Ana SayfaBiyografilerCharlotte Bronte

Charlotte Bronte

Doğum:1816, Thornton, Yorkshire, İngiltere
Ölüm:1855, Haworth, Yorkshire, İngiltere
Meslek:Yazar, şair

Charlotte Bronte Kimdir?

Charlotte Bronte, 21 Nisan 1816’da İngiltere’nin Yorkshire kentinde doğdu. Annesi Maria Branwell’di. Babası Partick Bronte İrlandalı bir rahipti. Charlotte Bronte, çiftin 6 çocuğundan üçüncüsüydü. Nisan 1820’de aile Haworth’a taşınır. Anneleri Maria 15 Eylül 1821’de kanserden ölünce, 5 kız ve bir erkek çocuğa bakma görevi teyzeleri Elizabeth Branwell’e düşer. 1824’te üç kız kardeşiyle birlikte Clergy Daughters adlı bir okul açan Bronte, buradaki sağlıksız koşullar nedeniyle okulu hiç sevmedi. Yazarın sağlığı bozulur ve hatta 1814 doğumlu kardeşleri Maria ile 1815 doğumlu Elizabeth’i okul şartları nedeniyle 1825’te vereme kurban eder. Bir yıl sonra okulu bırakır. Gençliklerinde hayatta kalan 4 kardeş: Charlotte, Branwell, Emily ve Anne babalarının kütüphanesinde çok zaman geçirmeye başlarlar. Kurgusal krallıklar kurdular ve bu krallıklar hakkında hikâyeler ve şiirler yazarlar. Edebiyata olan ilgileri de bu yıllarda başlamış, hayal güçleri tüm kardeşlere ileride geliştirebilecekleri araçlar sağlamıştır.

Bronte, eğitimine Mirfield’daki Roe Head’de devam eder. 1831 ve 1832’de burada okudu ve bu okulda en yakın arkadaşları Ellen Nussey ve Mary Taylor ile tanışır. Eğitimini tamamladıktan sonra bu okula öğretmen olarak döner ve 1835-1838 yılları arasında burada öğretmenlik yapar. 1839’da Yorkshire’da birkaç ailenin evinde mürebbiye oldu ve 1841’e kadar bu görevi sürdürür. Erkek kardeşi Emily, Constantin Heger ve eşi tarafından yönetilen okulda Almanca ve işletme okumak ve okumak için. Bronte İngilizce öğretmeye başlar ve Emily, öğrenci olarak gittikleri okulda bir miktar para ve kalacak yer karşılığında müzik öğretmeye başlar. Ancak Brüksel’de yeni kurdukları hayat, teyzelerinin ölümüyle kesintiye uğrar. Bu nedenle 1842’de İngiltere’ye dönerler, ancak Bronte 1843’te Brüksel’e dönmeye karar verir. Brüksel’deki macerasının ikinci yarısı yazar için pekiyi gitmez. Evine ve kardeşlerine hasretle yalnız kalmış, okulun sahibi Constantin Heger’e aşık olmuştur. Burada geçirdiği günler, “Profesör” ve “Villette” kitaplarına ilham kaynağı olur. Yazar, Ocak 1844’te İngiltere’ye döner.

1846’da üç kız kardeş Charlotte, Emily ve Anne ortaklaşa “Currer Bell”, “Elise Bell” ve “Acton Bell” adlarını kullanarak “Currer, Elise ve Acton Bell’den Şiirler” adlı bir şiir kitabı yayınladılar. Kitap sadece 2 nüsha satarak büyük bir hayal kırıklığı yaşasa da kardeşler yılmadılar ve ilk romanlarını yazmak için kolları sıvarlar. Charlotte Brontë, ilk iki romanında “Currer Bell” adını kullanmaya devam eder. Ailenin tek oğlu Branwell 1848’de bronşitten ölür. Aynı yıl Emily Bronte ve 1849’da Anne Bronte veremden ölür. Charlotte Brontë babasıyla kalır. Bir yayıncı, “Jane Eyre”ye gösterilen yoğun ilgiden sonra yazarı sık sık Londra’ya davet eder. Bu ziyaretler sırasında Bronte geniş bir sosyal çevre edindi ve Harriet Martineau ve Elizabeth Gaskell gibi isimlerle tanışır. Ancak sürekli yaşlı babasının yanında olmak istediği için Londra gezilerini birkaç haftadan uzun tutmaz. Haziran 1854’te Charlotte Bronte, babasının yardımcısı Arthur Bell Nicholls ile evlenir. 31 Mart 1855’te hamileliğinin dokuzuncu ayında ölür. Kesin ölüm nedeni bilinmemekle birlikte, tüberküloz, tifüs veya hamileliğin erken evrelerinde bir hastalıktan öldüğüne inanılır. Bronte’nin eserleri hala büyük ilgi görmekte ve İngiliz Edebiyatı klasikleri arasında sayılmaktadır. Ayrıca “Anne’nin Ölümü Üzerine” ve “Bronte” adlı iki şiir kitabı vardır.

Charlotte Bronte Eserleri

Charlotte Bronte’nin Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Charlotte Bronte’nin sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular