Ana SayfaRomanSardalye Sokağı

Sardalye Sokağı

Sardalye Sokağı – John Steinbeck

Tür:Roman
Yazar:John Steinbeck
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Sel Yayıncılık
Karakterler

Lee Chong: “Lee Chong’un Cennetteki Çiçek Bakkalı” olarak bilinen mahalle bakkalının kurnaz Çinli sahibi ve işletmecisidir. Tombul yüzlü, r harfini söyleyemeyen, varlıklı ama kazandığı parayı nereye harcadığı bilinmeyen biridir.

Belge: Doc, Kaliforniya’nın her yerinden deniz canlılarını inceleyen ve toplayan bir deniz biyoloğudur.

Dora Sel: Bear Flag Restaurant’ın sahibi ve işletmecisi Dora, güçlü bir ruhun yanı sıra keskin bir iş zekâsına da sahiptir. Bir genelev işletmesine rağmen, belli standartları vardır – sert içki satmaz, evin hizmetlerinde dürüst bir fiyat tutar ve binada kaba konuşmalara izin vermez.

Mack: 48 yaşında bir adam olan Mack, “ortak hiçbir aileleri, parası ve yiyecek dışında hiçbir hırsı olmayan küçük bir grup erkeğin yaşlısı, lideri, akıl hocası ve az da olsa sömüren kişisi” olarak tanımlanır.

Hazel: Hazel, Saray Flophouse’da Mack ve çocuklarla birlikte yaşayan sönük ama iyi, güçlü ve sadık bir gençtir.

Eddie: Sarayın başka bir sakini olan Eddie, çocuklara Ida’s Bar’da müşterilerin bardaklarında bıraktıkları her şeyden dökülen “hooch” ile besleyen yarı zamanlı bir barmendir.

Çinli: Esrarengiz figürü hikâyede birkaç kez yer alır.

Konusu

Rengârenk karakterler ve olaylarla bezenmiş hikâyede inatla çalışmayı reddeden, düzenli bir hayat süren ve sıradanlaşan Mack liderliğindeki aylak ekip sistemin dışında yaşamanın, sömürünün, dayanışmanın, dayanışmanın çarklarına başkaldırmanın vücut bulmuş halini konu ediniyor.

Sardalye Sokağı Özeti

Sardalye Caddesi insanların aktif olduğu bir caddedir. Lee Chong adında r harfini telaffuz edemeyen, zengin ama parasını nereye harcadığı bilinmeyen tombul yüzlü bir bakkal vardır. Sokaktaki herkesin Lee Chong’a borcu var. Borçlulardan biri Horace Abbeville adında bir adamdır. Horace Abbeville, borcunu ödemek için balık unu deposunu satmayı teklif eder. Lee Chong kabul eder ve transfer yapılır. Depoyu Lee Chong’a veren Horace Abbeville kendini öldürür. Eddie, Hazel, Hughie, Jones ve Mack birlikte yaşam mücadelesi veren arkadaşlardır. Mack bu grubun lideridir ve Lee Chong’a isterlerse yeni satın aldıkları depoyu talep edebileceklerini söyler. Katılımsız bırakılırsa başına bir şey gelebileceğini söylemekle dolaylı olarak tehdit eder. Lee Chong kurnazca düşünüyor ve bundan yararlanacağını bilir. Bu teklifi hemen kabul eder. Sokakta Ayı Sancak Restaurant adında bir genelev vardır. Bu genelevin hamisi Dora Flood adında bir kadındır. Nezaretinde tuttuğu kadınlar eğitimli ve zekidir. Bear Banner Restaurant’ın eski bekçisi William’dır. William bir arkadaş grubuna tutunamayan bir adamdır. Mack ve grubu onu kabul etmeyince kendini öldürmeye karar verir. Sahibi Dora Flood, William’ın kendini öldürme düşüncesine aldırmaz. İşten sonra yapması gerekeni yapmasını ve halıları asla kirletmemesini söyler. William daha sonra Eva Flanegan’a gitmeye karar verir. Eva Flanegan günah çıkaran ve dindar bir kişidir. Eva Flanegan’ın tek zayıflığı, öngörülemeyen bir ayyaştır. William, Eva’nın bu kararsız zamanına denk gelir. Doğu St. Eva Flanegan Louis’e gitmeyi planlar. William kendini öldürmek istediğini söylediğinde, bunun sadece iğrenç bir durum olduğunu ve yeri zor duruma sokacağını söyler. William bu kez Yunan aşçı Lou’nun yanına gider. Gözünü kırpmadan buz gibi parlayan bıçağı alır ve kalbine saplar. William’dan sonra yerini Alfred adında bir gardiyan alır. Sardalya Sokağı’nın bilim kaynağı olan Western Biology adında bir laboratuvar var.

Doc, bu laboratuvarın sahibi ve işletmecisidir. Gregoryen müziğini ve Ressam Henri Ölüler Kitabı’nı ilk orada duyarlar. Doc’un laboratuvarına sık sık gelen Henri adında bir ressam vardır. Bu ressam, eserlerini tavuk tüyünden yapar ve daha sonra eserlerini içindeki fındık kabuklarından yapmayı planlar. Doc’un işyerinde kurbağalar, ahtapotlar, kediler, fareler, yılanlar ve her türlü yaratık bulunur. Bu yaratıklar kanser araştırmaları için kullanılır. Sardalya sokağında yaşayanların geçim kaynağı ya belirli bir ücret karşılığında deniz canlılarını avlamak ya da konserve fabrikasında çalışmaktır. Doc, yarımadanın ucundaki Great Tide Pool’da deniz canlılarını toplamaya gider. Hazel ve Doc burada üç yüz denizyıldızı toplar. Zavallı Saray’da yaşayan Hazel, Eddie, Hughie, Jones ve Mack burayı gerçek bir ev yapmak için çalışır. Geceleri uyurken karısı tarafından dövülen ve Mack’in arkadaş grubuyla sürekli iletişim halinde olan biridir. 1932’de Hediondo Canning’in buhar kazanı ve boruları yenileme için kaldırılır ve çıkarılan parçalar Lee Chong’un dükkânının yanındaki meydanda bırakılır. 1935’te Bay ve Bayan Sam Malloy bu kazana taşınır. Bay Malloy da bu boruları bekâr erkeklere kiralar ve bu şekilde geçimini sağlar. Mack ve arkadaşları bir akşam Doc için hazırladıkları sürpriz partiden bahseder. Bu parti için para gerekir ve Doc’a bu partide bir iş teklif ederler. Doc’a üç yüz kurbağa toplamak karşılığında para istediklerini söylerler. Doktor kabul eder. Mack daha sonra Doc’tan arabasını ister.

Doktor arabasından vazgeçemeyeceğini ve yarının dalgasından yararlanmak için La Jolla’ya gideceğini söyler. Sonra Doc’tan sadece on galon benzin sözü alırlar. Doc daha önce dilini yaktığı için benzin istasyonuna küçük bir not yazar ve ardından mazot yerine benzin istasyonuna para vermemesi için onu uyarır. Mack ve arkadaşları Lee Chong’a giderler. Lee Chong’un işe yaramaz, bozuk bir arabası vardır. Mack, Gay’in bu arabayı tamir edebileceğini söyler ve bu arabayı ister. Lee Chong bu anlaşmayı kabul eder. Gay arabayı tamir eder ve kurbağa toplamak için Camel Vadisi’ne doğru yola çıkarlar. Vadiye geldiklerinde horoz pişirip uyandıktan sonra yerler. Binbaşı gelir ve orada kurbağa toplayamayacaklarını söyler. Üstelik Mack bu adamı etkisi altına alır ve arkadaş olurlar. Ondan bir köpek yavrusu bile alırlar. Doc’a söz verdikleri gibi üç yüz kurbağayla ofise gelirler. Ona bir parti vermek için yola çıkarlar. Parti iyi gitmez, birçok hayvan telef olur. Doc laboratuvara geldiğinde Mack’in yüzüne yumruk atar. Mack ve arkadaşları parti iyi gitmediği için ikinci bir parti vermek isterler ve Doc’u üzerler. Henri, tek evinde bir hayalet gördüğü iddiasıyla Doc’a gelir. Daha sonra, Mack’in sahiplendiği köpek yavrusu hastalanır. Mack, Doc’tan köpeğine yardım etmesini ister. Doktor yardım etmeyi kabul eder. Doktor, hasta köpeği Darling’i çabucak iyileştirir. Mack ve arkadaşları yine bir parti verir. Dora Flood ve koçluk yaptığı bazı kızlar da bu partiye gelir. Düzenledikleri ikinci parti de kavgayla sonuçlanır.

Sardalye Sokağı – Kitap Açıklaması

Konserveciliğin zirveye ulaştığı 1930’lar Amerikası’nda fabrika işçilerinin yanı sıra sanatçılar, bilim insanları, fahişeler ve serserilerin bir arada yaşadığı bir dünyadır Sardalye Sokağı. Memleketi California’daki bu küçük sokağın tüm renkliliğini, canlılığını, yaşanılan çelişkileri ve kavgaları okurla buluşturan John Steinbeck, gerçek hayattan esinlenerek unutulmaz karakterler yaratır.

Renkli tiplemelerin ve olayların süslediği hikâyede, çalışmayı, düzenli bir hayat sürmeyi, sıradanlaşmayı inatla reddeden Mack’in başını çektiği aylak takımı sistemin dışında yaşamanın, sömürü çarklarına başkaldırmanın, dayanışmanın, ihtiyaç duyulan kadarıyla yetinmenin ete kemiğe bürünmüş halidir. Her insan gibi hata yapan, kimi zaman coşan, kimi zaman hayata küsen, planlarını her zaman istediği gibi hayata geçiremeyen tüm tanıdık karakterlerin sıradan yaşamlarından sarsıcı kesitlerle gerçek dünyayı usta yazar Steinbeck’in gözlerinden görmek isteyenler için…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular