Ana SayfaBiyografilerJohn Steinbeck

John Steinbeck

Doğum:1902, Kaliforniya – ABD
Ölüm:1968, New York – ABD
Meslek:Yazar

John Steinbeck Kimdir?

Alman asıllı John Steinbeck, Pulitzer ve Nobel ödüllü alan ABD‘li yazardır. Edebiyat dünyasının içinde yazdığı eserlerle önemli bir yer almış ve eserlerinin bir çoğu sinemaya uyarlanan dünyaca ünlü bir romancıdır.

Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak küçük yaşlarda çiftçilik yapmıştır. Annesi İrlandalı, babası Prusyalıdır. Stanford Üniversitesinde öğrenimini tamamlamıştır. Ancak öğrenimini 1920 ve 1926 yılları arasında aralıklarla tamamlayabildi. Eğitim hayatını sürdürebilmek için ise duvarcılık, boyacılık gibi ustalık gerektiren işlerde, kimi zaman ise eczacıların yanlarında çırak olarak çalıştı. Küçük yaşlarında yazmaya başlayan yazar, Doğduğu ve büyüdüğü California bölgesindeki insanları, yaşayış tarzlarını, tarım işçilerinin yaşam koşullarını anlatmıştır. Hayatı boyunca edindiği deneyimleri gerçekçi bir dille kaleme almış ve en çok eserlerinde değindiği konular olmuştur.

1929 yılında Altın Kupa adı ile ilk kitabını çıkardı. 1936 senesinde tarım işçilerinin grevlerini Marksist bir bakış açısı ile yansıtan Bitmeyen Kavga adlı romanını piyasaya sürdü. Belki de en çok bilinen kitabı Fareler ve İnsanlar, yazarın üçüncü kitabı idi ve 1937 yılında çıkarıldı. Fareler ve İnsanlar romanında Birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un hikayesini anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin hikayesinde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar.

Gazap Üzümleri adlı dördüncü eseri, 1940 yılında yazıldı ve kısa süre içinde sinemaya uyarlandı. Büyük başarılara imza atan, büyük kitlelerce okunan ve beyazperdeye aktarılan Gazap Üzümleri, Steinbecke Pulitzer Ödülü kazandırdı. Eserlerinde toplumu eleştiren, ABD’ki ekonomi ve çalışma düzenini sorgulayan ünlü yazar, II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik romanlar yazdı.

Her anında öfkeli bir kişilik olan Steinbeck,  bunu tavırları ile bir çok kez göstermiştir. Steinbeck 1952’de Amerika’nın Sesi adlı bir radyo programına katılmıştı. Radyo programına katılmayı sevmese de öfkesini dile getirmesi gerekiyordu ve göçmenlerin yaşadığı haksızlıklara karşı öfkesini püskürttü.[17] Yazarın küçük yaşlardan gelen aykırı kişiliği ve öfkesi ölümünden sonra da devam ediyordu. Nitekim onun yakın zamanda yayımlanan biyografi kitabının ismi Dünya’ya Öfkeli’dir.

John Steinbeck Eserleri

Aldığı Ödüler
  • Nobel Edebiyat Ödülü 1962
  • Pulitzer Kurgu Ödülü  1940 – Gazap Üzümleri
  • Roman Dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü 1940 – Gazap Üzümleri
  • Başkanlık Özgürlük Madalyası 1964
  • New York Tiyatro Eleştirmenleri Birliği En İyi Amerikan Tiyatro Oyunu Ödülü 1938 – Of Mice and Men

John Steinbeck’in Sözleri ve Alıntıları Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda John Steinbeck’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular