.

Unutmayın ki gün gelecek hepimiz yaptıklarımızın hesabını vereceğiz, insanlara ve hayvanlara yaptıklarımızın!

Dünya niye bu kadar kötü biliyor musun?

İnsanlar sadece kedini düşündükleri, ezilenlerin hakkını koruma ve suçluları ortaya çıkarma zahmetine giremedikleri için. Kötülük görünce elimden geleni yapmadan bakıp geçmem mümkün değil.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.3]
Önceki KonuSiyah İnci
Sonraki KonuKırmızı Saçlı Kadın
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular