Ana SayfaPolisiyeÖlüm Sessiz Geldi

Ölüm Sessiz Geldi

Ölüm Sessiz Geldi – Agatha Christie

Tür:Polisiye
Yazar:Agatha Christie
Yayınlanma Tarihi:1920
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Hercule Poirot: Ünlü Belçikalı özel dedektiftir. Avrupa’daki savaş yüzünden yerinden edildikten sonra İngiltere’de yaşamaya başlar. Eski arkadaşı Hastings, davayı araştırmasını istenmek üzere çağrılır.

Hastings: Poirot’nun arkadaşı ve hikâyenin anlatıcısıdır.

Müfettiş Japp: Bir Scotland Yardımcı dedektifi ve soruşturma görevlisidir.

Emily Inglethorp: Zengin bir yaşlı kadındır. Ayrıca Alfred Inglethorp’un eşidir.

Alfred Inglethorp: Kocasından 20 yaş daha genç olan Emily’nin ikinci kocasıdır. Ailesi tarafından servet peşinden koşan biri olarak görülür.

John Cavendish: Emily’nin ilk kocasının önceki evliliğinden büyük üvey oğlu ve Lawrence’ın de kardeşidir.

Mary Cavendish: John’un eşidir.

Lawrence Cavendish: Emily’nin ilk kocasının önceki evliliğinden küçük üvey oğlu ve John’un kardeşidir.

Evelyn Howard: Emily’nin arkadaşı ve Alfred Inglethorp’un ikinci dereceden kuzenidir.

Cynthia Murdoch: Ailenin ölen bir arkadaşlarının kızıdır. 

Dr. Bauerstein: Styles’tan çok uzakta olmayan tanınmış bir toksikolog’tur.

Dorcas: Styles’ta bir hizmetçidir.

Konusu

Styles St. Mary köyündeki Styles Mansion’da ilginç ve tuhaf şeyler olur. Köşkün sahibi yaşlı Bayan Inglethorp’un yardımcısı Bayan Howard, “Zavallı Emily, hepsi köpekbalığı,” der ve evi terk eder. Bir süre sonra Bayan Inglethorp ölür. Tıbbi araştırmalar sonucunda kadının kalp krizi sonucu ölmediği açıklanır. Bu sırada evde misafir olan Arthur Hastings, eski arkadaşı Hercule Poirot ile tanışır ve ondan yardım ister. Hercule Poirot araştırmaya başlar. Ve işin içinde bir iş olduğu sonucuna varır. Sonunda efsanevi zekâsıyla sorunu çözer.

Ölüm Sessiz Geldi Özeti

Hastings bir askerdir. Orduda yaralanır ve İngiltere’ye gider. İngiltere’de eski arkadaşı John Cavendish ile tanışır ve Bay Cavendish onu evine, Styles’a davet eder. John’un babası yıllar önce ölmüştür. Ölmeden önceki evliliği Bayan Inglethorp ile beraberlerdi. Kocası öldükten sonra, Bayan Inglethorp, Alfred Inglethorp ile yeniden evlenir, ancak üvey oğlu Lawrence Cavendish ve John Cavendish’i yanında tutar.

Hastings malikâneye vardığında John’un karısı Mary Cavendish ile tanışır. Mary çok tatlı, çekici ve güzel bir kadındır. Hastings’in aklı Mary’de kalır. Aynı zamanda evde yetim bir kız olan Cynthia Murdoch da yaşıyor. Hastings ayrıca Bayan Murdoch’u da severdi. Evin sadık hizmetçisi Evilyn Howard, Bayan Inglethorp’un karısı Bayan Inglethorp’un kuzenidir. Ve ikisi birbirinden nefret eder.

Her şey normal giderken bir gece Miss Inglethorp aniden zehirlenerek ölür. Zehrin adı Strychnine’dir. Doktor Bauerstein ve Doktor Wilkins durumu açıklar ve cesedi otopsiye gönderir. Herkesin şüphelisi Bay Inglethorp, Hastings dedektif arkadaşı Poriot ile konuşur ve ondan davayı araştırmasını ister. Poriot, soruşturmasına Bayan Inglethorp’un odasında başlar. Hastings ile her şeyi incelerler. Şöminede ölmeden önce yazdığı vasiyetin son parçasını bulur. Onu yanında götürür. İçme kakao ve kahve örneklerini alır ve kapının süngüsüne takılı yeşil ipliği alıp incelemeye gönderir.

John ve avukatları vasiyet hakkında konuşurlar. Poriot onlara yeni vasiyeti gösterir ve Bayan Inglethorp’un odasına geri dönerler ve her şeyi sakladığı mor çantaya bakmak isterler, ancak çantanın zaten zorla açıldığını ve kendileri için yararlı olacak kağıdın olduğunu fark ederler. Odadan çıkarlar ve araştırmalarına devam ederler. Poriot sorguya hizmetçilerle başlar. Dorcas, Poriot’a bildiklerini ve Bayan Inglethorp ile Bay Inglethorp arasındaki kavgayı anlatır. Tüm şüpheler Bay Inglethorp’a işaret etse de, Poriot suçlu olmadığını ve şimdilik tutuklanmasını istemediğini savunur.

Bu süre zarfında, Doktor Bauerstein casusluktan tutuklanır, herkes Bauerstein’dan suçlu mu? Düşünüyor ama suçlu da değildir. Tavan arasında sahte bir kara sakal var. Bu sakal, birinin Bay Inglethorp’un yerini aldığını gösteriyor. Bu kişi başta Lawrence Cavendish’e benzer ama sonra John Cavendish tutuklanır. Dorcas’ın anlattığı kavga aslında Bay Inglethorp değil, John Cavendish ve Bayan Inglethorp arasındadır. Ve John Cavendish’in odasında bir şişe Striknine var. John tutuklanmadan önce Poriot, suçluların Bay Inglethorp ve Bay Evelyn Howard olduğunu kanıtlar. Bu iki kuzen aslında birbirlerine âşıktır. Bayan Inglethorp’un parasını almak için, Bay Inglethorp onunla evlenir ve günlük ilacına Striknin’i ekleyerek onu öldürdüler ve John’a karşı delil toplamaya çalışmışlardır.

Poriot her şeyi açıklıyor. Miras John Cavendish’e bırakılmıştır. Mary Cavendish ile olan evliliği de işe yarar. Cynthia Murdoch ve Lawrence Cavendish birbirlerine olan aşklarını itiraf edip ve tekrar bir araya gelirler. Kitap, cinayete maruz kalan herkesin huzur içinde olmasıyla biter.

Kısa Bilgiler
  • Agatha Christie’nin ilk kitabı olma özelliğini taşımasıyla beraber, Hercule Poriot, Arthur Hastings ve Müfettiş Japp karakterlerini ilk kez bu kitapta görüyoruz.
  • Birinci Dünya Savaşı’nın ortasında, 1916 yılında yazılan bu kitap ilk kez 1920 yılında Amerika’da, 1921 yılında ise İngiltere’de yayınlanmış.
  • Ülkemizde daha önce üç farklı yayınevinden Aşkımı Sen Öldürdün (Net, 1944), Katil Kim (Nil, 1989), ve Styles’teki Esrarengiz Vak’a (Ak, 1963) isimleriyle basılmıştır.

Ölüm Sessiz Geldi – Kitap Açıklaması

Styles St. Mary köyündeki Styles Köşkü’nde son zamanlarda garip olaylar meydana gelmektedir. Sonunda bir gün, köşkteki yaşlı Bayan Inglethorp’un sağ kolu olan Evelyn, “Zavallı Emily… Hepsi, ama hepsi köpekbalığından farksızlar,” diye mırıldanarak evden dışarı fırlar. Varlığıyla Bayan Inglethorp için bir güvence oluşturan Evelyn’in gidişi, köşkün havasını tümüyle değiştirir. Artık koca evde sonsuz bir kuşku ve ürkütücü bir kötülük havası esmeye başlar… Kırık bir kahve fincanı, bir damla mum yağı, Begonya tarhı…

Dedektif Poirot, efsanevi zekâsını kullanarak bu ipuçları sayesinde olayı aydınlatacaktır…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Meryem
Meryem
İyi okurlar bir kitabı daha iyi, rakipler ise daha anlaşılır yaparlar.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,267TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular