İnci

İnci – John Steinbeck

Tür:Roman
Yazar:John Steinbeck
Yayınlanma Tarihi:1947
Yayınevi:Sel Yayıncılık
Karakterler

Kino: Son derece dürüst bir adamdır. Ancak fakir ve devamlı ezilmiş biridir. Tüm bunlara rağmen umutlarını hala kaybetmemiştir. Ailesine oldukça düşkün bir yapıdadır. Onları tehlikeye atmandan kaçınmaktadır. Ancak ailesi için kendisini tehlikeye atmaktadır.

Kino’nun Eşi: Oldukça fedakar bir yapıya sahiptir. Kocası ona hayatı boyunca bir defa vurur ancak o bı durumdan gücenmez. İncinin uğursuz olduğuna inanmaktadır ve ona göre inciden kurtulmak gerekmektedir.

Doktor: Her zaman insanları küçümseyen bir karakteri vardır. Paraya oldukça düşkündür ve para için her türlü kötülüğü yapmaya hazırdır.

Konusu

İnci kitabı, yoksul bir denizcinin bebeğini bir akrebin sokması ve bunun ardından son derece büyük bir inci bulması ile gelişen olayları konu edinmektedir.

İnci Özeti

Kino, deniz kıyısında, saz evlerin içerisinde yaşayan yoksul denizcilerden bir tanesidir. Evleneni henüz çok olmamıştır. Ancak ilk çocuklarını maalesef tedavi edemedikleri bir hastalıktan dolayı kaybetmişlerdir. Bu olay üzerine umutlarını ikinci çocuklarına yöneltmişlerdir. Bir sabah bebeği bir akrebin sokması büyün gidişatı değiştirecektir. Kino son derece hızlı bir şekilde davranarak akrebi öldürür. Ardından eşi ile birlikte bebeği alarak şehirdeki doktora giderler. Doktor ise son derece zengin ve acımasız bir karaktere sahiptir. Paraları olmadığını bildiği için çifti başından savar ve müdahale etmez.

Bu olayın ardından Kino bambudan yapılmış olan kayınını alır ve inci avına çıkmaya karar verir. Kıyıdan açıldıktan biraz sonra dalar. Dipte yaptığı aramalar sonucunda o güne kadar görülmüş olan en büyük incilerden bir tanesini bularak çıkarır. Evine döner dönmez inciyi eşine gösterir. Birlikte inciyi satarak para kazanmayı ve kazandıkları para ile çocuklarını tedavi ettirip, onu okutmayı, çocuklarını bu yaşamdan kurtarmayı planlarlar. İncinin bulunduğu gün Kino’nun kardeşi ve onun karısı da evlerine gelirler.

Zaman geçtikçe büyük incinin haberi tüm şehre ulaşmıştır. Doktor ise inciye sahip olarak bu şehirden kurtulmak, Paris’e yerleşmek istemektedir. Ertesi gün doktor ve uşağı tedavi için Kino’nun saz evine gelirler. Bebek iki gündür iyi durumda olduğu için Kino doktoru reddeder. Doktor ise bu sırada boş durmayarak çocuğa bir ilaç içirir ve ateşlenmesini sağlar. Ardından bunu aileye göstererek çocuğun ateşini geçirir. Doktorun asıl amacı incinin nerede saklandığını öğrenmektir. Konuşurlarken Kino’nun gözü inciyi sakladığı yere kayar ve doktor incinin nerede olduğunu öğrenir. Kino gece uyurken birinin geldiğini hisseder ve boğuşma başlar. Boğuşma sırasında Kino adamı bıçaklayarak öldürür. Hırsızlar ise bu sırada bir yangın çıkartmıştır. Kino ve eşi kaçmaya karar verirler. Ancak bu sırada kayıklarının delindiğini görürler. Kino’nun karısı ona devamlı olarak incinin uğursuz olduğunu söylemektedir. Bu sırada yürüyerek kaçmaya karar verirler.

Uzunca bir süre yürüdükten sonra bir kayalık arazide mola verirler. Burada dinlenirken yoldan birilerinin geçtiğini fark ederler. Sessizce dinlerler ve bunların peşlerinde olan adamlar olduklarını anlarlar. Artık arazide hareket ederken daha dikkatli davranmalıdırlar. O geceyi bir kayanın kovuğunda geçirme kararı alırlar.

Kısa Bilgiler
  • Yazar kitapta, olay örgüsünü ve insanların iç yüzünü son derece detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır.
  • İnci kitabı tamamı ile sıradan insanlar konu edinmektedir. Ancak para karşısında ortaya çıkan insanların iç yüzü birçok şeyin değişmesine sebebiyet vermektedir.
  • Birçok okura göre kitap, okuyucuya farklı bir görüş açısı kazandırmaktadır.
  • Nobel ödül yazar genellikle romanlarında insan doğa ya da insan ve insan arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Bu kitapta da insanların birbiri arasındaki ilişkisi işlenmektedir.

İnci – Kitap Açıklaması

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Tomris Uyar’ın sunuş yazısında belirttiği gibi, “İnsanoğlunun umudunun, var olma direncinin seyreldiği bir tarih anında olanca görkemiyle gerçek umudun türküsünü söylemiştir. Tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun.” Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Bir Meksika halk hikâyesinden esinlenmiş İnci, bir zamanlar İspanya Kralı’na büyük zenginlikler getiren bir koyda yaşayan fakir bir inci avcısının, Kino’nun ve ailesinin hikâyesini anlatır. Kino’nun çocuğunu kurtarmak umuduyla daldığı denizden çıkardığı eşi benzeri görülmemiş inci, yalnızca umut değil yıkım da getirecektir. İncinin özü insanların özüne; Kino’nun kulaklarında çınlayan ve kasabaya yayılan İncinin Türküsü, ailenin, kötülüğün, umudun ve düşmanlığın türküsüne karışacaktır.

Steinbeck, Kino’nun derinliklerden söküp çıkardığı inci ile içinde yaşadığımız dünyaya ve insanın dramına ışık tutuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
emre deniz
emre deniz
Ziyaretçi
2 yıl önce

MÜKEMMEL ISIME YARADI TEŞEKKÜRLER

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular