Oğuz Atay

Doğum: 12 Ekim 1934 İnebolu, Türkiye

Ölüm: 13 Aralık 1977 İstanbul, Türkiye

Meslek: Yazar, İnşaat Mühendisi

Oğuz Atay Kimdir?

Babası, yargıç ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) VI. ve VII. dönem Sinop, VIII. Kastamonu vekili  Cemil Atay’dır. İlk ve ortaokulu Ankara’da okuyan Atay, 1951 yılında Ankara Maarif Koleji’nden bugünkü TED Ankara Koleji’nden, 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 1957-59 yılları arasında askerlik görevini tamamladıktan sonra Kadıköy vapur iskelesi yapımında onarım ve kontrol personeli. Görevinden istifa ettikten sonra İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. 1975 yılında doçent olan Atay, Topografya adlı profesyonel bir kitap da yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazı ve röportajları yayınlandı. Oğuz Atay, 1971-72’de The Cannot Hold Ones’un yayınlanmasının ardından önemli bir tartışmanın odağı oldu. Bu romanla 1970 TRT Roman Ödülü’nü kazandı. Roman, Oğuz Atay’ın ölümünün 20. yıldönümü olan 1997 yılında UNESCO tarafından 20. yüzyıl Türk edebiyatının en seçkin eseri seçildi.

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Can’t Hold On, eleştirmen Berna Moran tarafından “hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı ” olarak nitelendirildi. Moran’a göre Tutunamayanlar’daki edebi yeterlilik, Türk romanlarını çağdaş roman anlayışına uygun hale getirmiş ve çok şey vermiştir.

Eserlerinde rüya ile gerçeğin karışması ve kurgunun ana ilkesi olan üstkurmaca, Oğuz Atay’ı postmodernist roman kategorisinde bir eser yazan ilk Türk yazar yaptı. Oğuz Atay, özellikle Canot Hold On romanında bireyin modern şehir hayatında yaşadığı yalnızlığı, toplumdan kopuşunu, toplumsal ahlaktan ve basmakalıp düşüncelerden yabancılaşan bireylerin iç dünyasını anlatıyor. Eserleri eleştiri, mizah ve ironi içerir. Kastamonu Valiliği 2007 yılından bu yana kendisi adına Oğuz Atay Edebiyat Ödülleri vermektedir.

Oğuz Atay Eserleri

Önemli Ödülleri              
  • 1970 TRT Roman Ödülü

Oğuz Atay’ın Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Oğuz Atay’ın Sözleri ve Alıntıları yer alır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]
Önceki KonuTutunamayanlar
Sonraki KonuOğuz Atay Sözleri
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular