Ana SayfaPolisiyeDoğu Ekspresinde Cinayet

Doğu Ekspresinde Cinayet

Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Tür:Polisiye
Yazar:Agatha Christie
Yayınlanma Tarihi:1934
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Hercule Poirot: Kitabın ana kahramanı olan dedektif, zeki kurnaz ve aynı zamanda olayları çok yönlü inceleyerek sonuçlara giden bir karakterdir.

Bay Rachett: Tehlikeli bir suçludur. Ancak çevresi tarafından iyi ve sessiz biri olarak gözükmektedir.

Bay Bouc: Orta boylu, şişman ve az da kel olan Ekspiresin müdürlerinden biridir.

Albay Arbuthnot: Ciddi, asabi ve yaşına göre genç duran uzun boylu bir adamdır.

Mary Debenham: Yirmi beş yaşlarında, mavi gözlü, alımlı ve güzel bir bayandır. AyrıcaAlbay Arbuthnot’un sevgilisidir.

Mac Queen: Bakımlı ve zengin bir bayandır. Ayrıca Rachett’in sekreteri ve aynı zamanda sevgilisidir.

Prenses Natalia Dragomiroff: Yaşlı, çirkin, soğukkanlı ve bir o kadar da güçlü biridir.

Caroline Hubbard: Orta yaşlarında bir kadındır. Kızından övgü ile bahseden ve neredeyse kızından başka bir şey konuşmayan bir karakterdir.

Masterman: Bay Rachett’in uşağıdır.

Michel: Trenin kondüktörüdür.

Konusu

Ortadoğu’dan Orient, Doğu Ekspresi yolculuğu sırasında trende bir cinayet işlenir ve Amerikalı yolculardan biri bıçaklanarak öldürülür. Romanın giriş kısmı da İstanbul’da geçiyor.

Doğu Ekspresinde Cinayet Özeti

Christie’nin romanlarının kahramanı Dedektif Hercule Poirot, Ortadoğu’dan yola çıkan Doğu Ekspresi’nde seyahat ederken trende bir cinayet işlenir ve Amerikalı yolculardan biri bıçaklanarak öldürülür. Tren idaresinden sorumlu Bay Bouc, cinayeti çözmek için Dedektif Poirot’dan yardım ister, Poirot bu teklifi kabul eder ve tam yetkili olarak soruşturmaya başlar: Yolcuların pasaportlarını inceler, ifadelerini alır ve bulmaya çalışır.

Bu arada en büyük yardımcısı Yunan Doktor Constantine ve tren operatörü Bay Bouc’tur. Poirot bu planlı cinayeti zekâsı, bilgisi ve tecrübesiyle aydınlatacak ve ortaya çıkan gerçekler okuyucuyu şaşırtacaktır.

Doğu Ekspresi, gece yarısından sonra artan şiddet nedeniyle artık yoluna devam edemiyor. Yılın bu zamanında lüks tren tamamen dolu. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucunda tüm yolcuların güvenli bir şekilde trende olduğu anlaşıldı. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlendi. Bu yolcu, ünlü “Armstrong” davasında çocuk kaçırma ve cinayetle suçlanan biridir.

Sonunda trende seyahat eden Hercule Poriot cinayeti araştırmaya başlar. Ancak bazı yolcular cinayetin izlerini ortadan kaldırmak için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışır. Poriot, kehanet sayılabilecek bir öngörüyle cinayeti bir değil iki şekilde çözmeyi başarır.

Not: Christie’nin bu romanı 1933 yılında İstanbul’da, Pera Palas Otel’de yazılmıştır. Romanın giriş bölümü de İstanbul’da geçmektedir.

Doğu Ekspresinde Cinayet – Kitap Açıklaması

Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemez durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağ salim trende olduğu anlaşılır. Ancak, defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir. Sonunda, trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular, cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptamayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,488TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular