Ana SayfaBiyografilerVirginia Satir

Virginia Satir

Doğum:1916, Neillsville, Wisconsin – ABD
Ölüm:1988, Kaliforniya – ABD
Meslek:Sosyal hizmet uzmanı, terapist, yazar

Virginia Satir Kimdir?

Oscar Alfred Reinnard Pagenkopf ve Minnie Happe Pagenkopf’un beş çocuğundan en büyüğüdür. Satir, beş yaşındayken apandisit hastası olur. Dindar bir Hıristiyan Bilim Adamı olan annesi, onu doktora götürmek istemez. Satir’in babası karısını geçersiz kılmaya karar verdiğinde, genç kızın apandisi patlamıştır. Doktorlar onun hayatını kurtarmayı başarır, ancak Satir birkaç ay hastanede kalmaya zorlanır.

Satir, küçük yaşlardan itibaren büyük bir umut ve merak sergiler. Satir üç yaşındayken kendi kendine okumayı öğrenir ve dokuz yaşına geldiğinde tek odalı küçük okulunun kütüphanesindeki tüm kitapları okur. Satir, ilk yıllarından itibaren aile dinamiklerine ilgi gösterir. Beş yaşındayken, “ebeveynler hakkında bir çocuk dedektifi, daha sonra terapötik uygulamalarıyla gerçekleşecek olan eğilimler” olarak büyüyeceğine karar verir.

1929’da annesi, Satir’in liseye devam edebilmesi için ailenin çiftliklerinden Milwaukee’ye taşınmasında ısrar eder. Lise yılları Büyük Buhran’a denk gelen Satir, ailesine yardım etmek için yarı zamanlı bir işe girdi ve erken mezun olabilmesi için olabildiğince çok kursa katılır. 1932’de lise diplomasını alır. Eğitiminin masraflarını karşılamak için İşler Projeleri İdaresi ve Gimbels Alışveriş Merkezi için yarı zamanlı çalışır ve daha sonra ona destek verir. Çocuk bakıcılığı yaparak gelirini elde etmeye çalışır. Eğitim alanında lisans derecesi ile mezun olur ve birkaç yıl öğretmen olarak çalışır.

Bir öğretmen olarak geçirdiği süre boyunca, ilgili ve destekleyici ebeveynlerin sadece sınıfta öğrencilere yardım etmekle kalmayıp aynı zamanda aile dinamiklerini iyileştirebileceğini fark eder. Öğrencilerinin velileriyle görüşmeye ve işbirliği yapmaya başlayan Satir, “aileyi iyileştirebilirsek dünyayı da iyileştirebiliriz” diyerek aile sistemini dünyanın genelinin bir yansıması olarak görmeye başlar.

1937’den başlayarak, üç yaz boyunca Chicago’daki Northwestern Üniversitesi’nde dersler alır. Ailelere olan ilgisi onu tam zamanlı olarak Chicago Üniversitesi Sosyal Hizmetler İdaresi Okulu’na kaydolmaya yönelttir ve burada sosyal hizmet alanında yüksek lisans derecesi alır. 1943 yılında yüksek lisans eğitimini, 1948 yılında yüksek lisans tezini tamamlar.

Aldığı dereceler ve ödüller
  • 1976 Chicago Üniversitesi tarafından “İnsanlığa Üstün ve Sürekli Hizmet” Altın Madalyası ile ödüllendirilir.
  • 1978 Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden Sosyal Bilimler alanında fahri doktora alır.
  • 1982 Batı Alman Hükümeti tarafından bugün dünyanın en etkili on iki liderinden biri olarak seçilir.
  • 1985 Prestijli Ulusal Uygulama Akademisi tarafından Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’ne sağlık sorunları konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere iki üyeden biri olarak seçilir.
  • 1986 Nobel Barış Ödülü sahipleri tarafından geliştirilen bir toplum olan Uluslararası Yaşlılar Konseyi’nin üyesi olarak seçilir.
  • 1987 Çekoslovakya Tıp Derneği Onursal Üyesi.
  • California Social Work Hall of Distinction’da onurlandırılır.
  • Psikiyatristler, Psikologlar, Sosyal Hizmet Uzmanları ve Evlilik ve Aile Terapistleri arasında yapılan iki ulusal ankette, en etkili terapist seçilir.

Virginia Satir Eserleri

Virginia Satir’ın Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Virginia Satir’ın sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular