Ana SayfaRomanCennetin Doğusu

Cennetin Doğusu

Cennetin Doğusu – John Steinbeck

Tür:Roman
Yazar:John Steinbeck
Yayınlanma Tarihi:1952
Yayınevi:Sel Yayıncılık
Karakterler

Cyrus Trask: Savaş esnasında bir ayağını kaybetmiştir. Kızları içki ve kumara son derece düşkündür. Adam’ın babasıdır.

Adam Trask: Son derece yakışıklı ve güzel bir çocuktur. Süvari birliğine katılır. Daha sonrasında ise evlenerek karısı ile birlikte vadiye yerleşirler.

Cathy: Adam’ın karısıdır. Yabani ve son derece düzenbazdır. Ancak adam bunun farkında değildir.

Calep ve Aaron: Adam’ın ikiz çocuklardır. Son derece zeki ve çalışkandırlar.

Lee: Adam ve Cathy’nin yardımcısıdır.

Samuel Hamilton: İrlanda’dan gelmiş bir adamdır. Yakışıklı ve neşelidir.

Liza Hamlton: Oldukça sevimli bir kadındır ve çocuklarını kendisini büyütmüştür. Birçok çocuğu vardır.

Konusu

Cennetin Doğusu kitabı Kaliforniya’nın son derce verimli olan Salinas Vadisinde yaşayan iki ailenin arasında geçen problemleri konu edinmektedir. Romanda iyilik ve kötülük kavramları en açık şekilde irdelenmektedir. Yazar romanda her iki ailenin de düşünme ve eyleme sokma biçimlerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. İyi ya da kötü olmak bir kader mi yoksa eğitim ile aşılabilir mi sorusuna romanda cevap aranmaktadır.

Cennetin Doğusu Özeti

Kuzey Kaliforniya’da, Salinas vadisi yer almaktadır. İki dağ sırası arasında kalan oldukça dar ama uzun bir düzlüktür. Salinaz Irmağı da bu yüzüğün ortasında yer almaktadır. Montrey körfezine kadar uzanır ve buradan denize dökülür. Anlatıcı ilk olarak çocukken koku benliğinin ne denli zengin olduğundan söz etmektedir. İnsanların, kurbağaların ve bitkilerin kokusunu en ince ayrıntısına kadar hatırlamaktadır. Aynı zamanda çocukluğunda Galiban dağlarını da hatırlamaktadır. Anlatıcı kendini bildi bileli batı kısımdan korkmuş ve doğu kısma sevgi duymuştur. Sanlinas Vadisi böyle bir noktada yeşillikler ile dolu bir alandır. Buranın tarihide eyaletin geri kalanı ile son derece benzer bir yapıdadır. Önceleri bu alanda Kızılderilililer yaşarken daha sonrasında keşif yapan İspanyollar gelmiştir. Açgözlü olmaları ile buranın yaşamını ciddi şekilde değiştirmişlerdir. Aslında bu topraklar hakkında hiçbir bilgi sahibi değillerdir.

Tüm bunlardan sonra bölgeye Amerikalılar gelmiştir. Amerikalılar, bulundukları alanlara bir takım kişilerin adını vermekteydiler.  Samuel Hamilyon,Kuzey İrlanda’dan gelmişti. Hamiltonlar oldukça okumuş insanlardı ve oldukça zengin akrabalık ilişkileri vardı. Neden ülkelerindeki topraklarını bırakıp buraya geldikleri ise bilinmemekteydi. Samuel son derece becerikli bir adımdı. Hatta tüm çocukalrını dahi kendisini doğurttu. Bu işte son derece ustaydı.

Adam Trask büyük kentlerin birinde doğmuştu. Babası askerdir ve tek bacağını yaşanılan bir kaza sonucunda kaybetmiştir. Bayan Trask kocasının aksede öleceği düşüncesine o kadar inanmıştır ki kocası ile öbür dünyada tekrar konuşmayı hyal etmiştir. Ancak el soğukluğu rahatsızlığı vardı ve bunu karısına geçirmişti. Çok geçmeden karısı öldü. Annesi öldüğünde Adam henüz bebekti. Cyrus karısının yasını tutmaktaydı. Adam her ağladığında ise onun ağzına bir bez parçası ile viski vermekteydi. Adam bu durumun sarhoşluğu ile iki buçuk gün uyuyordu. Daha sonrasında Cyrus, an çiftiğinin büyük kızı Alice ile evlendi. Artık Alice’den de bir bebek bekliyordu. Alice ise son derce sakin ve titiz bir karaktere sahipti. Ancak iki aile arasında yaşanacak olaylar durumların değişmesini sağlayacaktı.

Kısa Bilgiler
  • Nobel ödüllü Amerikalı yazar bu kitabında iyiliğin ve kötülüğün çatışmasını detaylı bir şekilde işlemiştir. Özellikle kitapta yer alan iki ailenin yaşamı konusunda detaylı bilgiler sunmakta, aldıkları kararları her ikisinin gözünden tarafsız bir şekilde okuyucuya yansıtılmaktadır.
  • Roman, Amerikan gerçekliği olarak da nitelendirilen bir yaklaşıma sahiptir.
  • Gençliğinde tarım işçiliği de yapmış olan yazar, tecrübeleri bu roman ile okuyuculara aktarmaktadır.

Cennetin Doğusu – Kitap Açıklaması

Cennetin Doğusu

Gazap Üzümleri, Fareler ve İnsanlar, İnci gibi eserleriyle dünya çapında büyük bir üne kavuşan Nobel ödüllü Amerikalı yazar John Steinbeck’in Cennetin Doğusu romanı, Amerikan edebiyatının başyapıtlarından biri olarak gösteriliyor. Steinbeck’in 1952 yılında yayımlanan ve “Bugüne kadar yazdıklarım, bu kitap için bir hazırlık niteliğindeydi.” şeklinde ifade ettiği eser, iyilik ve kötülük arasındaki mücadelenin antik zamanlardan bugüne uzanışını konu ediniyor.

Gerçek Yaşamdan “Amerikan Gerçekçiliği”ne Ulaşan Bir Yapıt

Steinbeck’in kendi yaşamından izler taşıyan Cennetin Doğusu, Kuzey California’daki verimli tarım arazilerinden olan ve yazarın gençlik yıllarında tarım işçisi olarak çalıştığı Salinas Vadisi’nde geçiyor. Kurgu ve olayların işleniş şekli bakımından Amerikan Gerçekçiliği akımına dâhil edilen eser, bölgedeki çiftçi ailelerinin yaşamını tüm yönleriyle ele alıyor. Yazar, eserindeki karakter ve tipleri, burada karşılaştığı gerçek kişilerden yola çıkarak okurlarına aktarıyor.

İyi ve Kötünün Ezeli Mücadelesine Yakından Tanıklık Edin

Cennetin Doğusu, Amerika’da hayatta kalma mücadelesi veren ve sonunda yolları Salinas Vadisi’nde kesişen Trask ve Hamilton ailelerinin çekişmesini anlatıyor. Satır aralarında iyilik ve kötülüğün temellerini irdeleyen eser; “Kabil’in işlediği ilk günah karşılığında iyi ve kötünün doğuşu” ile “davranışlarda kader ve iradenin payı” gibi konularda okurlara önemli sorular yöneltiyor.

Trask ve Hamilton ailelerinin bireyleri üzerinden insanın temel özellikleri, sahip olduğu değerler ve davranış biçimlerini irdeleyen Cennetin Doğusu; okurlarını delilik ve bilgelik, erdemlilik ile ahlaksızlık, bağlılık ile nankörlük gibi zıt kutupları çarpıştırmaya çağırıyor. Mitler, kutsal kitaplardaki anlatılar ve metaforların bolca yer aldığı eser, insanoğlunun kendine dair kuşaklardır sorguladığı soruları bir potada eritiyor.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

İnsani öğretiler konusunda bir başyapıt niteliği taşıyan Cennetin Doğusu kitabını siz hala okumadınız mı? Dünyanın en başarılı yazarları arasında gösterilen John Steinbeck’in bu eseri, sizi tarihin en girift olgularını başlangıçtan bugüne sorgulamaya davet ediyor. Bu kitabı hemen şimdi sepetinize ekleyin, iyilik ve kötülük kavramlarına Steinbeck’in penceresinden bakmanın ayrıcalığını siz de hissedin.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular