Cennetin Doğusu

Cennetin Doğusu – John Steinbeck

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanJohn Steinbeck1952
Karakterler

Cyrus Trask: Savaş esnasında bir ayağını kaybetmiştir. Kızları içki ve kumara son derece düşkündür. Adam’ın babasıdır.

Adam Trask: Son derece yakışıklı ve güzel bir çocuktur. Süvari birliğine katılır. Daha sonrasında ise evlenerek karısı ile birlikte vadiye yerleşirler.

Cathy: Adam’ın karısıdır. Yabani ve son derece düzenbazdır. Ancak adam bunun farkında değildir.

Calep ve Aaron: Adam’ın ikiz çocuklardır. Son derece zeki ve çalışkandırlar.

Lee: Adam ve Cathy’nin yardımcısıdır.

Samuel Hamilton: İrlanda’dan gelmiş bir adamdır. Yakışıklı ve neşelidir.

Liza Hamlton: Oldukça sevimli bir kadındır ve çocuklarını kendisini büyütmüştür. Birçok çocuğu vardır.

Konusu

Cennetin Doğusu kitabı Kaliforniya’nın son derce verimli olan Salinas Vadisinde yaşayan iki ailenin arasında geçen problemleri konu edinmektedir. Romanda iyilik ve kötülük kavramları en açık şekilde irdelenmektedir. Yazar romanda her iki ailenin de düşünme ve eyleme sokma biçimlerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. İyi ya da kötü olmak bir kader mi yoksa eğitim ile aşılabilir mi sorusuna romanda cevap aranmaktadır.

Cennetin Doğusu Özeti

Kuzey Kaliforniya’da, Salinas vadisi yer almaktadır. İki dağ sırası arasında kalan oldukça dar ama uzun bir düzlüktür. Salinaz Irmağı da bu yüzüğün ortasında yer almaktadır. Montrey körfezine kadar uzanır ve buradan denize dökülür. Anlatıcı ilk olarak çocukken koku benliğinin ne denli zengin olduğundan söz etmektedir. İnsanların, kurbağaların ve bitkilerin kokusunu en ince ayrıntısına kadar hatırlamaktadır. Aynı zamanda çocukluğunda Galiban dağlarını da hatırlamaktadır. Anlatıcı kendini bildi bileli batı kısımdan korkmuş ve doğu kısma sevgi duymuştur. Sanlinas Vadisi böyle bir noktada yeşillikler ile dolu bir alandır. Buranın tarihide eyaletin geri kalanı ile son derece benzer bir yapıdadır. Önceleri bu alanda Kızılderilililer yaşarken daha sonrasında keşif yapan İspanyollar gelmiştir. Açgözlü olmaları ile buranın yaşamını ciddi şekilde değiştirmişlerdir. Aslında bu topraklar hakkında hiçbir bilgi sahibi değillerdir.

Tüm bunlardan sonra bölgeye Amerikalılar gelmiştir. Amerikalılar, bulundukları alanlara bir takım kişilerin adını vermekteydiler.  Samuel Hamilyon,Kuzey İrlanda’dan gelmişti. Hamiltonlar oldukça okumuş insanlardı ve oldukça zengin akrabalık ilişkileri vardı. Neden ülkelerindeki topraklarını bırakıp buraya geldikleri ise bilinmemekteydi. Samuel son derece becerikli bir adımdı. Hatta tüm çocukalrını dahi kendisini doğurttu. Bu işte son derece ustaydı.

Adam Trask büyük kentlerin birinde doğmuştu. Babası askerdir ve tek bacağını yaşanılan bir kaza sonucunda kaybetmiştir. Bayan Trask kocasının aksede öleceği düşüncesine o kadar inanmıştır ki kocası ile öbür dünyada tekrar konuşmayı hyal etmiştir. Ancak el soğukluğu rahatsızlığı vardı ve bunu karısına geçirmişti. Çok geçmeden karısı öldü. Annesi öldüğünde Adam henüz bebekti. Cyrus karısının yasını tutmaktaydı. Adam her ağladığında ise onun ağzına bir bez parçası ile viski vermekteydi. Adam bu durumun sarhoşluğu ile iki buçuk gün uyuyordu. Daha sonrasında Cyrus, an çiftiğinin büyük kızı Alice ile evlendi. Artık Alice’den de bir bebek bekliyordu. Alice ise son derce sakin ve titiz bir karaktere sahipti. Ancak iki aile arasında yaşanacak olaylar durumların değişmesini sağlayacaktı.

Cennetin Doğusu – Kısa Bilgiler

  • Nobel ödüllü Amerikalı yazar bu kitabında iyiliğin ve kötülüğün çatışmasını detaylı bir şekilde işlemiştir. Özellikle kitapta yer alan iki ailenin yaşamı konusunda detaylı bilgiler sunmakta, aldıkları kararları her ikisinin gözünden tarafsız bir şekilde okuyucuya yansıtılmaktadır.
  • Roman, Amerikan gerçekliği olarak da nitelendirilen bir yaklaşıma sahiptir.
  • Gençliğinde tarım işçiliği de yapmış olan yazar, tecrübeleri bu roman ile okuyuculara aktarmaktadır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]
Önceki KonuWilliam Golding
Sonraki Konuİnci
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular