Bitmeyen Kavga

Bitmeyen Kavga – John Steinbeck

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanJohn Steinbeck1936
Karakterler

Bitmeyen Kavga kitabının temel karakterlerini, her biri aynı zamanda parti üyesi olan; Jim, Mac, Harry, Dick ve işçi lideri olan London oluşturmaktadır.

Konusu

Bitmeyen Kavga kitabında yazar, meyve toplayıcılığı yaparak hayatını kazanmaya çalışan mevsimlik işçilerin yaşadıkları sorunları ele almaktadır. İşçi destekçisi olarak örgütlenen birine mensup olan iki genç, Torgas vadisinde bulunan elma toplayıcısı işçilerin bulundukları kampa gitmeye karar verirler. İşçileri kendilerini ağır koşullar altında çalışmaya mahkum eden mülk sahiplerine karşı kendi haklarını aramaları konusunda örgütlerler. Bundan sonra sorunlar büyümeye başlar.

Bitmeyen Kavga Özeti

Son derece kararlı ve idelist bir genç adam olan Jim Nolan, işçi sınıfının hakkını savunmak ve işçiler için kalıcı, aynı zamanda ileriye dönük eylemler yapabilmek için sosyalist partiye üye olmaya karar verir. Partide kendisi gibi idealist bir genç olan Mac ile tanışmıştır. Mac ile birlikte ilk eylem planlarını oluşturmaya karar verirler. Parti adına Jim’in yapacağı il iş Mac ile birlikte Torgas Vadisi’ne giderek mevsimlik olarak çalışmakta olan ve mülk sahiplerinin elmalarını toplayan işçilerin haklarını kazanmak içim örgütlenmelerini sağlamaktadır. Planlarına göre işçileri mülk sahiplerine karşı harekete geçireceklerdir.

Jim ve Mac, işçi kılığına girerek vadiye giderler. Bu sayede elma toplayıcılarının arasına karışarak eylemlerini gerçekleştirmek üzere bir fırsat aramaya başlar. Böyle bir arayış içerisindeyken, işçilerin sözüne itibar ettikleri ve lider olarak gördükleri London ile tanışırlar. Lodon’un geni ise hamiledir. Bir gün doğum sancıları başlar. Bu sırada Mac yardımlarına yetişerek bir doktor gibi Lisa’nın sağlıklı doğum yapmasına imkan tanır. Bu olaydan sonra Mac, London’un dostluğunu kazanmayı başarır. Aralarındaki samimiyet giderek ilerler. Bir gün Mac London’a çalışma şartlarından memnun olup olmadığını sorar. London ise ne kadar memnun olmadığını açıkça dile getirir. Böylece Mac ve Jim çalışmalarından London’a bahsetme fırsatı elde ederler. Planlarına onu da dahil etmeyi başarırlar.

İşçiler ücretlerinin düşürülmüş olması sebebi ile zaten durumdan mutsuzdurlar. Birkaç gün sonra yaşlı bir işçi kendisine verilen dayanıksız merdivenden düşer ve yaralanır. Bu düşme sırasında kalça kemiği kırılmıştır. Yaşanan bu olay işçilerin daha da huzursuz olmasına sebebiyet verir. Mac ve Jim harekete geçerek London’un da desteğini alırlar ve işçileri grev yapmaya çağırırlar. İşçiler grev yapmayı kabul ederler.  Mülk sahipleri işçileri grevden geri döndürmeye çalışsa da her zaman başarısız olurlar. Bunun üzerine mülk sahipleri işçilerin topraklarını terk etmelerini isterler.

Mac bölgede bulunan parti destekçilerinden biri olan seyyar lokantadı Al ile konuşur. Al’ın babası Anderson’un arazisinde konaklamak için çalışmalara başar. Arazi sahibi Anderson elmaların ücretsiz toplanması karşılığında pek gönüllü olmasa da bu teklifi kabul eder. Böylece işçiler yeni kamplarını bu alanda kurarlar. Mülk sahipleri işçilerin grevlerinden dönmeyeceklerini anladıklarında grev kırıcları devreye sokarlar. Bu durumu öğrenen Mac ve Jim grev kırıcıların bölgede çalışmasını engellemek için bir hareket başlatırlar. Polisin de dahil olduğu birçok farklı çatışma ortaya çıkmaktadır. Bu çatışmalarda can kayıpları da yaşanmaktadır. Yine bir çatışma sırasında Jim omzundan vurulur. Grev kırıcıların arasına gizlice karşılan ve onları kendi tarafına çekmeye çalışan Joy’da vurularak öldürülür.

Bitmeyen Kavga – Kısa Bilgiler

  • Amerikalı Nobel ödüllü yazar tarafından ele alınan kitap insan ilişkilerini derinden incelemektedir.
  • Kitap ilk olarak 1936 yılında yayınlanmıştır. Birçok okuyucu tarafından beğenilmiş ve sıklıkla tercih edilmiştir.
  • Günümüzde de okunması gereken eseler arasında yer almaktadır.
  • İşçi sınıfı ile diğerleri arasında yaşanan tüm problemler kitapta olabilecek en detaylı şekilde ele alınmaktadır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 9 Ortalama: 4]
Önceki KonuAy Battı
Sonraki KonuBir Akşamdı
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Engin
Engin
5 ay önce

30 yıl once okumuştum.etkileyici bir kitap. Teşekkür ederim .İyi geldi..

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular