Virginia Satir

Doğum: 1916 Neillsville, Wisconsin, ABD

Ölüm: 1988 Kaliforniya, ABD

Meslek: Sosyal hizmet uzmanı, terapist, yazar

Virginia Satir Kimdir?

Oscar Alfred Reinnard Pagenkopf ve Minnie Happe Pagenkopf’un beş çocuğundan en büyüğüdür. Satir, beş yaşındayken apandisit hastası olur. Dindar bir Hıristiyan Bilim Adamı olan annesi, onu doktora götürmek istemez. Satir’in babası karısını geçersiz kılmaya karar verdiğinde, genç kızın apandisi patlamıştır. Doktorlar onun hayatını kurtarmayı başarır, ancak Satir birkaç ay hastanede kalmaya zorlanır.

Satir, küçük yaşlardan itibaren büyük bir umut ve merak sergiler. Satir üç yaşındayken kendi kendine okumayı öğrenir ve dokuz yaşına geldiğinde tek odalı küçük okulunun kütüphanesindeki tüm kitapları okur. Satir, ilk yıllarından itibaren aile dinamiklerine ilgi gösterir. Beş yaşındayken, “ebeveynler hakkında bir çocuk dedektifi, daha sonra terapötik uygulamalarıyla gerçekleşecek olan eğilimler” olarak büyüyeceğine karar verir.

1929’da annesi, Satir’in liseye devam edebilmesi için ailenin çiftliklerinden Milwaukee’ye taşınmasında ısrar eder. Lise yılları Büyük Buhran’a denk gelen Satir, ailesine yardım etmek için yarı zamanlı bir işe girdi ve erken mezun olabilmesi için olabildiğince çok kursa katılır. 1932’de lise diplomasını alır. Eğitiminin masraflarını karşılamak için İşler Projeleri İdaresi ve Gimbels Alışveriş Merkezi için yarı zamanlı çalışır ve daha sonra ona destek verir. Çocuk bakıcılığı yaparak gelirini elde etmeye çalışır. Eğitim alanında lisans derecesi ile mezun olur ve birkaç yıl öğretmen olarak çalışır.

Bir öğretmen olarak geçirdiği süre boyunca, ilgili ve destekleyici ebeveynlerin sadece sınıfta öğrencilere yardım etmekle kalmayıp aynı zamanda aile dinamiklerini iyileştirebileceğini fark eder. Öğrencilerinin velileriyle görüşmeye ve işbirliği yapmaya başlayan Satir, “aileyi iyileştirebilirsek dünyayı da iyileştirebiliriz” diyerek aile sistemini dünyanın genelinin bir yansıması olarak görmeye başlar.

1937’den başlayarak, üç yaz boyunca Chicago’daki Northwestern Üniversitesi’nde dersler alır. Ailelere olan ilgisi onu tam zamanlı olarak Chicago Üniversitesi Sosyal Hizmetler İdaresi Okulu’na kaydolmaya yönelttir ve burada sosyal hizmet alanında yüksek lisans derecesi alır. 1943 yılında yüksek lisans eğitimini, 1948 yılında yüksek lisans tezini tamamlar.

Virginia Satir Eserleri

Aldığı dereceler ve ödüller
  • 1976 Chicago Üniversitesi tarafından “İnsanlığa Üstün ve Sürekli Hizmet” Altın Madalyası ile ödüllendirilir.
  • 1978 Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Sosyal Bilimler alanında fahri doktora alır.
  • 1982 Batı Alman Hükümeti tarafından bugün dünyanın en etkili on iki liderinden biri olarak seçilir.
  • 1985 Prestijli Ulusal Uygulama Akademisi tarafından Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ne sağlık sorunları konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere iki üyeden biri olarak seçilir.
  • 1986 Nobel Barış Ödülü sahipleri tarafından geliştirilen bir toplum olan Uluslararası Yaşlılar Konseyi’nin üyesi olarak seçilir.
  • 1987 Çekoslovakya Tıp Derneği Onursal Üyesi.
  • California Social Work Hall of Distinction’da onurlandırılır.
  • Psikiyatristler, Psikologlar, Sosyal Hizmet Uzmanları ve Evlilik ve Aile Terapistleri arasında yapılan iki ulusal ankette, en etkili terapist seçilir.

Virginia Satir Sözleri ve Alıntıları

İnsan Yaratmak

Bana sorarsanız, bütün yönleriyle açık ve özgürce ifade edilmedikçe hiçbir ilişki geliştirici ve besleyici olamaz.

Bizler kendilerini gizleyen, birbirleriyle tehlikeli oyunlar oynayan ve bunun adına toplum diyen bir grup sahtekârız.

Öz değer geliştirmek zaman alır, sabır ister ve yeni şeyler için riske girecek cesareti gerektirir.

Değişimi sağlamanın ilk adımı, önce olanları anlamaktır.

Size insanların melek olmadığını, her ilişkinin zorlukları olabileceğini anlatmaya çalışıyorum…

Yapılan son araştırmalar, insanların yedikleri ve içtikleriyle duyguları ve hareketleri arasında çok yakın bir ilişki bulduğunu göstermiştir.

Biz duygularımızı gizlediğimizi sanırken genellikle yanlış anlaşılır ve başka duygularımızın ihanetine uğrarız.

Barışı, huzuru ve Birliği tesis edebilen ailelerde büyüyen bireyler çoğaldıkça kavga ve şiddet nadiren olur.

Şafak sökmeden önce gecenin en karanlık zamanı yaşanır. Alacakaranlık kuşağı. Şimdi bizler o kuşaktayız.

Bir rolü yaşamak, kişinin kendisi dışına çıkarak bir hayatı yaşaması ve kendini sıkıştırmasıdır; insan olarak yaşamak ise esnekliği ve doyumu getirir.

Kendilerini sevmeyen kimseler ise vicdansız insanlar tarafından kolayca nefret ya da yıkım aracı haline getirilebilirler. Kendilerini duygusal köleliğe götürecek şekilde güçlerini teslim ederler.

Yeniden İnsan Olmak

Her birey iletişim kurar. Ama önemli olan, bu iletişimi nasıl kurduğu ve ne tür sonuçlar aldığıdır.

Bütün ailelerde her bireyin olumlu ya da olumsuz bazı değerleri vardır. Ama önemli olan bireyin hangi değerlere sahip olduğudur.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular