Ana SayfaRomanTatlı Perşembe

Tatlı Perşembe

Tatlı Perşembe – John Steinbeck

Tür:Roman
Yazar:John Steinbeck
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:Sel Yayıncılık
Karakterler

Suzy: Beş parasız bir halde şehirden şehire sürüklenirken hayata tek başına tutunmaya çalışan biridir.

Doc: Dünya Savaşı’nın bitiminde askerden döndükten sonra bilim adamı olmak için uğraşan karakterdir.

Konusu

Şehirden şehre sürüklenirken tek başına hayata tutunmaya çalışan beş parasız Suzy ile II. Dünya Savaşı’nın bitiminde askerden döndükten sonra bilim adamı olmak için uğraşan Doc’un yolları Sardalye Sokağı’nda kesişir.

Balıkçıları, serserileri, göçmenleri, sevimli dolandırıcıları ve sıra dışı polisiyle gerçek hayatın samimi bir tablosu olan bu sokakta ilişkiler de tutkuyla yaşanır. Farklı konumlardan bu insanların bir sevgi ve dayanışma ruhu içinde bir arada var olma arzularına, hassasiyetlerine ve çabalarına kırılgan bir aşkın etkileyici hikâyesi eklenir.

Tatlı Perşembe Özeti

Doc, II. Dünya Savaşı sırasında orduda görev yaptıktan sonra başarısız bir Batı Biyoloji Laboratuvarı’na ve değişmiş bir Cannery Row’a geri döner. Mack ve Oğlanlar hala Saray Flophouse’da yaşarlar, ancak Lee Chong genel mağazasını Joseph ve Mary Rivas’a satar. Orijinal sahibi Dora’nın ölümünden bu yana, yerel genelev The Bear Flag Restaurant, daha önce Flora olarak bilinen eski bir misyon çalışanı olan Dora’nın ablası Fauna tarafından işletilir. Fauna altında, Bear Flag’in kızları, Fauna’nın altın yıldızlar listesine, Bear Flag’in orada evlenen ve işlerini bırakan eski çalışanlarına katılmak amacıyla görgü kurallarını ve duruşunu öğrenirler.

Doc, ihmal ettiği işini yeniden inşa etmeye çalışırken, son Ayı Bayrak sakini Suzy sorun çıkarır. Fauna, Suzy’nin çalışan bir kız olmaya uygun olmadığını bilir, ancak yumuşak kalbi her zaman onu bir şanssızlık hikâyesine kaptırır. Suzy’yi altın yıldız kızlarından biri yapmaya karar veren Fauna, Suzy’yi habersiz bir Doktorun kollarına atmayı planlar ve Mack ve Oğlanların yardımını alır.

Mack ve Boys’un ev sahipliği yaptığı feci bir partiden sonra Suzy, Ayı Bayrağı’ndan ayrılır, ancak Doc ile evlenmez. Yalnız yaşamayı seçen Suzy, boş bir arsada boş bir kazana taşınır ve yerel lokanta olan Golden Poppy’de bir iş bulur. Cannery Row, Suzy’nin eylemleri karşısında şaşkına döner ve Doc kritik bir projeyle boğuşurken, Saray Flophouse’da yaşayan Oğlanlardan biri olan Hazel, kendi şeytanlarıyla mücadele eder. Fauna tarafından astrolojik bir okumada kendisine söylendiği gibi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olacak, Hazel kaderle savaşır. Yüksek makam için pratik yapmak için Hazel, zor kararlar almayı öğrenmesi gerektiğini anlar. Bunlardan biri Doc’un kolunu kırmak, çünkü Suzy’nin sempatisini uyandıran bunun çifti bir araya getirmenin tek yolu olduğunu fark eder. Doc’un kırık kolunun onu çok ihtiyaç duyulan bir toplama gezisinden alıkoyacağını fark eden Mack ve Çocuklar, Suzy’ye araba kullanmayı öğretir. Suzy ve yaralı Doc, toplama seferi için sahile doğru yola çıkar.

Tatlı Perşembe – Kitap Açıklaması

“Bir insan kapana kısılmışsa ve seçme şansı yoksa kapanın içini dekore etmeye girişir.”

Beş parasız bir halde şehirden şehire sürüklenirken hayata tek başına tutunmaya çalışan Suzy ile Dünya Savaşı’nın bitiminde askerden döndükten sonra bilim adamı olmak için uğraşan Doc’un yolları Sardalye Sokağı’nda kesişir. Balıkçıları, serserileri, göçmenleri, sevimli dolandırıcıları ve sıra dışı polisiyle sahici hayatın samimi bir resmi olan bu sokakta ilişkiler de tutkuyla yaşanır. Konumları birbirinden farklı bu insanların arzuları, duyarlılıkları, birlikte sevgi ve dayanışma ruhuyla var olma çabalarına, “Berbat Çarşamba” ile “Bekleme Günü Cuma” arasında, kırılgan bir aşkın etkileyici öyküsü eklenir.

Neredeyse her eseri başyapıt sayılan ve dünya edebiyatına katkılarından dolayı 1962 yılında Nobel Edebiyat Ödülü ile onurlandırılan John Steinbeck’in Tatlı Perşembe’de incelikli anlatımıyla yansıttığı Sardalye Sokağı, roman sanatının ve dünya edebiyatının en özel kahramanlarından biridir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,488TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular