Ana SayfaPolisiyeRoger Ackroyd Cinayeti

Roger Ackroyd Cinayeti

Roger Ackroyd Cinayeti – Agatha Christie

Tür:Polisiye
Yazar:Agatha Christie
Yayınlanma Tarihi:1926
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Hercule Poirot: Özel dedektiflikten emekli fakat cinayet soruşturmasında ondan yardım istendiğinde mesleğe geri dönüyor. Ayrıca kurbanın arkadaşıdır.

Dr James Sheppard: kasabanın yerel doktorudur. Soruşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda romanın da anlatıcısıdır.

Roger Ackroyd: Cinayetin kurbanıdır. Zengin bir iş adamı, aile çevresine karşı cimri fakat cemiyetlere karşı cömert biridir.

Bayan Ferrars: İstismara uğradığı alkolik kocasını öldürdüğünden şüphe edilen kadındır. Bu şüphe yüzünden şantaja uğrar ve romanın başında intihar eder.

Mrs Cecil Ackroyd: Roger Ackroyd’un yengesidir.

Flora Ackroyd: Cecil’in kızı ve Ackroyd’ın yeğenidir.  Amcasının zoruyla Ralph ile nişanlanmıştır. Ayrıca Poirot’tan amcasının cinayetini araştırmasını isteyen kişidir.

Ralph Paton: Ackroyd’un üvey oğludur. Amcasının zoruyla Flora ile nişanlanmıştır. Ancak bir yandan da Ursula Bourne ile de gizlice evlenmiştir.

Binbaşı Hector Blunt: Ackroyd’un arkadaşıdır.

Ursula Bourne: Ackroyd’s hizmetçisidir. Asil bir aileden gelmiş ancak yoksuldur.

Charles Kent: Russell’un gayrimeşru oğludur. Uyuşturucu bağımlısıdır.

Caroline Sheppard: Dr Sheppard’s ablasıdır.

Müfettiş Davis: King’s Abbot’ta araştırmayı yürüten yerel polis müfettişidir.

Müfettiş Raglan: Cranchester kasabasından araştırmaya dâhil edilen polis müfettişidir.

Colonel Melrose: King’s Abbot’ta emniyet müdürüdür.

Konusu

Ünlü dedektif Hercule Poirot emekli olur ve King’s Abbot köyüne gelir ve balkabağı yetiştirmeye başlar. Bu sırada köyde yaşayan bir dul kadının intiharı çeşitli söylentilere neden olur. Bu söylenti, dul kadının ilk kocasını öldürdüğünü ve Roger Ackroyd’un sevgilisi olduğunu bilen biri tarafından şantaj yapıldığıdır. Ancak Ackroyd öldürüldüğünde, tüm şüpheler hane halkının üzerine atılır. Hercule Poirot durumu devralır. Olaylar başlar.

Roger Ackroyd Cinayeti Özeti

Bu hikâyenin anlatıcısı Dr. James Sheppard, Rahibe Caroline ile birlikte yaşar. Kadın yaşlı bir hizmetçi ve bu nedenle tüm yerel dedikoduları toplardı. Bir gün köyde olan biten her şeyi kardeşine anlatılır.

Bir gün, zehirlenen Ferrar Hanım’ın ölümüne tanık olması için bir doktor davet edilir. Bu ailedeki ilk ölüm değildir. Kocası daha önce mide rahatsızlıklarından ölmüştü. Ancak yerel bir dedikodu, karısının onu zehirlediğini iddia eder. İlk başta herkes Bayan Ferrar’ın intihar versiyonunu destekler, ancak daha sonra onun da kısa bir süre sonra ölen Roger Ackroyd ile çıktığı ortaya çıkar.

Roger’ın kızı Flora, bir dizi gizemli ölümü araştırmak için büyük dedektif Hercule Poirot’yu tutar. Ne olduğunu anlamak için Hercule, James’ten asistanı olmasını ister. Dedektif ve doktor bir soruşturma başlatır ve köyde çok garip şeylerin olduğunu öğrenir. Ackroyd’un gelini akıl hastalığından muzdariptir. Ve hizmetçi aniden merhumun evinden atılır. Roger’ın uşağı ve üvey oğlu tuhaf davranırlar. Evden yüklü miktarda para gitti. Vasiyete göre, ölen kişinin üvey oğlu ve kızı ana mirasçılar olur.

Roger’ın cinayetten önce kimsenin tanımadığı garip bir adamla tanıştığı da öğrenilir. Ayrıca toplantının ardından odada uyuşturucu almak için bir cihaz bulunur. Poirot, hizmetçinin efendisine şantaj yaptığını öğrenir. Yüz Miss Ferrar’ın birine büyük meblağlar ödediği de öğrenilir. Ve üvey oğlu kovulmuş bir hizmetçiyle evlidir. Ancak, büyük dedektif gerçeğin dibine inmeyi ve olanların suçunu bulmayı başarır.

Ancak okuyucu, çalışmanın sonunda Dr. Sheppard’ın bir katil olduğunu öğrenir. Maruz kaldıktan sonra, ölümcül dozda uyku hapı alır ve günlüğüne tüm soruşturmanın ilerleyişi hakkında notlar bırakır. Doktor sadece kız kardeşinin ölüme nasıl tepki vereceğiyle ilgilenir.

Agatha Christie, bir insan gerçeği ne kadar gizlerse gizlese de ortaya çıkacağının basit gerçeğini bir kez daha kanıtlar.

Roger Ackroyd Cinayeti – Kitap Açıklaması

King’s Abbot köyündeki sakin yaşam bir anda altüst olur. Dul bir kadının şüpheli ölümü asılsız dedikodulara yol açar. Köy, kadının ilk kocasını öldürdüğü, bu yüzden şantaj kurbanı olduğu ve Roger Ackroyd’la gizlice nişanlandığı söylentileriyle çalkalanmaktadır. Ackroyd cinayete kurban gidince tüm şüpheler ev halkına odaklanır. Emekliye ayrılan ve sakız kabağı yetiştirmek için King’s Abbot köyüne yerleşen Hercule Poirot, istemeden de olsa cinayeti incelemeye başlar ve şeytani bir zekâya sahip katili yakalamaya çalışır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular