Ana SayfaBiyografilerAgatha Christie

Agatha Christie

Doğum:1890, Torquay – Birleşik Krallık
Ölüm:1976, Winterbrook – Birleşik Krallık
Meslek:Roman, Kısa öykü yazarı ve Şair

Agatha Christie Kimdir?

Babası Frederick Alvah Miller, Agatha çok küçükken ölmüştür. Annesi tarafından evde eğitim gören küçük kız, yalnız bir çocukluk geçirmiş ama Küçük yaşta hikâyeler yazmaya başlamıştır. 16 yaşında şan okumak için Paris’e gönderilir ancak kısa sürede vazgeçer. İlk ciddi edebi girişimleri, duygusal meseleleri ele alan hikâyelerdi. 1914’te pilot Albay Archibald Christie ile evlenip ve Fransa’ya geri döner. Disleksik olmasına rağmen kısa öykü ve roman okumayı sever. İlk polis romanı The Mysterous Affair at Styles’ı Fransa’da vakit geçirmek için okuduğu daha iyi dedektif hikâyeleri yazabileceğini düşünerek yazmıştır. Kitap, çeşitli yayıncılar tarafından reddedildikten sonra 1920 yılında Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edilir ve bu roman, Agatha Christie’nin Hercule Poirot ile birlikte yazdığı ilk romanı olur.

Agatha Christie 1926’da on bir gün ortadan kaybolur. Tüm aramalara rağmen bulunamaz. Arabası bir gölün yanında ve araba ağaçlara çarpmış, bavulları yere saçılmış durumdadır. Christie bir süre sonra ortaya çıkar ama hiçbir açıklama yapmaz. Bu olay kaza benzeri bir senaryo olarak kabul edilir. Bazılarına göre, Agatha Christie geçici hafıza kaybı yaşamış ve bir iddiaya göre Agatha Christie, kocasının sevgilisini öldürme planları yapmıştır.

Unvanlar
 • Christie 1971 yılında, İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı unvanını almıştır.
Vefatı

Yazar, 12 Ocak 1976 tarihinde yaşama veda etmiştir.

Agatha Christie Eserleri

Hercule Poirot zekası, mizahı, keskin gözlemleri ve Avrupalı ​​nezaketiyle öne çıkan Belçikalı bir dedektiftir. İngiliz yüksek sınıfının özel hayatının gizli yönlerini ortaya çıkarırken, “küçük gri hücreler” olarak adlandırdığı beynini kullanarak cinayetleri çözmesiyle tanınır. Agatha Christie’nin birbiri ardına yazmaya başladığı polis romanları, Poirot tipini uluslararası üne kavuşturdu. Yazar ayrıca Miss Marple adını verdiği başka bir tip yarattı. Büyüleyici bir yaşlı kadın olan amatör dedektif Miss Marple da çok popülerdi. İlk kocasından boşanıp 1928’de Max Mallowan ile evlendikten sonra birçok ülkeyi gezme fırsatı bulan Christie, 1930’larda romanları daha çok uluslararası mekânlarda görünmeye başladı.

Her kitabı hayranları tarafından beğeniyle karşılanırken, Agatha Christie’nin edebi kaygılarla kaleme aldığı bazı romanları da eleştirmenlerin ilgisini çekmiştir. On Küçük Zenci, polisiye roman klasiklerinden biridir. Agatha Christie, İngiliz âdet romanı geleneğinde kaleme aldığı polisiye romanlarıyla dünya edebiyatında eşsiz bir yere sahiptir.

Romanlar
Kısa Öykülerden Oluşan Kitaplar
 • Poirot Kanıt Peşinde
 • Suç Ortakları
 • Ölümün Tam Zamanı
 • Cinayetler Kulübü
 • Kanatların Çağrısı
 • Parker Pyne İz Üzerinde
 • At Yolundaki Cinayet
 • Hercule’un On İki Görevi
 • Fare Kapanı
 • Noel Kekinin Gizemi
 • Hercule Poirot İz Üzerinde
 • Miss Marple’ın Son Maceraları
 • Işıklar Sönünce

Agatha Christie’nin Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Agatha Christie’nin sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular