Ana SayfaRomanGül Yetiştiren Adam

Gül Yetiştiren Adam

Gül Yetiştiren Adam – Rasim Özdenören

Tür:Roman
Yazar:Rasim Özdenören
Yayınlanma Tarihi:1979
Yayınevi:İz Yayıncılık
Karakterler

Gül Yetiştiren Adam: Milli Mücadele’ye katılmış, muhafazakar yapılı bir şahıstır. Kendi halinde yaşayıpvicdan muhasebesi yapan biridir.

Sitare: Huzursuz, mutsuz ve kocasını aldatan aynı zamanda çevre şartlarından etkilenip dejenere olmuş bir kadındır.

Konusu

Bu romanda toplumun iki farklı yaşam tarzı ele alınmıştır. Birisi gül yetiştiren adam, öteki de mesleği yazarlık olan kişi ve arkadaşlarıdır.

Gül Yetiştiren Adam Özeti

Gül yetiştiren adam milli mücadelede savaşmış, uğruna savaştıkları ülke arkadaşlarını asmıştır. Olayların sonucunda bir nevi protesto yaparak evden çıkmayan, kitap okuyup Allah’ı tesbih ederek ve gül yetiştirerek zamanını geçirmesine neden olur. Diğer tarafta yazar olan ve kendi dilinden anlattığı karakter, Sitare ve arkadaşlarının dejenere hayatları aktarılmıştır. Sitare babası yaşında biriyle evli genç kadın, eşi de hastanede yatıyor olmasına rağmen arkdaşlarıyla kumar oynayan, eğlenen biridir ve maneviyattan uzaktır. Gül yetiştiren adam torununun ısrarlarına dayanamaz ve bunca yıldan sonra ilk defa sabah namazını camide kılmaya giderken hem insanların hem de çevrenin ne kadar değiştiğini görmesi onu çok üzer. Namaz sonrasında, içinde biriktirdiklerini cemaate anlatır. Toplumu galeyana getirdiği için tutuklanır.


Gül yetiştiren adamın uğruna savaştığı yıllarla ilgili, beynine hapsettiği düşüncelerini anlatması tutuklanmasına sebep olurken, maneviyattan uzak kalan modernleşmeyi yanlış yorumlayan Sitare ise mutsuzluğa daha fazla dayanamaz ve kendi hayatını sonlandırır.

Yorum

Zamanını iyi şekilde tahlil eden, olayların görünen ve görünmeyen kısımlarını insanların iç dünyasında sorguladığı ve toplumun çarpıklıklarını ustaca tasvir eden, olaylara yaklaşım ve düşünce biçimi akıcı bir dille anlatılmış olması kitabı ayrıca eşsiz kılıyor. Rasim Bey’in okuduğum en iyi kitabı diyebilirim.50 yıl boyunca İnsanlara bulaşmadan bir taşra kasabasında tek uğraşınızın gül yetiştiriciliği olduğunu hayal edin. Keyifli okumalar dilerim.

Gül Yetiştiren Adam – Kitap Açıklaması

Anadolu’nun bir taşra kentinden Yeni Dünya’nın metropollerine kadar uzanan bir coğrafyada kaynaşan insanımız… Modernleşmiş olanlarla kişiliklerini koruma çabasıyla bunun dışında kalanlar… Her iki kesitte yaşayan insanların kendi kendileriyle gerek çevreleriyle olan çatışmalarından doğan dram… Eksik kalmış aşklar, eksik bırakılmış eylemler… Bu kitabı okurken Batı kültürünün baskısı ile çaresiz bırakılmış insanımızın bocalayışını, gizli protestolarını ve gizli kabullenişlerini göreceksiniz… Rasim Özdenören’in üslubunu sevenler, bu kitapta onun başlıca özelliklerini bira arada bulacaklar…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Lisa
Lisa
Ziyaretçi
2 yıl önce

Kahraman larin fiziksel özellikleri nedir?

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular