Ana SayfaRomanGazap Üzümleri

Gazap Üzümleri

Gazap Üzümleri – John Steinbeck

Tür:Roman
Yazar:John Steinbeck
Yayınlanma Tarihi:1939
Yayınevi:Sel Yayıncılık
Karakterler

Tom Joad: Öfke kaybından dolayı işlemiş olduğu cinayetten hapse giren ve çıktıktan sonra ailesinin yaşadığı ekonomi krizden dolayı göç etmesi ile karşılaşan karakterdir.

Aile: Tom Joad’ın ailesidir. Yaşanan ekonomi kriz ve gelen kuraklık yüzünden yaşadıkları yerden çiftlik sahibi tarafından gönderilen ve yaşam mücadelesi vermek için her şeylerini satarak geçinmeye çalışan ailedir.

Konusu

Gazap Üzümleri; 1929 Dünya Ekonomik Krizi sırasında Amerika’da başladı. Küçük toprak sahiplerinin bankalar ve tüccarlar tarafından aldatıldığı zor yıllarda, kuraklık, yoksulluk, zorbalık veya basitçe açlık nedeniyle insanlar evlerini terk etmek zorunda kalır ve 1930’larda üç milyon insan yeni bir hayata başlamak için Kaliforniya’ya yerleştiğinde, bireysel ailenin parçalanması da anlatırken Göçmenlerin tek bir aile haline geldiği de ele alıyor.

Gazap Üzümleri Özeti

Tom Joad bir gün öfkesini kontrol edemez ve bir cinayet işler. Bu nedenle hapse girer. Uzun yıllar hapis cezasına çarptırılmasına rağmen Tom, hapishanedeki sessiz ve sakin tavrı ve iyi halinden dolayı dört yıl sonra şartlı tahliye edilir. Tom hapishanedeyken ailesinden haber almaz, kendisinin okuma ve yazması olmadığı için mektup yazamaz. Tom hapisten çıktıktan sonra ailesinin yanına dönmeye karar verir. Yolda otostop çekerek bir kamyona atlar, gitmek çok zor olsa da sonunda evine ulaşır.Ancak evine ulaştığında harabeler, harap evler ve kuraklıktan başka bir şey görmez. Ailesi, diğer çiftçiler gibi, kuraklık nedeniyle tarlayı ekememiş ve diğer mahsullere uygun olmayan arazi nedeniyle zengin çiftlik sahibi tarafından sınır dışı edilmiştir. Başka bir deyişle, diğer çiftçilerle aynı kaderi paylaşıyorlar.

Tom Bu esnada orda kalan tek kişi rahibi (Papaz) görür ve ailesinin nereye gittiğini öğrenir. Bir sebze ve meyve bahçesinde çalışmak üzere Kaliforniya’ya gittiğini söyler. Tom’un ailesi kalan son şeyleri satar ve zor koşullar altında son paralarıyla çok eski bir minibüs satın alırlar. Batıya, Kaliforniya’ya doğru yola çıkarlar. Yolda her şey hayal ettikleri ve planladıkları gibi gitmez. Büyükbabaları ölür. Kız kardeşi ölü doğum yapıyor. Başlarına hep kötü şeyler gelir. Pek çok aksilik yaşarlar. Bir kampa sığınırlar ve burada da çeşitli sorunlar yaşarlar. Oysaki hapisten çıktığında her şeyin yoluna gireceğini düşünen Tom, hayallerinin çok uzağında yaşadığı kadere üzülür.

Kısa Bilgiler
  • Gazap Üzümleri Kitabı ilk kez ABD’de Viking Press tarafından New York’ta 1939 tarihinde basılmıştır.
  • Bu romanında yazar, Amerika’da 1930’lu yılların ekonomik kriz dönemlerini, insanlığın dramını etkileyici bir dille anlatmaktadır.
  • Joad ailesinin özelinden, genele yansıyan bakış açısıyla emekçi insanları konu alan kitap, dünyanın önde gelen ve en çok okunan klasiklerinden biridir.
Ödülleri
  • Gazap Üzümleri 1939 yılında yayınladığı eseriyle Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştır.

Gazap Üzümleri – Kitap Açıklaması

John Steinbeck’in tartışmasız en büyük eseri olan ve ona Pulitzer ödülünü kazandıran Gazap Üzümleri, 1939’da ilk kez yayınlandığında şok etkisi yaratmış ve büyük tartışmalara yol açmıştı. Tüm dünyayı etkileyen “Büyük Buhran” döneminde, tarımın kapitalistleşmesi ve krizler yüzünden yoksullaşan ve mülksüzleşen yığınların ayakta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu destansı romanda Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanıyor.

Boşa çıkan umutların, hüzne dönüşen sevinçlerin arasında insanlığın direncini ve onurunu çarpıcı bir dille anlatan, kapitalizmi iliklerine kadar eleştiren Gazap Üzümleri, 20. yüzyılın en önemli eserlerinden biridir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,101TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular